Loggia lub balkon to dla wielu z nas bardzo ważna część mieszkania. Kupując nieruchomość wyjątkowo często jednym z priorytetów decydującym o zakupie jest właśnie obecność dodatkowej przestrzeni jaką są: balkon, loggia czy taras. Należy sobie zdać sprawę, że między balkonem i loggią istnieją zasadnicze różnice. Wynikają one z konstrukcji tego elementu architektury i mają także wpływ na jego właściwości użytkowe. Czy loggia pod względem praktycznym jest lepsza od balkonu?
Co wyróżnia loggię i jakie są jej zalety
Różnicę między loggią a balkonem najłatwiej dostrzec z zewnątrz. Patrząc na fasady budynków, od razu rzuca się w oczy, że część balkonów wystaje poza ich fasady, a część jest w nie wtopiona, tworząc swoiste wnęki. Balkon loggia przyjmuje postać wnęki i nie wystaje poza fasadę budynków. Elementem, który jest nadwieszany i wystaje poza obrys budynku jest z kolei balkon. Loggia jest także w dużej mierze zabudowana, z kolei balkony posiadają jedynie barierki.
Możemy wyróżnić dwa podstawowe typy loggii. Mają one cechy wspólne i znacznie różnią się od balkonów. Warto przyjrzeć się konstrukcji loggii, każdy z jej typów ma swoje wady i zalety. Zasadniczo wyróżniamy następujące typy:
- loggia zamknięta,
- loggia otwarta.
Loggie możemy spotkać w budownictwie mieszkalnym z okresu PRL’u ale we współczesnym budownictwie są równie częste – choć nowoczesne loggie wyglądają już nieco inaczej. W zależności od tego jaki wygląd loggii preferujemy, kupując mieszkanie możemy szukać zarówno na rynku wtórnym jak i pierwotnym. Warto zwracać uwagę na rodzaj przestrzeni zewnętrznej mieszkania. Dzięki temu zakup nieruchomości będzie bardziej świadomy.
Jeśli interesuje Cię remont balkonu, sprawdź nasze porady: https://dladomu.com.pl/remont-balkonu/
Loggia otwarta – czym różni się od balkonu
Otwarta loggia balkonowa charakteryzuje się posiadanym zadaszeniem, oraz ścianami bocznymi. Front loggii nie jest zabudowany, ani przeszklony, pozostaje otwarty. Bardzo często loggia zamknięta to przebudowana loggia, która pierwotnie była otwarta. Niewprawne oko może pomylić tego typu loggię z balkonem. Pamiętać należy, że balkon, który znajduje się we wnęce nazywamy loggią.
Niemal każdą loggię otwartą można zabudować z pomocą przeszkleń. Najpopularniejsze są przesuwne panele, które pozwalają na otwieranie i zamykanie loggii w zależności od potrzeb. Wiele z nich wygląda bardzo estetycznie, będąc z zewnątrz ozdobą budynku. W starym budownictwie zdarza się, że zabudowywanie loggii wprowadza chaos w wyglądzie fasady. Czasem także na wykonanie zabudowy konieczna jest zgoda wspólnoty lub administracji osiedla.
Loggia zamknięta – wewnętrzny balkon z możliwością zabudowy
Zamknięta forma loggii wyróżnia się tym, że można ją całkowicie zamknąć. Od frontu loggię zamyka zwykle przeszklenie, z kolei z boków barierę stanowią ściany budynku. Loggia zamknięta dzięki przeszkleniom chroni podczas ulewnych deszczy czy wichury. Można w niej spędzać czas pomimo złej pogody. Zdarza się, że zamkniętą loggię traktuje się jako specyficzne dodatkowe pomieszczenie.
Niezależnie od tego czy mamy do czynienia z loggią otwartą, czy zamkniętą – jej powierzchnię zasadniczo wlicza się do powierzchni mieszkania. Warto o tym pamiętać kupując mieszkanie, w przeciwnym wypadku podany metraż może okazać się mniejszy niż się spodziewamy.
Loggia balkonowa – specyfika wykończenia
Każdy balkon loggia to przestrzeń przynależąca do mieszkania, która powinna być w odpowiedni sposób zagospodarowana. Urządzenie na loggii przytulnego kącika służącego do relaksu i wypoczynku można pozostawić własnej kreatywności i gustom. Z kolei kwestie techniczne, jakie należy uwzględnić przy wykończeniu powierzchni jaką jest wewnętrzny balkon powinny być zgodne ze sztuką budowlaną. W przeciwnym wypadku zastosowane rozwiązania mogą ulec zniszczeniu i okazać się po prostu niepraktyczne.
O jakich zasadach warto pamiętać wykańczając loggię? Jest ich kilka i większość z nich sprawdzi się zarówno w przypadku loggii jak i balkonu.
- Podstawą są odpowiednie materiały wykończeniowe. Szczególnie w przypadku loggii otwartej ważne jest to, aby produkty użyte do wykończenia przeznaczone były do użytkowania na zewnątrz.
- Loggia wystawiona jest na działanie warunków atmosferycznych. Nawet jeśli planujemy wykonać przeszklenie, pamiętajmy, że nie będzie ono prawdopodobnie zamknięte przez cały czas.
- Warto, aby balkon loggia posiadała oświetlenie. Częstą praktyką jest stosowanie energooszczędnych taśm ledowych, albo też oświetlenia solarnego, które oferuje energię słoneczną.
- Loggia otwarta wymaga wyboru mebli odpornych na warunki atmosferyczne. Z kolei zamknięty wewnętrzny balkon można wyposażyć w delikatniejsze meble. W obu przypadkach najlepiej, aby były to meble typowo ogrodowe, odporne na działanie nie zawsze łaskawej pogody.
- Przeszklenie w loggiach chroni przed deszczem i wiatrem, niekoniecznie przed upałem. Warto wyposażyć przeszklenia w rolety, które dadzą przyjemny cień. Jeśli loggia nie posiada przeszkleń można zamontować na niej rolety, markizy balkonowe czy specjalne żagle, które dają cień i chronią przed uporczywym upałem i zbyt silnym nasłonecznieniem.
Sprawdź pomysły na urządzenie takiego balkonu: https://dladomu.com.pl/maly-balkon-bloku/
Kilka praktycznych wskazówek jak urządzić wewnętrzny balkon
Warto pamiętać, że nawet jeśli loggia jest zamknięta i nie grozi jej deszcz czy śnieg to nadal najczęściej jest to przestrzeń nieogrzewana. W związku z tym na podłodze powinny znaleźć się materiały odporne na niskie temperatury. Najczęściej polecanymi materiałami na loggię jest gres i drewno tarasowe.
Wiele mieszkań posiada loggie o wymiarach nieułatwiających aranżacji. Warto pomyśleć w takim wypadku o meblach składanych, które zajmują cenną przestrzeń tylko wtedy, kiedy są używane. W przypadku kiedy wewnętrzny balkon jest długi wąski, co zdarza się nad wyraz często, dobrym pomysłem jest zamontowanie długiego i wąskiego blatu, na którym można postawić kubek z kawą i laptopa.
Pamiętajmy też, że poza podłogą i meblami odpornymi na warunki atmosferyczne warto postawić także na tekstylia odporne na zabrudzenia i działanie wilgoci. Poduszki, dywaniki i tkaniny przeznaczone do użytku wewnątrz bardzo szybko mogą stracić swoje walory estetyczne kiedy będą znajdowały się przez cały czas na zewnątrz. Stawiając na rozwiązania praktyczne łatwiej dbać o porządek i estetyczny wygląd jaki powinna mieć loggia. Aby przestrzeń nabrała charakteru, warto zakupić odpowiedni kwiaty doniczkowe na balkon.
Loggia – prywatna przestrzeń do relaksu
Loggia balkonowa, niezależnie od tego czy zamknięta czy otwarta jest integralną częścią mieszkania. Aby stała się miejscem zachęcającym do przebywania należy w odpowiedni sposób ją urządzić. Wyposażenie przestrzeni zewnętrznej mieszkania w odpowiednie meble i akcesoria jest ważne niezależnie od tego czy powsiadamy loggię czy balkon. Loggia powinna być przestrzenią pasującą stylistycznie do pozostałych pomieszczeń, a w szczególności do tego, do którego bezpośrednio przylega.
Loggia w większości przypadków urządzana jest jako przestrzeń rekreacyjna i służąca wypoczynkowi. Od wiosny do jesieni loggia balkonowa może być miejscem, gdzie pijemy poranną kawę, albo jemy kolację. Zdarza się także, że loggia zamienia się w przyjemne home office z widokiem na zieleń. Jest to przestrzeń, która łączy wnętrze mieszkania ze światem zewnętrznym. Jakie meble i akcesoria mogą się sprawdzić się przy urządzaniu loggii? Jest ich wiele, a wybór zależy od indywidualnych preferencji. Wewnętrzny balkon zapełnić mogą:
- stolik i krzesła,
- hamak,
- huśtawka,
- leżaki,
- siedziska,
- chodniki,
- poduchy,
- lampki,
- dekoracje.
Wyposażenie loggii zależy w dużej mierze od jej wymiarów. W przypadku dużych powierzchni można pozwolić sobie na improwizację. Na niektórych loggiach mogą zmieścić się nawet ogrodowe zestawy wypoczynkowe. Kiedy jednak mamy za zadanie urządzić niewielką loggię balkonową warto wszystko dokładnie zaplanować, aby przestrzeń była wygodna i przyjemna dla użytkowników. Niezależnie od wymiarów balkon loggia może zostać przeznaczona w niezwykle przyjemną i komfortową przestrzeń.
Aranżując przestrzeń jaką jest loggia balkonowa warto pamiętać także o detalach. Lampki i świece z pewnością umilą letnie wieczory. Z kolei rośliny wprowadzają na loggię atmosferę kojarzącą się z wypoczynkiem. Warto zadbać o to, aby poszczególne elementy znajdujące się na loggii uzupełniały się i tworzyły spójną całość. Wybierając loggię z przeszkleniem zyskujemy możliwość spędzania na niej czasu nawet w czasie, kiedy pogoda nagle się zmienia, nie trzeba przenosić się do wewnątrz, wystarczy zasunąć przeszklone ściany. Warto docenić tę przestrzeń i wykorzystać jak najlepiej możliwości jakie daje loggia.