Październik w ogrodzie – co należy zrobić?

Październik w ogrodzie to czas na odpowiednie zabezpieczenie roślin przed zimą. Dni są coraz krótsze i bardziej chłodne. Częste przymrozki mogą zagrozić naszym kwiatom, dlatego musimy wiedzieć, jak je ochronić. Październik to również miesiąc, w którym robimy gruntowne porządki w ogrodzie, na tarasie, a także na balkonie. Sprawdź jak powinien wyglądać październik w ogrodzie – zapraszamy do lektury!

Zabezpieczanie roślin doniczkowych przed zimą

Przede wszystkim należy wybrać odpowiednią porę na przeniesienie roślin doniczkowych z balkonów i tarasów do środka domu. Najlepszym pomieszczeniem dla takich kwiatów będzie jasny i chłodny pokój, gdzie temperatura utrzymuje się na poziomie 5-10 °C. Takie warunki będą optymalne dla większości roślin doniczkowych. 

Jeżeli nie mamy takiego pomieszczenia, musimy umieścić doniczki w miejscu osłoniętym przed wiatrem. Pamiętajmy również, że nie możemy ustawiać ich na betonie, płytach, czy kamieniach. Najlepiej będzie, gdy ustawimy wszystkie donice na warstwie styropianu, który jest zabezpieczeniem przed silnym chłodem. Donice owijamy dodatkowo płótnem, które może stać się ładną ozdobą. Warto również osłonić rośliny agrowłókniną – zabezpieczamy w ten sposób nasze kwiaty przed silnymi mrozami.

Październik w ogrodzie - przenoszenie roślin do domu

Podlewanie roślin jesienią i zimą

Pamiętajmy, że w okresie jesienno-zimowym, rośliny nie potrzebują tak dużej ilości wody jak wiosną i latem. Nasze kwiaty wchodzą w stan zimowego spoczynku, dlatego podlewamy je coraz rzadziej – najlepiej dopiero wtedy, gdy ziemia w doniczce jest już sucha. W ten sposób nie będziemy ryzykować przelania roślin, które może skutkować gniciem korzeni.

Październik w ogrodzie – porządki

Jesień to również czas na gruntowne porządki w ogrodzie. Grabimy opadłe z drzew liście, jeżeli trawnik jest zbyt wysoki, kosimy go po raz ostatni w roku. Jeżeli pominiemy koszenie, zwiększymy ryzyko gnicia trawy pod warstwą śniegu. W cieplejsze dni października warto obficie podlać drzewa i krzewy, które dzięki temu zabiegowi łatwiej przetrwają zimę. Specjaliści podkreślają, że w październiku warto również przekopać ziemię – w ten sposób pozbędziemy się szkodników, które schowały się w glebie na zimę. Pamiętajmy również o odpowiednim wycięciu starych i nieżywych gałęzi – jak przycinać drzewa, aby uniknąć błędów.

Październik to idealny czas na konserwację mebli ogrodowych – jeżeli posiadamy tylko plastikowe, wystarczy je umyć za pomocą wilgotnej szmatki. W wypadku, gdy nasze meble są drewniane lub ratanowe, do czyszczenia używamy specjalnych środków. Najlepiej przenieść je do garażu, piwnicy lub na strych. W ten sposób zabezpieczymy nasze meble przed wilgocią i bardzo mocnymi mrozami, które mogą spowodować spękania. Jeżeli posiadamy meble stacjonarne, najlepiej okryć je szczelnie folią.

Porządki w październiku w ogrodzie

Sadzenie roślin w październiku i ich rozmnażanie

Październik w ogrodzie to również sadzenie niektórych roślin. Przede wszystkim możemy skupić się na sadzeniu roślin cebulowych, takich jak np.:

  • przebiśniegi
  • narcyzy,
  • krokusy,
  • hiacynty,
  • szafirki,
  • tulipan.

Pamiętajmy, że cebule tych kwiatów muszą być w stanie spoczynku – nie mogą posiadać wyrośniętych liści ani korzeni. Sadzimy je na głębokość potrójnej wysokości cebuli.

Dzielimy również wiele bylin. Możemy dzielić i przesadzać takie rośliny jak: fiołki wonne, żagwiny, smagliczki skalne, astry alpejskie, konwalie itp.

Wyżej wymienione prace to oczywiście nie wszystkie czynności, które możemy wykonać w ogrodzie na jesień. Konkretne prace powinny być dostosowane do naszych roślin i ogrodu. Mamy jednak nadzieję, że artykuł będzie dla Was pomocny przy przygotowaniu swojego zielonego zakątka do zimy.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy