Jak zasiać trawę? Stwórz trawnik przed domem!

Trawnik przed domem to doskonała wizytówka. Dla każdego ogrodnika piękny i zadbany trawnik to podstawa. Pielęgnacja ogrodu w dużej mierze skupia się właśnie na dbaniu o trawnik. Jeśli odpowiednio o niego zadbamy, może być największą ozdobą naszego ogrodu. Odpoczynek na trawniku będzie przyjemnością dla dzieci, dorosłych i czworonogów. Zatem jak zasiać trawę, by cieszyć się pięknym efektem? Co zrobić, by w ogrodzie mieć cudowny, zielony dywan?

Kiedy siać trawnik przed domem?

Najlepszym momentem na rozpoczęcie siewu trawy będzie wiosna (przełom kwietnia i maja) lub późne lato (przełom sierpnia i września). Kluczowe jest, by nie było już możliwości wystąpienia ani przymrozków, ani suszy. Jeśli mamy możliwość obfitego nawadniania dopiero co zasianego trawnika, możemy też wybrać cieplejsze miesiące. 

Trawnik przed domem powinno się zasiać dopiero wtedy, gdy reszta ogrodu jest już zaaranżowana. Należy zatem wyznaczyć ścieżki, zasadzić rośliny, przygotować rabaty, a także zainstalować na przykład system nawadniania. 

Trawnik przed domem - przygotowanie

Jak zasiać trawę – przygotowanie gleby

Jeśli chcemy cieszyć się pięknym trawnikiem bez chwastów i rzadkich placków, należy odpowiednio przygotować ziemię do siewu. 

  • Oczyszczenie ziemi – pozbywamy się wszelkich zanieczyszczeń: chwastów i kamieni. W tym celu należy przekopać glebę na około 20 cm. Przyda się do tego szpadel lub glebogryzarka. 
  • Rozdrobnienie ziemi – likwidujemy grudy ziemi i pozbywamy się mniejszych zanieczyszczeń. Dzięki temu ziemia będzie osiadać równomiernie.
  • Sprawdzenie pH gleby – za pomocą papierków lakmusowych sprawdźmy odczyn gleby. Optymalny dla wzrostu trawy to między 5,5 a 7,0. W przypadku zbyt niskiego pH dobrze jest przeprowadzić wapnowanie gleby. Pomoże nam w tym odpowiedni nawóz wymieszany z ziemią. Gdy odczyn jest za wysoki, stosuje się preparat zakwaszający zawierające siarczan amonu. 
  • Poprawa struktury – trawa najlepiej rośnie na glebie piaszczysto-gliniastej. Jeśli ziemia w naszym ogrodzie jest zbyt gliniasta, dodajmy do niej piasku. Zaś gdy jest zbyt piaszczysta, wykorzystajmy torf lub kompost. 
  • Wyrównanie podłoża – grabienie i wałowanie ziemi najlepiej wykonać, gdy gleba jest wilgotna. Wykonujmy te czynności po opadach deszczu lub po obfitym nawodnieniu. 
  • Pozostawienie podłoża – tak przygotowaną ziemię dobrze zostawić na około dwa tygodnie. W tym czasie mogą pojawić się jeszcze chwasty, których nie udało nam się dokładnie pozbyć. Na tydzień przed sianiem warto skorzystać z nawozów do trawników. 

Pielęgnacja ogrodów Poznań

Jak zasiać trawnik – nasiona

W zależności od efektu i funkcji, jaką ma mieć nasz trawnik, możemy wybrać różne mieszanki nasion. Nasiona traw sportowych doskonale sprawdzą się wtedy, gdy chcemy aktywnie spędzać czas w naszym ogrodzie. Jeśli chcemy zasiać trawę w celach ozdobnych, w miejscu, gdzie nie jest zbytnio eksploatowana, zdecydujmy się na trawy parkowe. Choć są one mniej wytrzymałe, zdecydowanie nadrabiają pięknym wyglądem. Trawy krajobrazowe to świetny wybór w przypadku siewu na bardzo dużych powierzchniach. 

Ciekawym rozwiązaniem są też mieszanki traw zawierające nasiona kwiatów. Dzięki temu uzyskujemy efekt delikatnej łąki. 

Jak zasiać trawę?

Na siew wybierzmy bezwietrzny dzień. Robimy to ręcznie lub z pomocą siewnika, a ilość dobieramy zgodnie z zaleceniami producenta. Najlepiej sprawdza się metoda krzyżowa. Polega ona na sianiu w jednym kierunku, a potem prostopadle do niego. Dzięki temu nasiona równomiernie pokryją glebę. Krawędzie trawnika warto obsiać gęściej. 

Nasiona mieszamy z ziemią przy użyciu grabi. Wałkowanie gleby zabezpiecza przed wywiewaniem i wypływaniem nasion. Dociśnięte nasiona będą miały dzięki temu ułatwiony dostęp do wody. 

Po zasianiu trawy należy regularnie podlewać ziemię. Najlepszy będzie do tego mocno rozproszony strumień wody, który zapobiegnie przemieszczaniu się nasion. Dobrze wykonywać podlewanie rano lub wieczorem, w przypadku upalnych dni nawet dwa razy dziennie. Dzięki temu system korzeniowy młodej trawy rozwinie się znacznie szybciej. 

Pierwsze koszenie wykonujemy dopiero wtedy, gdy trawa osiągnie mniej więcej 9 cm. Skracamy ją do 5-6 cm. 

Koszenie trawnika przed domem

Trawnik przed domem – podsumowanie

Piękna trawa to ogromny atut każdego ogrodu. Proces wysiewu zajmuje trochę czasu, jednak efekty są niesamowite. 

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy