Home Ogród Jak przycinać drzewa aby uniknąć błędów?

Jak przycinać drzewa aby uniknąć błędów?

5 min czytania
0
0
511
przycinanie drzew i krzewów

Przycinanie drzew jest niezbędną czynnością związaną z pielęgnacją ogrodu. Odpowiednie cięcie drzew i krzewów skutkuje ich prawidłowym wzrostem i równomiernym rozwojem. Dzięki przycinaniu drzew owocowych, możemy cieszyć się większymi i smaczniejszymi zbiorami. Jednak jak przycinać drzewa aby ich nie uszkodzić i nie uzyskać odwrotnego rezultatu? W poniższym artykule podpowiadamy jak przycinać drzewa i krzewy, aby w stu procentach wykorzystać ten zabieg pielęgnacyjny.

Przycinanie drzew i krzewów

Odpowiednie przycięcie roślin ma na celu ograniczenie wzrostu niepotrzebnych pnączy, które silnie zmniejszają późniejsze zbiory. Krzewom żywopłotowym przycinanie poprawia krzewienie, natomiast u krzewów ozdobnych cięcie pozytywnie wpływa na rozwój pąków kwiatowych. Poprawnie wykonane przycinanie ogranicza również rozwój wielu chorób. Istnieją dwa podstawowe rodzaje przycinanie – formujące i prześwietlające. Formowanie roślin wykonujemy przez pierwsze trzy lata uprawy, natomiast zabiegi prześwietlające należy przeprowadzać regularnie w celu odpowiedniego naświetlenia całej rośliny. Źle wykonane cięcie drzew skutkować może zahamowaniem owocowania, osłabieniem rośliny, a w skrajnych przypadkach do jej zamierania.

jak przycinać krzewy?

Kiedy przycinać drzewa?

Bardzo ważnym czynnikiem, który wpływa na efektywność przycinania drzew i krzewów jest odpowiedni czas.  Istnieją dwie główne zasady, których należy się trzymać. Nie stosuje się ich jednak do wszystkich gatunków drzew i krzewów – pamiętajmy, że każdy gatunek wymaga indywidualnego podejścia i pielęgnacji.

  • Wczesną wiosną przycinamy drzewa i krzewy, które kwitną latem i jesienią (lub te, które zawiązują pąki na tegorocznych pędach). Takimi roślinami są między innymi: hortensja bukietowa, karagany, czy też budjele Davida.
  • Latem lub po kwitnięciu przycinamy drzewa i krzewy, które kwitną wiosną lub jeżeli pąki zawiązują na pędach ubiegłorocznych. Przykładamy roślin, które tak przycinamy to między innymi: forsycja, migdałek, pigwowiec lub jaśminowiec.

Jak przycinać drzewa?

W celu poprawnego przycinania drzew i krzewów należy wykonywać ten zabieg ostrymi narzędziami, które gładko przetną gałęzie i konary. Pamiętajmy, że w wypadku cięcia chorej rośliny, po każdym cięciu należy zdezynfekować narzędzie, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby. Każde nowe miejsce, w którym przecięliśmy roślinę, należy odpowiednio zabezpieczyć za pomocą specjalnej maści ogrodniczej. Wszystkie drzewa i krzewy, które wymagają przycinania, musimy systematycznie ciąć, aby zapobiec niepotrzebnego rozrastaniu się drzewa w niechcianym kierunku.

jakich roślin nie powinno się przycinać?

Jakich roślin nie powinno się przycinać?

Niektóre drzewa i krzewy źle reagują na przycinanie. Są to między innymi: magnolie, klony palmowe, perukowce, czy też różaneczniki. Po przycięciu, rośliny te bardzo wolno regenerują się po uszkodzeniach, a w skrajnych przypadkach zamierają. Przy tych gatunkach należy ograniczyć cięcie do przycinania sanitarnego, które zapobiega rozprzestrzenianiu się chorób.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Mateusz Kowalski
Load More In Ogród

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź również

Nowoczesne lampki biurkowe Nowodvorski Lighting – minimalistyczny design, maksymalna funkcjonalność

W okresie jesienno-zimowym dni stają się pochmurne, a zmierzch zapada coraz szybciej. W ty…