Home Ogród Kiedy przycinać drzewa? Cięcie drzew i krzewów owocowych

Kiedy przycinać drzewa? Cięcie drzew i krzewów owocowych

7 min czytania
0
0
121
przycinanie drzew - kiedy i jak?

Przycinanie drzew jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie. Bez odpowiedniego cięcia, drzewa i krzewy owocowe ze względu na zbytnie zagęszczenie zaczną gorzej kwitnąć oraz częściej chorować. Wynikiem tego będą znacznie mniejsze zbiory! Krzewy ozdobne natomiast, dzięki regularnemu przycinaniu ładniej kwitną oraz szybciej rosną. W poniższym artykule radzimy kiedy najlepiej przycinać drzewa, aby uzyskać najlepsze efekty. Pielęgnacja ogrodów z naszymi poradami stanie się znacznie łatwiejsza!

Drzewa owocowe

Bez odpowiedniego przycinania drzew owocowych, będą one rosnąć w górę utrudniając zbiory. Większa ilość drobnych gałęzi oraz starych konarów zmniejsza drastycznie ilość i jakość plonów! Aby temu zapobiec, należy regularnie przycinać nasze drzewa. Za gatunki, które są dosyć odporne na niską temperaturę, lepiej zabrać się w okresie przedwiośnia.

Jakie drzewa owocowe przycinać?

Grusze i jabłonie możemy ze spokojem przycinać w lutym oraz marcu, gdy temperatura w ciągu dnia nie spada już poniżej 0°C. Drzewa delikatniejsze, takie jak brzoskwinie, nektaryny, śliwy i morele należy przyciąć w cieplejszym miesiącu jakim jest kwiecień. Jeżeli posiadamy w swoim ogrodzie gatunki wrażliwe na przymrozki (wiśnie i czereśnie) przycinamy je dopiero po zbiorach – zmniejszymy tym samym szansę na złapanie przez nie chorób grzybowych i kory.

kiedy przycinać drzewa?

Krzewy owocowe

Systematyczne przycinanie krzewów owocowych jest niezbędne do uzyskania zdrowych i smacznych plonów. Czas i rodzaj pielęgnacji naszych roślin uzależniony jest od ich gatunku oraz klimatu, w którym rosną. W zachodniej części Polski możemy przyciąć krzewy owocowe około 1,5 tygodnia wcześniej niż na jej wschodnich obszarach.

Jakie krzewy owocowe przycinać?

W okresie przedwiośnia (luty i marzec) przycinamy krzewy borówki amerykańskiej, agrestu, porzeczek oraz malin powtarzających owocowanie. Latem należy odpowiednio prześwietlić jeżyny i maliny owocujące na jednorocznych pędach. Sposoby przycinania krzewów owocowych różnią się od siebie ze względu na wiek i rodzaj naszych roślin. Istnieją jednak pewne ogólne zasady, których powinno się trzymać przy cięciu większości krzewów owocowych. Na początku przycinania należy usunąć za pomocą ostrego i czystego sekatora wszystkie połamane i chore gałęzie. Po wycięciu chorych gałęzi warto zdezynfekować ostrza sekatora, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby.

kiedy przycinać krzewy?

Krzewy ozdobne

Podobnie jak krzewy i drzewa owocowe, również krzewy ozdobne wymagają regularnego przycinania. Dzięki niemu nasze rośliny szybciej rosną, ich kondycja znacznie się poprawia oraz łatwiej utrzymują zwartą formę. Bez odpowiedniego cięcia krzewy ozdobne łatwiej mogą złapać różne choroby grzybowe. Należy pamiętać, że główna zasada przy przycinaniu tych roślin mówi, że krzewy, które kwitną latem powinno się ciąć wczesną wiosną, natomiast te kwitnące wiosną na pędach zeszłorocznych, należy przycinać po kwitnieniu.

Jakie krzewy ozdobne przycinać?

Krzewy ozdobne, które przycinamy w przedwiośniu powinno się ciąć w fazie nieotwartego, zielonego pąka, gdy temperatura w ciągu dnia nie spada już poniżej 0°C. W tym okresie przycinamy hortensje bukietowe, róże, lawendy wąskolistne, śnieguliczki, ketmie, budleje Dawida, tawuły japońskie, pięciorniki krzewiaste oraz krzewuszki. Na początku lata przycinamy natomiast karagany, jaśminowce, migdałki, forsycje, lilaki, pigwowce i żylistki. Należy pamiętać, że nie powinno się zwlekać z przycinaniem tych krzewów, ponieważ zbyt późne cięcie może osłabić kwitnienie w przyszłym roku.

kiedy przycinać krzewy ozdobne?

Jakich krzewów nie przycinamy?

Niektóre krzewy nie wymagają przycinania, a nawet go nie tolerują! Po takim zabiegu, ich regeneracja znacznie się wydłuża, gorzej zawiązują się pąki oraz ich pokrój traci na wyglądzie. Do roślin, których nie powinno się przycinać należą między innymi: ostrokrzewy, magnolie, azalie,  oczary i różaneczniki.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Mateusz Kowalski
Load More In Ogród

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź również

Wyrówniarka do drewna – czym jest i do czego się ją stosuje?

Proces obróbki drewna polega na użyciu wielu specjalistycznych technik oraz urządzeń. Jedn…