Dlaczego obróbka blacharska balkonu rdzewieje?

Obróbka blacharska balkonu jest jednym z najważniejszych elementów tego typu konstrukcji, mających wpływ nie tylko na jej estetyczny wygląd, ale także trwałość. Odpowiada ona za odprowadzanie wody z powierzchni balkonów, wobec tego każda jej nieszczelność, czy też pierwsze objawy korozji, która będzie jedynie postępować wraz z czasem, są powodem do przeprowadzenia remontu balkonu. Dlaczego obróbka blacharska balkonów w ogóle rdzewieje i jak uniknąć tego problemu? O tym poniżej!

Przyczyny korozji obróbki blacharskiej balkonu

Obróbka blacharska krawędzi balkonu odpowiada za odprowadzanie wody deszczowej, dzięki niej nie powstają zastoiska wodne, ani wilgoć w pomieszczeniach przylegających do balkonu. Kiedy okucie balkonu zaczyna jednak rdzewieć, przestaje ono także spełniać swoją podstawową funkcję.

Aby zrozumieć przyczyny powstawania korozji obróbki blacharskiej balkonu, należy przede wszystkim wiedzieć, że najczęściej wykonywana jest ona z blachy stalowej ocynkowanej o grubości od 0, 55 do 0, 75 milimetrów. Mogłoby się, więc wydawać, że tak wykonane okucia balkonów powinny być odporne na rdzę. Jednak występowanie na nich tego problemu ma ścisły związek z ich montażem.

Pierwszą przyczyną rdzewienia okucia balkonu jest przerwanie ciągłości powierzchni cynkowanej blachy, na przykład poprzez wkręty czy też podczas jej przycinania na wymiar. Przez co w miejscach tych odprowadzana woda zaczyna wchodzić w reakcję chemiczną z „gołą” stalą i powodować rdzewienie.

Przyczyną pojawienia się korozji na obróbce balkonu z blachy może być także zastosowana hydroizolacja, w postaci papy termozgrzewalnej, poprzez którą blacha na krawędziach balkonu montowana jest bezpośrednio na podkładach cementowych, które pod wpływem wody, wilgoci i temperatury doprowadzają do jej rdzewienia.

Dlaczego nie należy wykonywać obróbki balkonu z blachy?

Powyższe problemy, jakie generuje blacha na balkonie to jedynie wierzchołek góry lodowej. Obróbka blacharska balkonu wykonywana z blachy stalowej dodatkowo uniemożliwia bowiem także wykonanie w pełni szczelnych połączeń między jej elementami. W efekcie czego woda zamiast spływać poza konstrukcję balkonu, przenika między łączeniami powodując jej zniszczenie.

Co więcej, krawędzie konstrukcji, na których montowana jest obróbka z blachy balkonu, bardzo często nie jest idealnie równa (warunki techniczne odbioru robót budowlanych dopuszczają bowiem nierówności na nich wynoszące nawet do 5 milimetrów na dwóch metrach powierzchni). W związku z tym zamocowanie giętkiej, cienkiej blachy, która idealnie przylega do krawędzi balkonowych, jest niemal niemożliwe.

Jeśli nawet uda się tego dokonać, należy także pamiętać, że współczesne procesy produkcyjne blachy cynkowanej uległy zmianom, przez co nie są one już tak odporne na korozję, jak te produkowane jeszcze kilkanaście lat temu.

Najczęstsze problemy wynikające z zastosowania blachy na balkonach
Obróbka balkonu z blachy doprowadza na tych konstrukcja nie tylko do korozji, ale także innych problemów, wynikających z braku prawidłowego odprowadzenia wody opadowej.

Wśród nich wyróżnić można między innymi:

  • pękanie i odpadanie płytek,
  • pękanie i kruszenie się konstrukcji betonowej balkonów,
  • zamakanie elewacji budynku na ścianach pod balkonami,
  • odparzenia tynków,
  • wykwity pleśni i grzybów,
  • podmywanie fundamentów,
  • zamszenia balkonów.

Wszystkie te problemy w efekcie doprowadzają do konieczności przeprowadzenia remontu balkonu, a niekiedy także konstrukcji, w których są one osadzone. Narażając tym samym ich użytkowników na liczne koszta, związane z wymianą posadzki ceramicznej, osuszania ścian, wymiany elewacji, czy odgrzybiania pomieszczeń.

Dlatego też we współczesnym budownictwie powinno się unikać wykonywania okucia balkonów blachą cynkową, zastępując ją nowoczesnymi i o wiele skuteczniejszymi rozwiązaniami.

Jakie rozwiązanie wybrać do obróbki balkonów?

Wiedząc już, że klasyczna obróbka blacharska balkonów za pomocą blachy ocynkowanej jest w stanie przynieść więcej szkód, niż pożytku powstaje wobec tego pytanie, czym ją zastąpić w strefach okapowych. Odpowiedzią na nią stają się coraz popularniejsze w ostatnich latach systemowe obróbki blacharskie wykonywane z aluminium, produkowane między innymi przez Polską markę Renoplast, które zakupić można w sklepie balkony-tarasy 24.pl.

Tego typu gotowe obróbki blacharskie nie tylko są w pełni odporne na działanie korozji, ale także zapewniają możliwość bezproblemowego wykonania szczelnej strefy okapowej dzięki specjalnie wyprofilowanemu kształtowi oraz właściwej sztywności zapobiegającej tym samym powstawaniu zastoisk wodnych. Dodatkowo dostępne są w wariantach przeznaczonych do posadzek ceramicznych, wentylowany, a także żywicznych, przez co mogą być z powodzeniem stosowane na każdym balkonie i tarasie.

Podsumowując, obróbka balkonu blachą w strefie okapowej tej konstrukcji nie jest w stanie zapewnić pełnej szczelności, a do tego jest niezwykle podatna na korozję. Zastosowanie jej naraża wobec tego inwestorów na koszta związane z niemal nieuniknionymi remontami w przyszłości. Alternatywą pozwalającą wykonać trwałe, zgodne ze sztuką budowlaną i estetyczne okucie balkonu są natomiast systemowe obróbki blacharskie balkonów z aluminium, którymi warto się zainteresować, wykańczając balkon lub taras.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy