Luty w ogrodzie – jak przygotować ogród do nowego sezonu?

Nie każdy wie, że luty w ogrodzie to początek przygotowywania ogrodu do wiosny. Chociaż luty to jeden z najmroźniejszych miesięcy w Polsce, jego pierwsze i ostatnie dni znacznie się od siebie różnią. Słońce świeci średnio o 2 godziny dłużej, a temperatura powoli rośnie. Zima pod koniec lutego staje się łagodniejsza, przez co rośliny zaczynają wypuszczać nowe pędy. W poniższym artykule dowiesz się, jak pielęgnować ogród w lutym.

Jak dbać o drzewa i krzewy zimą?

Luty w ogrodzie to ciężki czas dla większości roślin. W celu zabezpieczenia drzew przed wiatrem i mrozem, należy je osłonić. Jest na to kilka naturalnych sposobów: użycie gałęzi drzew iglastych (tzw. stroisz), liści lub słomy. Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem będzie jednak wykorzystanie agrowłókniny, która chroni nasze rośliny przed silnym wiatrem, słońcem i mrozem. Generalnie odradza się korzystania z folii bąbelkowej, ponieważ nie przepuszcza ona powietrza, przez co rośliny mogą zgnić. Jeżeli opady śniegu są spore, należy regularnie oczyszczać z niego gałęzie, ponieważ mogą się one załamać. Zrzucony śnieg warto podsypywać bezpośrednio pod rośliny, ponieważ chroni on od ich całkowitego zamarznięcia.

luty w ogrodzie - jak dbać o rośliny?

Pierwsze cięcia

W lutym rozpoczynamy również podcinanie drzew i krzewów w naszym ogrodzie. Na początek należy wyciąć wszystkie gałęzie, które są uschnięte lub nadłamane. Następnie bierzemy się za usunięcie ze starych drzew grubych konarów. Pamiętajmy, żeby odpowiednio zabezpieczyć cięcia maścią ogrodniczą – możemy ją kupić lub przygotować samemu. W lutym warto prześwietlić krzewy jagodowe (porzeczki, agrest itp.) oraz jabłonie i grusze. Jeżeli zima stała się łagodniejsza, pomyśl o przycięciu żywopłotu – ważne jest, by zdążyć przed rozwojem pąków.

Jak dbać o ogród w lutym

Jak zadbać o trawnik w lutym?

W celu zapobiegnięciu rozwoju pleśni śniegowej, należy regularnie odśnieżać trawnik. Pamiętajmy, że nie można chodzić po trawniku, na którym znajduje się mokry śnieg – w miejscach, po których chodzimy, trawa może przestać rosnąć! Rano powinno się rozbijać skorupę lodową, która powstała w nocy z nadtopionego dzień wcześniej śniegu. Jeżeli przyszły roztopy, trawnik, na którym stoją duże kałuże, ma tendencję do gnicia. Aby temu zapobiec, warto odprowadzić nadmiar wody rowkami albo gęsto ponakłuwać glebę widłami. Takie rozwiązanie przyspieszy spływanie wody w głębsze warstwy gleby.

Byliny, rośliny roczne i dwuletnie

W lutym sprawdzamy stan przechowywanych bulw i karp roślin niezimujących w gruncie. Jeżeli widzimy, że jakieś egzemplarze zachorowały, należy je bezzwłocznie wyrzucić, by zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby. Gdy na fuksjach lub pelargoniach pojawiają się młode pędy, możemy przygotować z nich nowe sadzonki. Luty w ogrodzie to początek rozwoju większości roślin!

pielęgnacja drzew i krzewów zimą

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy