Sprawdzone sposoby na komary w domu

Choć wszyscy z utęsknieniem oczekujemy ciepłych, słonecznych dni, jest coś, co może przeszkodzić nam w wakacyjnym odpoczynku w domu i poza nim. Komary to dla wielu wróg nie do pokonania, a próba usunięcia ich jest niczym walka z wiatrakami. Istnieją jednak różne sposoby na komary w domu. Dzięki naszemu poradnikowi poznasz kilka z nich!

Komary w domu – skąd się biorą

Zanim doradzimy, co na komary w domu, zastanówmy się, skąd właściwie się one biorą. Najlepsze warunki do rozmnażania się komarów to wysokie temperatury połączone z dużą wilgotnością. Owady wyczuwają pot, ciepło ludzkiego ciała, a także wyższe stężenie dwutlenku węgla w wydychanym przez nas powietrzu.Najwięcej komarów spotkamy na podmokłych terenach i na wsiach – warto wziąć to pod uwagę podczas planowania wakacji!

Domowe sposoby na komary w domu

Stojąc przed wyborem sposobów na walkę z komarami i innymi owadami, postawmy przede wszystkim na naturalne środki. Zwykle nie są one kosztowne, a przygotowanie ich nie wymaga dużego wysiłku. Są bezpieczne dla zdrowia i często mają też wiele innych korzyści. Jakie domowe sposoby na komary w domu polecamy?

Bazylia - domowe sposoby na komary w domu

Rośliny na komary w domu

Niektóre rośliny wydzielają substancje, które odstraszają komary. Możemy posadzić je w ogrodzie, na balkonie, tarasie bądź postawić w doniczkach na parapecie. Wiele z nich ma również inne wartości – pozwalają na przykład na oczyszczanie powietrza.

  • Bazylia – nie tylko świetnie smakuje ale i odstrasza owady swoim silnym aromatem.
  • Mięta – zasadzona obok bazylii będzie dodatkiem w kuchni oraz, dzięki swojemu intensywnemu zapachowi, barierą przed komarami.
  • Tymianek – podobnie jak wyżej wymienione zioła przyprawowe działa przeciwko komarom.
  • Mirt – choć dla nas zapach mirtu jest przyjemny, komary bardzo go nie lubią.
  • Kocimiętka – olejek eteryczny wydzielany przez roślinę (neptalakton) skutecznie odstrasza owady.
  • Pelargonia – te bardzo popularne kwiaty doniczkowe na balkon działają podobnie jak kocimiętka.

Co na komary w domu - pelargonia

  • Turówka wonna, czyli żubrówka – choć w Polsce znana głównie z aromatyzowania wódki, to również skuteczny sposób na odstraszanie komarów. Swoje właściwości zawdzięcza kumarynie i fitolowi.
  • Lawenda – nie tylko będzie ochroną przed komarami, ale i pomoże pszczołom oraz innym owadom zapylającym. Jak dbać o lawendę? Pamiętaj o umiejscowieniu jej w ciepłym, słonecznym miejscu – nie zapomnij też o podlewaniu i przycinaniu jej.

Sposób na komary w domu – zapachy

Poza roślinami, możemy użyć też innych środków, które wydzielają nielubiany przez owady zapach. Świetnym wyjściem będą olejki eteryczne, dzięki którym zrobimy szybko naturalny środek przeciwko komarom. Wystarczy, że na szklankę wódki żytniej dolejemy 200 ml olejku zapachowego, przelejemy do atomizera i dokładnie wymieszamy. Możemy nim spryskać zarówno ciało, jak i pomieszczenie. Innym sposobem na wykorzystanie właściwości olejków w walce z komarami będzie przygotowanie kominka zapachowego. W specjalnym naczyniu podgrzewamy kilka kropli, dzięki czemu zapach zaczyna unosić się w powietrzu. Jeśli chcemy, aby firany czy zasłony nabrały odstraszającego komary zapachu, możemy dodać trochę olejku do płukania podczas prania. Olejki, które sprawdzą się najlepiej, to: cynamonowy, cytrynowy, migdałowy, goździkowy, sosnowy, kokosowy, waniliowy, eukaliptusowy, rozmarynowy, miętowy, lawendowy, tymiankowy, cedrowy, paczuli. Zamiast olejków możemy również skorzystać z kadzidełek lub świeczek o tych zapachach (przy okazji zobacz, jak zrobić swój świecznik DIY  https://dladomu.com.pl/swiecznik-diy/). Aby wzmocnić jeszcze bardziej działanie przeciw komarom, możemy otoczyć knot świeczki startą skórką cytryny.

Olejki eteryczne na komary w domu

Cebula, czosnek i ocet – sposoby na komary w domu

Nie tylko olejki eteryczne odstraszają zapachem komary. Jeśli akurat nie mamy ich pod ręką, możemy sięgnąć po inne sposoby. Skuteczna w walce z owadami jest między innymi cebula. Wystarczy pokroić ją w plasterki i wystawić na parapet w nocy lub w pobliżu miejsca, w którym się znajdujemy. Choć w mieszkaniu nie będzie pachnieć tak pięknie jak przy użyciu olejków, to patent, który pozwoli nam w ostateczności zwalczyć komary w naszym otoczeniu. Podobne działanie ma czosnek – pokrojony w plasterki wydziela swój intensywny zapach i odstrasza komary. Możemy użyć również octu, na przykład z liścia orzecha włoskiego. Najwygodniej będzie nasączyć nim gąbkę i ustawić w pobliżu okna.

Sposób na komary w domu – terpentyna

Terpentyna to ciecz znana jako rozpuszczalnik do farb i olejów. Jej opary są szkodliwe i należy unikać ich wdychania. Możemy jednak wykorzystać ją w walce z komarami. Terpentyna wpływa na nie usypiająco, dzięki czemu możemy poradzić sobie z komarami, które już wleciały do mieszkania. Najlepiej jest ustawić otwarty słoik z terpentyną w szczelnie zamkniętym pomieszczeniu. Po około 20 minutach możemy usunąć komary i wywietrzyć mieszkanie.

Komary w domu? Zmień kosmetyki!

Komary przyciąga zapach potu – dokładnie amoniak i kwas mlekowy. Dlatego warto pamiętać o utrzymaniu higieny i częstym myciu. Zmieńmy również nasze kosmetyki. Te o kwiatowych, słodkich nutach dodatkowo przyciągają do nas komary. Zaleca się stosowanie kosmetyków naturalnych, bezzapachowych. Nie korzystajmy z perfum o słodkich zapachach. Zwróćmy też uwagę na środki piorące – najlepiej, jeśli i one nie pozostawią na naszych ubraniach kwiatowej woni przyciągającej komary.

Moskitiera - sposoby na komary w domu

Moskitiery – sposób na komary w domu

Innym, prostym i stosunkowo tanim sposobem na walkę z komarami są moskitiery w oknach. Są wykonane z delikatnego, cienkiego materiału, więc nie wpłynie to na estetykę mieszkania. Okażą się niezwykle pomocne w przypadku, gdy lubisz spać przy otwartym oknie. Poprawne zamontowanie moskitiery to gwarancja spokoju – do mieszkania nie dostaną się komary i inne owady, na przykład muchy, osy czy szerszenie. Możemy również zdecydować się na specjalne moskitiery w drzwiach balkonowych. Dostaniemy je do montażu zawiasami lub siatki do zrollowania. Ciekawy efekt osiągniemy dzięki moskitierze na łóżko – to nie tylko skuteczna ochrona, ale i piękna ozdoba sypialni.

Chemiczne sposoby na komary w domu

Poza domowymi, naturalnymi sposobami na walkę z komarami, istnieje też wiele gotowych produktów do usuwania owadów. Dostaniemy je w drogeriach, aptekach, a także sklepach budowlanych i ogrodniczych. Do wyboru mamy różne grupy produktów:

Fumigatory – preparaty zabijające komary za pomocą pary, dymu lub gazu; dostaniemy je w formie płynu do spryskiwania pomieszczeń, spirali i płytek.

Elektrofumigatory – wymaga podłączenia do prądu; składa się z płytki nasączonej preparatem i odparowywacza.

Lampki – wokół małej żarówki rozmieszczone są pręciki, przez które płynie prąd porażający komary; działa jedynie wtedy, gdy w pomieszczeniu nie ma innych źródeł światła.

Po środki chemiczne sięgajmy w ostateczności. W składzie niektórych produktów mogą znajdować się substancje szkodliwe dla zdrowia, między innymi dla alergików. Pamiętajmy o tym, by dzieci nie miały do nich kontaktu. Nie możemy stosować ich także w pobliżu żywności, ognia i wody. Przed użyciem dokładnie przeczytajmy instrukcję i nie zapomnijmy o umyciu rąk po skorzystaniu ze środków owadobójczych!

Domowe sposoby na komary w domu – podsumowanie

Istnieje wiele sposobów na poradzenie sobie z komarami w domu. Najlepiej korzystać z nich jednocześnie – dzięki temu usuniemy komary, które już znalazły się w pomieszczeniu, a także zapobiegniemy wlatywaniu kolejnych. Naturalne sposoby na komary nie generują wysokich kosztów, więc nie bójmy się eksperymentować i dostosowywać metod także do swoich potrzeb!

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy