Styl marynistyczny, czyli styl morski w mieszkaniu

Jeśli jesteś fanem wypoczynku na plaży, morskich wycieczek i szumu fal – styl marynistyczny we wnętrzu będzie dla Ciebie idealny! Styl morski we wnętrzu przeniesie nas do portowych miasteczek, gdzie życie toczy się nad wodą. Jakie są dodatki marynistyczne i jak może wyglądać mieszkanie w stylu marynistycznym? Zainspiruj się naszymi pomysłami!

Styl marynistyczny – paleta barw

Aranżując pokój lub całe mieszkanie w stylu morskim, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na dobrane kolory. To właśnie one mają przywodzić nam na myśl morze i plażę. Barwy, które najlepiej się w tym celu sprawdzą, to:

  • biel i beże;
  • niebieski w różnych odcieniach (od jasnego błękitu po ciemny granat);
  • intensywna czerwień i żółć.

Balansowanie proporcjami wykorzystywanych kolorów pozwala wprowadzić styl morski w mieszkaniu na wiele różnych sposobów. Ze względu na to, która barwa będzie dominującą, ile wprowadzimy kolorowych dodatków i czy zdecydujemy się na monochromatyczne wnętrze – pomieszczenie może wyglądać zupełnie inaczej.

Styl morski we wnętrzach

Mieszkanie w stylu marynistycznym – meble

Typowymi materiałami, z których wykonane są meble w stylu marynistycznym, jest drewno i stal. Możemy jednak kombinować z wykończeniem tych surowców. Świetnie zaprezentuje się zarówno lite, surowe drewno, ale i gładkie czy pomalowane i dodatkowo przetarte. Stal sprawdzi się w różnych kolorach i kombinacjach, matowa bądź błyszcząca. Chcąc stworzyć prawdziwie marynistyczne wnętrze, warto jest postawić na solidne meble o uniwersalnym designie. Jeśli kiedyś zechcemy zmienić wystrój, meble będą nam mogły służyć jeszcze dłużej. Porządny stół, wytrzymały regał czy kanapa z dobrym obiciem – sprawdzą się zarówno w stylu marynistycznym, jak i stylu industrialnym, w mieszkaniach w stylu loft i innych.

Ściany – styl marynistyczny

Ciekawe ściany mogą być doskonałą ozdobą wnętrza. W stylu morskim mamy wiele opcji. Pamiętając zarówno o kolorystyce bazowej, jak i o typowych w tym stylu materiałach, możemy zdecydować się na oryginalne wykończenie ścian. Tapeta w pionowe pasy (możesz pomalować ją sam – przeczytaj o tym w naszym wpisie: https://dladomu.com.pl/jak-pomalowac-tapete/) nie tylko nada pomieszczeniu marynistycznego charakteru, ale i optycznie powiększy wnętrze – pokój wyda się wyższy. Deski na ścianie również będą wyglądać intrygująco (to pomysł na to, jak odnowić boazerię). Możemy postawić też na proste rozwiązania – jedną ścianę pomalować w innym, kontrastującym kolorze lub ozdobić ją ramkami i obrazami.

Mieszkanie w stylu marynistycznym - styl morski w mieszkaniu

Dodatki marynistyczne

Za sprawą dodatków możemy nadać wnętrzu niepowtarzalnego klimatu – przenieść do innej epoki, na inny kontynent czy do konkretnego miejsca na ziemi. W zależności od tego, którą drogę obierzemy, styl marynistyczny możemy dowolnie modyfikować. Sprawdzą się między innymi elementy vintage, znane między innymi ze stylu retro – stare, przetarte ramy, duże lustro czy zawieszone na ścianach wiosła znalezione na strychu. Możemy również stworzyć bardziej elegancki wystrój, na przykład za pomocą powieszenia na ścianie pokaźnego zegara, kotwicy czy steru. Minimalistyczne wnętrza chętnie przyjmą niewiele dodatków, jednak na tyle charakterystycznych, by od razu skojarzyły się z tym stylem. Koło ratunkowe i grafiki na ścianach będą w tym przypadku ciekawą opcją. Z łatwością możemy połączyć styl boho i styl marynistyczny, wykorzystując dodatki z bawełnianego sznurka oraz muszle. Zaś zdjęcia Fiordów, kolorowych domków i latarni morskich to prosty sposób na to, by styl marynistyczny i styl skandynawski zaistniały w jednym pomieszczeniu.

Dodatki marynistyczne - styl morski w domu

Salon w stylu marynistycznym

Salon to zarówno miejsce do odpoczynku, jak i przyjmowania gości czy spożywania posiłków. Dobrze jest zatem zadbać o to, by był on naprawdę reprezentatywnym pomieszczeniem. Postawmy na jasne kolory i naturalne tkaniny. Lniany obrus czy bieżnik w pasy będzie doskonale wyglądać w otoczeniu różnych dekoracji i jako tło dla zastawy – zarówno codziennej, jak i przeznaczonej na specjalne okazje. Kanapa z ozdobnymi poduszkami czy pasiaste zasłony również pomogą nam w łatwy i szybki sposób wprowadzić styl marynistyczny do salonu.

Styl morski we wnętrzu

We wszystkich pomieszczeniach naszego mieszkania jesteśmy w stanie wprowadzić marynistyczny charakter. Marynistyczna kuchnia to wyjście zarówno dla fanów minimalistycznych rozwiązań, jak i miłośników eleganckich pomieszczeń. Łazienka w stylu morskim może okazać się oazą spokoju i miejscem do relaksu po pracowitym dniu. Świece i lampiony, muszelki i jasne, spokojne kolory pozwolą nam się odprężyć. Podobnie w przypadku sypialni – kolorystyka stylu marynistycznego pozwoli nam stworzyć albo ciemne pomieszczenie w morskim klimacie, w którym żaden promyk nie przeszkodzi nam we śnie, albo przejrzyste, dobrze oświetlone wnętrze, gdzie przyjemnie jest witać kolejny poranek. Marynistyczny pokój dziecka nie daje nam żadnych ograniczeń – rozwiązań aranżacyjnych jest naprawdę wiele! Statki, morskie stworzenia, piraci i koła ratunkowe w otoczeniu kontrastujących ze sobą kolorów, przyjemnych i wytrzymałych materiałów oraz solidnych mebli to połączenie, które zadowoli każdego małego marynarza!

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy