Malowanie mebli z okleiny – jak odnowić meble kuchenne?

Meble z okleiny wciąż są wykorzystywane w aranżacji wnętrz, przede wszystkim w kuchni. Dostępne są w wielu stylach i kolorach. Jednak jak wszystkie meble – po czasie mogą nam się znudzić. Co zatem zrobić, aby bez wymieniania całej kuchennej zabudowy odświeżyć pomieszczenie? Poznajmy tani i szybki sposób – malowanie mebli z okleiny!

Szybki sposób na to, jak odnowić meble kuchenne

Coraz więcej osób decyduje się na samodzielne odnawianie mebli i innych elementów (sprawdź nasz artykuł – jak odnowić boazerię). To zwykle tanie, szybkie i przyjemne wyjście dla tych, którzy chcą nadać swojemu mieszkaniu zupełnie nowego charakteru lub po prostu pragną je trochę odświeżyć. Dzięki temu można naprawdę wiele zyskać – nasze ulubione meble otrzymają nowe życie, a my zaoszczędzimy pieniądze rezygnując z zakupu zupełnie nowej zabudowy.

Remont kuchni wielu kojarzy się z naprawdę sporym wydatkiem i dużym przedsięwzięciem. Gdy już się za to zabieramy, chcemy, by nasza kuchnia zupełnie zmieniła swój wygląd. W takiej sytuacji malowanie mebli z okleiny może okazać się zbawienne. Wystarczy jedynie sprawne pokrycie frontów farbą o dowolnym kolorze.

Malowanie mebli z okleiny na biało

Przygotowanie do malowania mebli z okleiny

Aby skutecznie odnowić meble kuchenne, należy odpowiednio przygotować się do malowania. Wyposażeni w wałki, pędzle i farbę możemy zabrać się do pracy.

Jaką farbę wybrać do malowania mebli z okleiny?

Mamy kilka opcji, na które możemy się zdecydować:

  • farba akrylowa – przeznaczona do drewna i metalu; jest wodorozcieńczalna, nie ma intensywnego zapachu i jest bezpieczna dla zdrowia; zapewnia dobre krycie, szybko schnie i jest trwała;
  • farba ftalowa, inaczej olejna – sprawdzi się w mocno eksploatowanych miejscach, na przykład blatach; choć jest niezwykle trwała, wydziela duszący i długo schnie.

Przed pomalowaniem możemy dla pewności pokryć powierzchnię podkładem. Zwiększy to trwałość i przyczepność farby do śliskich, laminowanych mebli.

Opcjonalny jest również lakier do pokrycia pomalowanej powierzchni. To także wpłynie na wytrzymałość. 

Jak malować meble z okleiny?

Najlepszym wyjściem będzie zdecydowanie się na wałek. By uzyskać idealnie gładką powierzchnię, sprawdzi się wałek gąbkowy – nie zostawia smug oraz pozwala na nakładanie bardzo cienkich warstw. Innymi wałkami, które można brać pod uwagę, są te z krótkim włosiem lub przeznaczone do danej farby, na przykład akrylowej. 

Radzimy unikać korzystania z pędzli do malowania dużych powierzchni. Doskonale jednak sprawdzą się w docieraniu do zakamarków mebli.

Jak odnowić meble kuchenne z okleiny

Malowanie mebli z okleiny – jak to zrobić?

  1. Rozkręć meble i zaklej miejsca, których nie chcesz malować. To umożliwi Ci precyzyjne pomalowanie elementów z każdej strony. Jeśli masz taką możliwość, możesz odkręcić uchwyty. 
  2. Przygotuj meble do malowania – dokładnie je umyj. Aby jeszcze bardziej poprawić przyczepność farby, możesz delikatnie przetrzeć meble drobnoziarnistym papierem ściernym. 
  3. Odtłuść meble benzyną ekstrakcyjną lub rozcieńczalnikiem. 
  4. Pokryj powierzchnię podkładem (opcjonalnie).
  5. Zacznij malowanie – nakładaj cienkie warstwy z zachowaniem kilku godzin przerwy między nimi. Pełne krycie osiągniemy po co najmniej trzech warstwach. 
  6. Pomaluj powierzchnię zabezpieczającym lakierem o wybranym wykończeniu (opcjonalnie). 
  7. Poczekaj kilka godzin, by meble całkowicie wyschły – potem możesz je znów skręcić. 

Malowanie mebli z okleiny – jakie kolory wybrać?

Jeśli chcemy odnowić meble kuchenne, zastanówmy się nad wprowadzeniem ciekawych, nietypowych kolorów do wnętrza. Dla lubiących odważne rozwiązania polecamy granat, butelkową zieleń czy musztardową żółć. Nie zapominajmy też o kolorach, które nigdy nie wyjdą z mody – bieli i szarości. A może sięgniesz po farby tablicowe i stworzysz powierzchnię, po której można pisać?

Aby jeszcze bardziej podkręcić efekt odświeżenia naszej kuchni, możemy zmienić uchwyty szafek. Pomalowane lub zastąpione innymi sprawią, że poczujemy się jak w całkiem innym pomieszczeniu!

Malowanie mebli z okleiny to nic trudnego. Wystarczy trzymać się kilku zasad i poruszyć nieco wyobraźnię. Zatem jak odnowić meble kuchenne? Malując je! Jeśli chcesz pójść za ciosem, sprawdź też nasze porady – jak pomalować tapetę i jak pomalować stare meble drewniane.

Podobne artykuły

Komentarze

  1. My wybraliśmy farbę śnieżki specjalna do kuchni i łazienki. odcień jest faktycznie śnieżnobiały. Takie białe wnętrze bardzo mi się podoba. Dodałam czarne i białe dodatki i wygląda to dobrze razem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy