Jak i czym malować stare meble drewniane?

Stare meble – po poddaniu prawidłowo wykonanym działaniom mającym na celu odnawianie mebli – mogą stać się świetną ozdobą każdego wnętrza. Pamiętaj jednak, że jeżeli zrobisz to w sposób nieprzemyślany, to efekt końcowy może być przeciwny do zamierzonego.

  1. Jak malować drewno krok po kroku
  2. Czym malować drewno – Bejca czy lakierobejca?

Na szczęście z niniejszego poradnika dowiesz się nie tylko tego, czy lepiej wybrać bejcę czy może lakier, ale również poznasz sprawdzoną technikę malowania drewna i zrozumiesz, jak odnowić stare meble, aby ponownie zachwyciły swoim pięknem.

Jak malować drewno krok po kroku

Mogłoby się wydawać, że malowanie drewna to proste zadanie, ale nie daj się zwieść pozorom. Bardo istotny jest już sam dobór odpowiedniej farby. W takim przypadku idealnie sprawdzi się farba kryjąca do drewna, jednak planując przeprowadzenie renowacji musisz uzbroić się w cierpliwość. Zanim bowiem przystąpisz do dokładnego malowania, powinieneś usunąć starą farbę. Tutaj można rozróżnić dwie popularne metody. Pierwsza z nich polega na całkowitym zdarciu starych warstw lakieru. Druga natomiast jest mniej czasochłonna i ogranicza się do wykonania przetarć w losowo wybranych miejscach mebla. Samo usuwanie lakieru można wykonać mechanicznie lub chemicznie. Drugie z podanych rozwiązań lepiej sprawdzi się w przypadku mebli o nietypowych kształtach. Jeżeli jednak planujesz odnowić mebel o regularnych kształtach, na początek możesz spróbować wykorzystać zwykły papier ścierny lub szlifierkę. Po usunięciu niepotrzebnych warstw lakieru możesz przystąpić do właściwej pracy, mając oczywiście na uwadze to jak malować drewno. W zależności od tego czy wybrałeś farbę, bejcę, lakier czy też jeszcze inne rozwiązanie, powinieneś zapoznać się z informacjami znajdującymi się na opakowaniu, aby uzyskać jak najlepszy efekt. Wówczas nie pozostanie ci nic innego jak chwycić za pędzel (jego szerokość powinna być dopasowana do malowanej powierzchni) i zacząć pracę. Jak widzisz, wiedza o tym jak odnowić meble jest łatwo dostępna, więc możesz to wykorzystać, aby przygotować wspaniały prezent dla bliskiej osoby lub sprawić sobie wyjątkową ozdobę do salonu lub gabinetu.

Czym malować drewno – Bejca czy lakierobejca

Problemem może być natomiast podjęcie najlepszej decyzji w kwestii tego czym malować drewno. Popularna bejca zapewni nie tylko doskonały wygląd, ale też odpowiednio zabezpieczy drewno. Dodatkowo bejcowanie drewna nie jest wcale takie trudne, jak mogłoby się początkowo wydawać. W przeciwieństwie do zastosowania farby, odpowiednia bejca pozwoli zachować naturalny rysunek słojów. Powinieneś więc skupić się nad jednym wyborem: bejca czy lakierobejca? Ta druga wzbogaca zalety bejcy również o cechy lakieru, dzięki czemu uzyskany kolor jest bardziej żywy i charakteryzuje się eleganckim połyskiem. Lakierobejca dostępna jest w bardzo przystępnych cenach. Stosując ją do malowania drewna pozbędziesz się problemu z wnikaniem wody i zabezpieczysz drewno przed wypłowieniem na wiele lat. Chociaż malowanie drewna lakierobejcą nie jest trudne, to przed jej nałożeniem powinieneś pamiętać o odtłuszczeniu powierzchni. Gdyby znajdowały się na niej większe nierówności, warto zadbać o ich zeszlifowanie. Dzięki temu malowanie stanie się prostsze, a efekt będzie o wiele lepszy. Radość z samodzielnie odnowionego mebla z pewnością wynagrodzi ci trudy związane z tymi pracami, a przy okazji możesz odkryć nową pasję. Niektórzy nawet zarabiają na sprzedaży odnawianych przez siebie mebli, co można wykorzystać do podreperowania domowego budżetu.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy