Jak wybrać firanki do kuchni?

Firanki do kuchni to ważna część kuchennej aranżacji, która pozwala podkreślić i uzupełnić całą stylizację. Wybierając firanki na okno kuchenne, trzeba więc przede wszystkim pamiętać o tym, że materiał powinien dobrze komponować się z wybraną aranżacją – meblami kuchennymi, sprzętem AGD i innymi dodatkami. Spójna stylistyka to jednak nie jedyne kryterium, które warto uwzględnić, wybierając firanki do kuchni.

  1. Firanki do kuchni powinny być przede wszystkim funkcjonalne.
  2. Należy dobierać je z uwzględnieniem całościowej aranżacji kuchni.
  3. Popularne rozwiązania to: zazdrostki, firany makarony, firany ekrany, a także lambrekiny.
  4. Firanki do kuchni powinny podkreślać styl kuchni i go dopełniać.
  5. Wybierając firanki, trzeba uważać, aby nie przytłoczyć wnętrza ilością materiału oraz jego grubością.

Rodzaje firan do kuchni

Producenci proponują bardzo różne rodzaje firan do kuchni, natomiast w bardzo wielu przypadkach, szczególnie małych kuchni najlepiej sprawdzają się zazdrostki, czyli małe poziome firany, które montuje się w dolnej części okna. To właściwie gotowe firanki, których wybór może zaskakiwać. Zazdrostki występują w wielu kolorach, są także wersje gładkie i marszczone, gipiurowe oraz wykończone ozdobnymi tasiemkami. Wiele osób decyduje się na zazdrostki z nadrukami, w paski. W klasycznie urządzonych pomieszczeniach świetnie sprawdzają się haftowane firanki do kuchni. W przypadku małej kuchni dobrze sprawdzą się firany w pionowe pasy i wzory, które optycznie powiększą kuchnię. Najlepiej sprawdzają się lekkie i zwiewne materiały o gładkiej fakturze. W kuchni dość często sięga się na przykład po organzę. Warto zrezygnować z dużych, przytłaczających wzorów na rzecz drobnych elementów lub zupełnie gładkich firanek.

Ciekawym rozwiązaniem są także firany makarony albo też sznurkowe firany do kuchni (można spotkać się z określeniem firany spaghetti). Składają się one z pojedynczych sznurków ozdobionych tasiemkami, koralikami, kryształkami. Firany makarony najczęściej spina się po jednej stronie i mocuje do ściany. Rozwiązanie to sprawdza się doskonale, jeśli chce się nieco ożywić pomieszczenie.

Coraz częściej firanki do kuchni to tzw. firany ekrany. Są to pionowe panele, które montuje się do karnisza zachowując niewielkie przerwy między poszczególnymi elementami. To dość tani, a jednocześnie oryginalny sposób na aranżację okna. W nowoczesnej kuchni świetnie sprawdzają się firany ekrany w oryginalne wzory. Można postawić także na niecodzienne wersje kolorystyczne. Dobrze sprawdzą się one w minimalistycznych i dużych pomieszczeniach.

Jak dopasować firanki do wystroju kuchni

Zastanawiając się, jakie firanki do kuchni wybrać, należy uwzględnić nie tylko ogólną aranżację całej kuchni. Warto zwrócić uwagę także na dodatkowe elementy. Warto m.in. zastanowić się, czy firanka powinna chronić przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym lub budować intymność, chroniąc przed niechcianymi spojrzeniami osób wędrujących pod oknami kuchni. Przede wszystkim jednak firany powinny pasować do stylistyki całej kuchni. Te dodatkowe konteksty warto jednak uwzględniać, wybierając już między konkretnymi opcjami.

Nowoczesne firany do kuchni to przede wszystkim firany ekrany. Doskonale sprawdzają się one w minimalistycznie, chłodno urządzonych pomieszczeniach. Warto jednak, szczególnie w przypadku dużej kuchni, zastanowić się nad kolorową ich wersją, która może przełamywać tradycyjne szarości i biele dominujące w aranżacji kuchni. W przypadku małych nowoczesnych kuchni lepiej postawić na nieśmiertelną biel i klasykę, natomiast w przypadku kuchni o nieco większym metrażu można zastanowić się nad ekranami w oryginalne wzory. Warto jednak zwrócić uwagę, czy nie przytłoczą one swoją wielkością całej przestrzeni.

Idealne firany do kuchni rustykalnej to lambrekiny, czyli firanki montowane tuż przy karniszu, występujące w różnych długościach, generalnie jednak z założenia odsłaniające całą lub zdecydowaną większość szyby. W przypadku kuchni rustykalnej można pokusić się o firany z nieco grubszego materiału, można również sięgnąć po tradycyjne – białe i prześwitujące lambrekiny. Wszystko zależy od sposobu aranżacji wnętrza i metrażu kuchni.

Firanki prowansalskie to także lambrekiny. Wiele osób urządzających kuchnię w stylu francuskim sięga po te właśnie firanki, natomiast równie dobrze w tego typu kuchni sprawdzą się zazdrostki, a także nieco dłuższe firany wykonane z lekkich i zwiewnych materiałów. Najważniejsze to precyzyjnie określić, z jakim stylem kuchni masz do czynienia i dopasować firanki do całej aranżacji uwzględniając jednocześnie ewentualną potrzebę wyciemnienia kuchni, jej optycznego powiększenia czy też osłonięcia się przed sąsiadami. Firanki do kuchni mogą być bardzo zwiewne, delikatne, nieco ludowe nawet, istnieje natomiast również bardzo szeroka oferta eleganckich firanek do kuchni z satynowymi wykończeniami. Szeroki wybór firanek do kuchni znajdziesz w sklepie Castorama – https://www.castorama.pl/produkty/urzadzanie/dekoracja-okna/zaslony-firany-i-tkaniny.html

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy