Na co zwrócić uwagę, wybierając płytę indukcyjną?

Płyta indukcyjna – jaką wybrać? Planujesz zakup płyty i zastanawiasz się, który model i rodzaj wybrać? W poniższym artykule przedstawione są informacje na temat najważniejszych cech i parametrów, które pomogą ci w podjęciu właściwej decyzji. Jeśli więc interesuje cię płyta indukcyjna – jaka najlepsza będzie dla twojej kuchni, przeczytaj tekst.

Jak działa płyta indukcyjna?

Przed odpowiedzią na zadane powyżej pytanie, warto najpierw dowiedzieć się, czym jest wspomniany sprzęt. Płyta indukcyjna – co to jest? Otóż płyta owa jest urządzeniem kuchennym służącym do podgrzewania naczyń w wyniku działania szybkozmiennego pola magnetycznego na dnie kuchennego naczynia.

A konkretnie jak działa indukcja? Najprościej mówiąc, pod szklaną płytą umieszczone są cewki indukcyjne. Kiedy zostanie na niej postawione specjalne naczynie z ferromagnetycznej (czyli przyciągającej magnes) stali, cewki wytwarzają zmienne pole elektromagnetyczne, które wytwarza w naczyniu ciepło. Dzięki temu, że podgrzewaniu ulega nie płyta, a dno garnka i potrawa w środku, straty energii są w znaczny sposób ograniczane.

Jakie funkcje powinna posiadać płyta indukcyjna?

Jakie są funkcje płyty indukcyjnej? Nowoczesne modele, takie jak m.in. płyta indukcyjna Komfort, mogą się poszczycić wieloma funkcjami i wynikającymi z nich korzyściami. Przede wszystkim w nowych modelach znajduje się opcja automatycznego wyczuwania garnka przez płytę. Można więc postawić garnek na dowolnym (zwykle jednym z czterech) polu na płycie, a urządzenie wykryje, na którym z nich znajduje się garnek. Nie trzeba wybierać pola grzania.

Kolejną nowoczesną funkcją jest możliwość łączenia sąsiadujących na płycie pól. W przypadku więc położenia na danym polu grzewczym garnka o podstawie większej niż owe pole, płyta automatycznie połączy dwa pola, zwiększając tym samym powierzchnię grzania.

W większości płyt występują okrągłe pola grzania, zdarzają się jednak modele z polami kwadratowymi. Dzięki temu kształt i wielkość garnków nie ma znaczenia, a sama powierzchnia indukcji może być w sposób maksymalny wykorzystana.

Ponadto dobrej klasy płyty indukcyjne powinny mieć wbudowany timer, funkcje Booster, czyli szybkiego nastawienia danego pola na maksymalną moc grzania, czy też blokady rodzicielskiej, która zapobiega włączeniu płyty przez niepowołane osoby.

Na co zwrócić uwagę, kupując płytę indukcyjną?

Interesuje cię dobrej klasy płyta indukcyjna – na co zwrócić uwagę, dokonując zakupu, aby urządzenie w pełni funkcjonalnie służyło ci przez długi czas?

Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę ilość pól grzewczych. Na rynku dostępne są standardowe urządzenia z czterema polami, ale znaleźć można również modele niestandardowe, które są wyposażone w dwa, trzy, czy nawet pięć pól. Dostępne są również tak zwane płyty bezstrefowe, na których powierzchni jest tak wiele induktorów, że garnek można właściwie postawić w dowolnym miejscu. Klasyczne modele z czterema polami to najczęściej polecany i najchętniej wybierany sprzęt, który sprawdzi się właściwie w dowolnej kuchni. Płyty z mniejszą liczbą pól to z kolei korzystne rozwiązanie dla osób, którzy dysponują niewielką powierzchnią kuchenną.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie płyty indukcyjnej? Kolejnym elementem jest zasilanie urządzenia. Dostępne są płyty indukcyjne zasilane prądem o napięciu 230 lub 400 V. Wybierając drugi przypadek, należy mieć na uwadze, że instalacja domowa może okazać się zbyt słaba dla takiej mocy. Przed wyborem sprzętu warto więc sprawdzić maksymalną moc przyłączeniową w mieszkaniu.

Dobrze też wziąć pod uwagę sterowanie. Większość sprzętów jest wyposażona w sterowanie sensorowe, jednakże w najnowocześniejszych modelach zdarza się, że regulacja mocy grzania jest płynna, co jest regulowane przez tzw. slider, czyli elektroniczny suwak.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy