Czy można pomalować tapetę? Jak pomalować tapetę? 

Zastanawiasz się, jak w tani i szybki sposób odświeżyć swoje mieszkanie? Może znudziła Ci się  stara tapeta, ale nie masz jednak najmniejszej ochoty na przeprowadzanie całego procesu jej ściągania? Mamy na to radę! Jeśli zastanawiałeś się kiedyś, czy można pomalować tapetę, to tak! Właśnie to rozwiązanie może okazać się zbawiennym przy kolejnym, mniejszym lub większym remoncie. Zatem jak pomalować tapetę? Odpowiadamy w tym artykule! 

Kiedy można pomalować tapetę?

Musimy liczyć się z tym, że na pomalowanej tapecie wszelkie mankamenty będą jeszcze bardziej widoczne. Jeśli tapeta na naszych ścianach wciąż dobrze się trzyma (nie jest rozerwana ani nie posiada ubytków czy innych uszkodzeń mechanicznych), możemy rozważać jej pomalowanie. Przed przystąpieniem do malowania warto też sprawdzić, jak trzymają się jej brzegi. W przypadku, gdy zaczynają się odklejać (na przykład w narożach ścian) należy dokleić tapetę. Przyda nam się do tego specjalny klej (do kupienia w sklepach budowlanych). 

Malowanie tapety pędzlem

Czy można pomalować tapetę? 

Do pomalowania najlepiej nadają się:

Raufaza

To tapeta na bazie papieru oraz wiór drewnianych. Dzięki swej wytrzymałości, grubości i odporności na wilgoć jest coraz częściej wybierana, przede wszystkim do kuchni. Ma jasny kolor, więc świetnie nada się do pomalowania. 

Tapeta z włókna szklanego 

Wilgoć i lekkie zadrapania nie są jej straszne. Ten rodzaj tapety dobrze sprawdzi się w wilgotnych, jak i często wykorzystywanych pomieszczeniach. Można je przecierać na mokro. Tapeta z włókna szklanego jest bardzo wytrzymała, więc położona na niej odpowiednia farba może utrzymać się naprawdę długo. 

Tapeta winylowa 

Kolejna niezwykle wytrzymała tapeta, z której możemy usuwać zabrudzenia. Podobnie jak w tapecie z włókna szklanego, efekt po pomalowaniu może utrzymać się bardzo długo. 

W przypadku wątpliwości, czy można pomalować tapetę, dobrze jest spojrzeć na opakowanie. Powinny znajdować się na nim oznaczenia, które informują o tym, jak pomalować tapetę. 

Jak pomalować tapetę papierową?

Wydawać się może, że tapeta papierowa świetnie nada się do jej pomalowania. Otóż nie do końca. Oczywiście, jeśli zechcemy, możemy ją pomalować. Trzeba jednak liczyć się z kilkoma trudnościami. Przede wszystkim nie wyczyścimy tapety na mokro przed jej pomalowaniem (a jest to konieczne). Musimy także uważać przy wyborze farby. Tapeta papierowa jest niezwykle chłonna, a papier pomalowany nieodpowiednią farbą może zacząć się odkształcać. Osiągniemy zatem efekt odwrotny do zamierzonego. Zamiast upiększyć pokój – oszpecimy go, a także będziemy zmuszeni do wykonania dodatkowych prac i wydania kolejnych pieniędzy. 

Jaka farba najlepsza do malowania tapet

Jaką farbę wybrać do malowania tapety?

Na rynku nie ma farb dedykowanych do malowania tapet. Jednak niektóre z nich lepiej się do tego nadają. Są to:

  • farby lateksowe – nadają się do malowania tapet winylowych i papierowych. Doskonale wypełniają drobne ubytki, dlatego sprawdzą się w przypadku bardziej zniszczonych tapet;
  • farby dypresyjne – najlepsze do pomalowania tapet z włókna szklanego; można nałożyć kilka warstw; dobre rozwiązanie, jeśli mamy niezniszczone tapety. 

Jak pomalować tapetę?

To nic trudnego! Przede wszystkim oczyszczamy ścianę z tłustych zabrudzeń. Odpowiednią farbę rozprowadzamy za pomocą wałka, pędzla lub specjalnym urządzeniem natryskowym. Weźmy pod uwagę to, jaką fakturę ma tapeta. W przypadku wyraźnych tłoczeń skorzystajmy z pędzla lub wałka – dzięki nim dotrzemy we wszystkie zakamarki. 

Czy można pomalować tapetę? Oczywiście, że tak. To naprawdę proste i szybkie rozwiązanie, które może całkowicie odmienić nasze wnętrze. Zdecydujecie się na taki krok? A może chcecie przy okazji odnowić starą boazerię

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy