Proces obróbki drewna polega na użyciu wielu specjalistycznych technik oraz urządzeń. Jednym z nich jest właśnie wyrówniarka do drewna. Zanim drewniany obiekt trafi do naszego użytku, jego struktura przechodzi naprawdę wiele zmian. Od zwykłego kawałka drewna do mebla bądź zabawki – a wszystko to dzięki magii pracy w warsztacie. Wyrówniarka do drewna to maszyna, bez której stolarze obyć by się dziś nie mogli. A dlaczego? Odpowiadamy.
Zastosowanie wyrówniarki do drewna
Urządzenie to stosuje się przede wszystkim do, jak sama nazwa wskazuje, wyrównywania powierzchni drewna. Urządzenie to wykorzystuje się zazwyczaj na samym początku procesu obróbczego po to, aby dobrze przygotować materiał. Wyrównanie drewna jest niezbędne, jeżeli chcemy z nim dalej pracować. Wyrówniarka do drewna sprawdza się zarówno w rękach początkującego hobbysty jak i wieloletniego profesjonalisty. Jest to urządzenie na tyle uniwersalne i jednocześnie użyteczne, że trudno z niego zrezygnować (przynajmniej całkowicie).
Działanie wyrówniarki do drewna
Wyrówniarka do drewna to maszyna, na której pracuje się w zasadzie w większości przypadków z pomocą posuwu ręcznego. Jak dokładnie taki proces wygląda? Stół podawczy jest obniżony w stosunku do stycznej okręgu skrawania noży o grubość skrawanej warstwy. Górna powierzchnia stołu odbiorczego z kolei znajduje się na równo z tą styczną. Dzięki temu, stosując posuw ręczny, uzyskujemy efekt wyrównania powierzchni. Przy czym, praca ta może być dwojakiego rodzaju. Jeżeli zdecydujemy się na struganie elementu bez docisku, wyrównujemy jego dolną powierzchnię, zaś zastosowanie docisku sprawi, że straty materiałowe będą mniejsze, a po skończonej obróbce materiał wraca do swojego kształtu.
Wyrówniarka do drewna i jej możliwości
Urządzenie to może brać udział w procesie skrawania warstwy materiału o grubości nawet do 8 mm. Wykorzystywać może do tego albo mechanizm mimośrodowy bądź też śrubowy (w starszych modelach). Grubość skrawania reguluje się poprzez opuszczanie bądź podnoszenie stołu podawczego. Większość modeli wyposażonych jest również w prowadnicę, którą przesuwać można wzdłuż wału nożowego, co umożliwia ograniczenie szerokości strugania. Jeżeli wyrówniarka do drewna posiada prowadnicę odchylaną, można z jej pomocą np. strugać skosy. Wyrówniarki do drewna zazwyczaj odznaczają się szerokością strugania w zakresie od 400 do 800 mm, a ich prędkość obrotowa oscyluje w okolicach 5000 obrotów na minutę.
Rozwiązania wielozadaniowe
Chociaż bez funkcjonalności wyrówniarki do drewna nie da się obejść, to nie oznacza to wcale, że jest to jedyne urządzenie, które takiej funkcjonalności nam dostarcza. Dziś coraz bardziej popularne stają się modele, które stanowią hybrydę kilku innych maszyn. Tak na przykład zamiast zwykłej wyrówniarki dziś zakupić możemy wyrówniarko-grubościówkę, która oferuje również możliwość cieniowania materiału, lub urządzenie wieloczynnościowe, które posłuży nam jednocześnie za pilarkę, szlifierkę lub czopiarkę. W zależności od naszych indywidualnych potrzeb powinniśmy zaopatrzyć się w takie urządzenie, które nam odpowiada.
Warsztat obróbki drewna potrzebuje naprawdę specjalistycznego sprzętu. Nawet jeżeli dopiero swoją przygodę z majsterkowaniem zaczynamy, warto wiedzieć, na zakup czego się tak naprawdę decydujemy. Tylko w ten sposób z hobbystów staniemy się profesjonalistami.