Coraz większą popularnością w naszym kraju cieszą się domy energooszczędne. Jest to bezpośrednio związane z rosnącymi kosztami energii. Chcąc zmniejszyć wysokość rachunków za prąd, poszukujemy tańszych oraz ekologicznych rozwiązań. Jednym z nich jest gruntowy wymiennik ciepła, który w naturalny sposób pozyskuje chłód z gruntu. Korzystanie z darmowej energii zgromadzonej w ziemi, jest zdecydowanie zdrowsze rozwiązaniem od używania klimatyzacji, a i ekologicznym, gdyż wykorzystujemy naturalne zdolności gruntu do gromadzenia energii. Gruntowe wymienniki ciepła dotarły do nas z Zachodu, gdzie od wielu lat stanowią jedno z alternatywnych źródeł energii wykorzystywanych w domach jednorodzinnych.
Gruntowy wymiennik ciepła – czym jest?
Gruntowy wymiennik ciepła to urządzenie, które wspomaga wentylację budynków. Gwc, czyli gruntowy wymiennik ciepła pełni dwie funkcje. Pierwszą z nich jest podgrzewanie powietrza zimą, drugą zaś schładzanie go latem. Dzięki temu gruntowe wymienniki ciepła stanowi skuteczną ochronę antyzamrożeniową, a także poprzez schładzanie nawiewanego powietrza, przynosi ulgę podczas upałów.
Gruntowy wymiennik ciepła – zalety nowoczesnej metody pozyskiwania energii
Dużą zaletą gwc jest możliwość podłączenia go na każdym etapie prac budowlanych. Im później zdecydujemy się na montaż urządzenia, tym więcej pracy nas czeka, jednakże nie zmienia to faktu, iż jego montaż możliwy jest w każdej chwili. Oprócz tego prawidłowo założony system redukuje bakterie oraz grzyby występujące w powietrzu. Dodatkowo oczyszcza je ze smogu oraz osusza w sezonie letnim. Podłączony do komina słonecznego generuje minimalne, a czasem zerowe zużycie energii. Bez względu na porę roku gruntowy wymiennik ciepła gwarantuje skuteczną wymianę powietrza. Każdy system można rozbudować o tanie źródło energii, którym może być pompa ciepła. Opcjonalne gwc może pomóc w przygotowaniu ciepłej wody użytkowej, a także odzyskiwać ciepło z powietrza usuwanego przez wentylację.
Gruntowe wymienniki ciepła zyskują coraz większą popularność w naszym kraju. Technologia, która przyszła do Polski od naszych Zachodnich sąsiadów, pozwala nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale i dbać o środowisko naturalne. Wraz z popularyzacją tej technologii rośnie liczba specjalistów zajmujących się montażem gruntowych wymienników ciepła. Sprzężone z tym koszty montażu z każdym kolejnym rokiem są coraz niższe. Dzięki temu coraz więcej użytkowników może korzystać z tej nowoczesnej metody, która pozwala pozyskiwać energię wprost z gruntu.
Źródło: https://www.wojwent.com/gruntowy-wymiennik-ciepla-glikolowy-czy-powietrzny/
Henryk Wieloch
GSM: 662-219-907
”WOJWENT” Wieloch spółka jawna
42-165 Lipie k/Częstochowa
NIP: 574-206-42-68
biuro@wojwent.pl