Home Wnętrza Salon Kaktusy domowe – rośliny dla zabieganych

Kaktusy domowe – rośliny dla zabieganych

5 min czytania
0
0
164
Kaktusy domowe - rośliny dla zabieganych

Kaktusy w wersji doniczkowej są idealnym rozwiązaniem do domów, w których często zapomina się o podlewaniu kwiatów. Na pewno nie uschną, nawet jeżeli nie wlejesz do nich wody przez kilka tygodni. Są wyjątkowo odporne na suszę. Będą w stanie pięknie ozdobić każdy parapet.

Kaktusy pochodzą z Ameryki. Występują tam w naturalnym środowisku. W sprzedaży dostępnych jest wiele gatunków przybierających różne formy, kształty i kolory. Dostępne są także kaktusy domowe w wersji kwitnącej.

Warto wiedzieć, że wszystkie kaktusy są sukulentami, czyli roślinami mającymi zdolność do magazynowania wody w przekształconych pędach. To właśnie dzięki tym właściwościom, kaktusy są w stanie przetrwać każdą suszę. Ze względu na kształt nadziemnej części można podzielić kaktusy na kuliste, kolumnowe i walcowate. Większość kaktusów jest pokryta cierniami, czyli kolcami.

Pielęgnacja kaktusów

Aby kaktusy mogły rozwijać się w odpowiedni sposób, nie należy zapominać o ich odpowiedniej pielęgnacji, przynajmniej do czasu do czasu. Przede wszystkim należy pamiętać, że zima jest okresem spoczynku dla kaktusów i każdy nowo nabyty okaz musi ten czas przejść w odpowiedni sposób. Należy wtedy zapewnić roślinie niższą temperaturę, a także jej nie podlewać. Okres spoczynku kończy się w kwietniu i wtedy należy rozpocząć regularne podlewanie kaktusów.

W doniczce należy umieścić ziemie przewiewną i przepuszczalną, zawierającą odpowiednią ilość próchnicy. Powinna ona być również lekko kwaśna. Najlepiej roślinę wsadzić do doniczki lekko za ciasnej. Nie należy zapominać o wykonaniu drenażu na dnie donicy.

Pielęgnacja kaktusów

W związku z tym, że kaktusy najczęściej rozmnażają się poprzez sadzonki lub wysiew nasion, należy sprawdzić, jaki rodzaj nam udało się kupić. Niektóre kaktusy rozmnaża się także przez szczepienie. Warto zdobyć na ten temat odpowiednią wiedzę. Dzięki temu będziemy mogli w swoim domu wyhodować znacznie więcej kaktusów.

Idealne miejsce dla kaktusów

Kaktusy uwielbiają stanowiska mocno nasłonecznione, przynajmniej przez kilka godzin dziennie. Bardzo dobrze radzą sobie zarówno z wysokimi, jak i z niskimi temperaturami. Znaczeni dla nich rozwoju ma jednak nie temperatura, a promieniowanie ultrafioletowe. Najlepsze dla kaktusów będą parapety znajdujące się przy oknach wychodzących na południe. Trzeba jednak pamiętać, aby chronić kaktusy przed wilgocią oraz deszczem.

Jak należy podlewać kaktusy?

Kaktusy należy podlewać bardzo oszczędnie i z intensywnością zależną od pory roku. Należy przestrzegać zasady, aby nie podlewać kaktusów bezpośrednio, a jedynie wlewać wodę do podstawki, na której znajduje się donica. Po godzinie należy wylać z podstawki wodę, której kaktus nie wypił. Kaktusy należy podlewać od maja do końca września. Zimą wchodzą w stan spoczynku i ich podlewanie nie jest konieczne. W marcu i kwietniu można jedynie delikatnie zraszać te rośliny, ale tylko wieczorem.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Mateusz Kowalski
 • farby tablicowe

  Farby tablicowe we wnętrzach

  Sposobów na efektowne zagospodarowanie ściany jest mnóstwo. Wybierać możemy spośród całego…
 • styl industrialny

  Styl loftowy w salonie

  Jakiś czas temu pisaliśmy o 7 podstawowych cechach stylu industrialnego. Teraz przyszedł c…
 • Kwiaty doniczkowe do salonu

  Kwiaty doniczkowe do salonu

  Kwiaty doniczkowe do salonu stanowią doskonały element dekoracyjny każdego domu czy mieszk…
Load More In Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź również

Jakich potrzebujesz narzędzi do domu? Poradnik majsterkowicza

Majsterkowanie w domu to wyzwanie, z którym od czasu do czasu będziemy musieli się zmierzy…