Kaktusy domowe są idealnym rozwiązaniem do tych, którzy często zapominają o podlewaniu kwiatów. Na pewno nie uschną, nawet jeżeli nie wlejesz do nich wody przez kilka tygodni. Są wyjątkowo odporne na suszę. Będą w stanie pięknie ozdobić każdy parapet (w kuchni zioła przyprawowe i kaktusy prezentują się świetnie) i pomogą nam stworzyć prawdziwą dżunglę w domu. Poznaj odmiany kaktusów do domu i dowiedz się, jak często podlewać kaktusy!
Odmiany kaktusów – skąd pochodzą
Kaktusy pochodzą z Ameryki. Występują tam w naturalnym środowisku. W sprzedaży dostępnych jest wiele gatunków przybierających różne formy, kształty i kolory. Dostępne są także odmiany kaktusów w wersji kwitnącej.
Warto wiedzieć, że wszystkie kaktusy są sukulentami, czyli roślinami mającymi zdolność do magazynowania wody w przekształconych pędach. To właśnie dzięki tym właściwościom, kaktusy są w stanie przetrwać każdą suszę. Ze względu na kształt nadziemnej części można podzielić kaktusy na kuliste, kolumnowe i walcowate. Większość kaktusów jest pokryta cierniami, czyli kolcami.
Pielęgnacja kaktusów
Aby kaktusy domowe mogły rozwijać się w odpowiedni sposób, nie należy zapominać o ich odpowiedniej pielęgnacji – przynajmniej od czasu do czasu. Przede wszystkim należy pamiętać, że zima jest okresem spoczynku dla kaktusów i każdy nowo nabyty okaz musi ten czas przejść w odpowiedni sposób. Należy wtedy zapewnić roślinie niższą temperaturę, a także jej nie podlewać. Okres spoczynku kończy się w kwietniu i wtedy należy rozpocząć regularne podlewanie kaktusów. Pielęgnacja roślin zimą jest niezwykle ważna dla ich prawidłowego rozwoju.
W doniczce należy umieścić ziemie przewiewną i przepuszczalną, zawierającą odpowiednią ilość próchnicy. Powinna ona być również lekko kwaśna. Najlepiej roślinę wsadzić do doniczki lekko za ciasnej. Nie należy zapominać o wykonaniu drenażu na dnie donicy. Zadbajmy nie tylko o nasze kaktusy, ale także o inne kwiaty doniczkowe!
W związku z tym, że kaktusy najczęściej rozmnażają się poprzez sadzonki lub wysiew nasion, należy sprawdzić, jaki rodzaj nam udało się kupić. Niektóre kaktusy domowe rozmnaża się także przez szczepienie. Warto zdobyć na ten temat odpowiednią wiedzę. Dzięki temu będziemy mogli w swoim domu wyhodować znacznie więcej kaktusów.
Idealne miejsce dla kaktusów
Kaktusy uwielbiają stanowiska mocno nasłonecznione, przynajmniej przez kilka godzin dziennie. Bardzo dobrze radzą sobie zarówno z wysokimi, jak i z niskimi temperaturami. Znaczeni dla nich rozwoju ma jednak nie temperatura, a promieniowanie ultrafioletowe. Najlepsze dla kaktusów będą parapety znajdujące się przy oknach wychodzących na południe. Trzeba jednak pamiętać, aby chronić kaktusy przed wilgocią oraz deszczem. Kaktusy domowe idealnie sprawdzą się w jasnych salonach – o kwiatach do tego pokoju pisaliśmy w naszym poprzednim artykule.
Jak często podlewać kaktusy?
Kaktusy należy podlewać bardzo oszczędnie i z intensywnością zależną od pory roku. Na początku wiosny możemy podlać nasze kaktusy domowe gorącą wodą, w celu ich pobudzenia. Należy przestrzegać zasady, aby nie podlewać kaktusów bezpośrednio, a jedynie wlewać wodę do podstawki, na której znajduje się donica. Po godzinie należy wylać z podstawki wodę, której kaktus nie „wypił”. Kaktusy domowe należy podlewać od maja do końca września. Zimą wchodzą w stan spoczynku i ich podlewanie nie jest konieczne. W marcu i kwietniu można jedynie delikatnie zraszać te rośliny, ale tylko wieczorem.
Odmiany kaktusów – najpopularniejsze do domu
Oto kilka najbardziej znanych kaktusów domowych:
Echinocactus grusonii – inaczej fotel teściowej. Charakteryzuje się kulistym pokrojem i długimi kolcami. W mieszkaniu osiąga nawet do 80 centymetrów średnicy.
Opuntia microdasys – opuncja drobnokolczasta. W warunkach domowych dorasta do 60 centymetrów wysokości. Kwitnie bardzo rzadko. Wytwarza bardzo ostre glochidy (niezwykle drobne ciernie), które łatwo wbijają się w skórę.
Opuntia ficus-indica – opuncja figowa, w przeciwieństwie do opuncji drobnokolczastej, wytwarza jadalne owoce. W domu dorasta nawet do 2 metrów. Przed spożyciem należy dokładnie usunąć glochidy! Owoce opuncji figowej wykorzystuje się również w herbatach.
A może ciekawi Was, jakie kwiaty do sypialni wybrać lub jak powinno przebiegać przesadzanie kwiatów? Zajrzyjcie do naszych porad o tym, jak należy dbać o rośliny w domu!