Jak urządzić małą łazienkę? Rady i pomysły!

Urządzanie mieszkania to przyjemne, choć nieraz dość kłopotliwe zajęcie. Często okazuje się, że mała łazienka może stanowić duży problem. Mimo wszystko istnieje kilka pomysłów, dzięki którym mała łazienka będzie nie tylko funkcjonalna, ale także efektowna.

Wyzwanie zaakceptowane

Owszem, urządzenie małej łazienki to nie lada wyzwanie. W łazience niezależnie od jej wielkości musi pojawić się kilka niezbędnych sprzętów, co na niewielkiej powierzchni może być wyjątkowo trudne. Najważniejszy jest odpowiedni plan, dzięki któremu każdy centymetr zostanie maksymalnie wykorzystany.

Plan małej łazienki

Zastanawiasz się, czym jest mała łazienka? O ile w domach łazienki mogą mieć nieco większe rozmiary, o tyle w nowym budownictwie, gdzie przestrzeń jest maksymalnie wykorzystywana w niewielkich mieszkaniach lub w takich, w których chce się umieścić jak największą liczbę pokoi, łazienka może mieć 3m2 (2m×1,5m) lub zaledwie 2,5 m2. Na tej powierzchni trzeba koniecznie zmieścić niezbędne urządzenia oraz zadbać o to, by nie była ciemna i depresyjna. Dużą rolę pełni oświetlenie, najlepiej rozpraszające, oraz odpowiednio dobrane płytki, które świetnie odbijają światło i optycznie powiększają niewielkie pomieszczenie. Jeżeli już łazienka będzie jasna, to czas pomyśleć o jej wyposażeniu.

Wyposażenie małej łazienki

O ile w małej łazience raczej trudno będzie umieścić pralkę, suszarkę, czy pralko-suszarkę, o tyle armatura jest niezbędna. Przy dobrym rozplanowaniu w niewielkich rozmiarów łazience może spokojnie znajdować się kabina prysznicowa, umywalka, sedes, a nawet bidet. Dobrze jest też zamontować szafki, gdyż każda przestrzeń wykorzystana na przechowywanie ma znaczenie. Świetnie sprawdzą się np. szafki podwieszane. Sedes podwieszany także jest idealny do tego typu łazienki, gdyż nie tylko zakryta zostanie część armatury w ścianie, ale także odsłonięta zostanie podłoga, która wyraźnie dodaje przestrzeni. Istnieje jeszcze pojęcie 'przestrzeni manewrowej’, z którym warto się zapoznać, jednak trzeba mieć też świadomość, że przestrzenie te mogą na siebie nachodzić. Bardzo wyraźnie widać to zwłaszcza w przypadku maksymalnego dosunięcia umywalki do wanny narożnej, czy rozsuwanej kabiny prysznicowej, dzięki czemu całe pomieszczenie będzie jeszcze bardziej funkcjonalne. „Świetnym pomysłem dla małych łazienek jest wybór kabiny prysznicowej bez brodzika, np. kabiny Radaway i zamontowanie odpływu w podłodze. Pozwala nam to optycznie nieco ujednolicić całą przestrzeń. Jeżeli jednak wolimy kąpiel niż szybki prysznic, to w tego typu łazienkach sprawdzą się także wanny narożne.” – mówi Tomasz Kruk, specjalista ze sklepu z armaturą łazienkową plytkilazienki.pl.

Aranżacja małej łazienki

Czas na aranżację łazienki i architektoniczne triki. Warto rozpocząć od samego wejścia. Na przeciwko drzwi nie powinny znajdować się duże elementy wyposażenia, jak pralka, czy kabina prysznicowa, a raczej umywalka z wielkim lustrem, które stworzy poczucie głębi. Takie samo zastosowanie ma także okno, jednak jest to rzadkie rozwiązanie w przypadku niewielkich powierzchniowo łazienek. Wspomniane zostało już, że łazienka powinna być jasna, co uzyskać można odpowiednim oświetleniem, świetnie dobranymi płytkami oraz samą kolorystyką. W małych łazienkach unika się ciemnych barw, a raczej stawia się na jasne żółcie, szarości oraz w przypadku bardziej odważnych aranżacji – nawet pastele.

Postaw na przestrzeń

To tylko niektóre z pomysłów oraz rad, które warto zastosować w przypadku małej łazienki. Trzeba pamiętać, że ważna jest zarówno ergonomiczność i funkcjonalność, jak i maksymalne odsłonięcie i powiększenie w różny sposób przestrzeni. Małą łazienkę łatwo zamienić w ciemne i mało przyjazne pomieszczenie, jednak stosowanie się do wyżej opisanych wskazówek pozwoli do tego nie dopuścić. Powodzenia!

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy