Wanna stanowi kluczowy element wyposażenia łazienki – jest praktyczna, ale może też pełnić rolę dekoracji. Owalna, prostokątna, symetryczna, a może narożna? Na rynku jest wiele wanien o różnych kształtach i wymiarach. Doradzamy, jak wybrać najlepszy model do swojej łazienki.
Nawet niewielka łazienka może być urządzona tak, by pełniła funkcję praktyczną, ale była także ozdobą mieszkania i pozwalała na odpoczynek po długim dniu. Tu można w pełni odpocząć i zadbać o siebie. Jednym z niezbędnych elementów jej wyposażenia jest brodzik prysznicowy albo wanna. Miłośnicy kąpieli wybiorą to drugie rozwiązanie. Jednak warto wziąć pod uwagę nie tylko jej wielkość i design, ale także funkcje praktyczne – poniżej kilka porad.
Wanna prostokątna, narożna? Wielkość łazienki
Decydując się na konkretną wannę, trzeba najpierw oszacować, jaką przestrzeń mamy do zagospodarowania. Od tego zależy, jaki mamy wybór – a także, jakie kształty można wziąć pod uwagę. Wanna prostokątna czy wolnostojąca sprawdzą się w dużych pomieszczeniach, a niewielkie wanny asymetryczne narożne – w mieszkaniu w bloku. Wymiary wanny trzeba jednak wybrać zgodnie z naszymi możliwościami – musimy zatem wiedzieć, ile mamy wolnej przestrzeni.
Wanna nie może być ani za duża, ani za mała, co oznacza, że nie powinna utrudniać użytkownikom poruszania się po pomieszczeniu. Duży model to luksus i obietnica relaksu. Jej wielkość należy dopasować do wielkości wnętrza i potrzeb domowników. Trzeba wiedzieć, gdzie ma stanąć, ile możemy przeznaczyć na nią miejsca. Poza tym w małej łazience można też zastosować różne triki dekoratorskie, by stworzyć praktyczną, ale też pozornie większą łazienkę.
Nie tylko kształt ma znaczenie
Weźmy pod uwagę miejsce na wannę, ale też odległości od różnych sprzętów – sedesu, umywalki czy bidetu. Jednym z kryterium wyboru jest również rodzaj materiału, z którego jest wykonana. Można też postawić na szerszą funkcjonalność – dla wielu osób dobrym rozwiązaniem będzie parawan nawannowy.
Producenci wanien oferują bardzo duży wybór pod względem materiału – jest to między innymi powłoka akrylowa. Ładnie się prezentuje, ma zatem walory estetyczne i higieniczne, ale też jest łatwa w pielęgnacji. Popularna jest także stal, zimna w dotyku, ale odporna na uszkodzenia mechaniczne i wpływ detergentów.
Poza tym wanny dają możliwość zamocowania ściany kabinowej lub parawanu. Jeśli zależy nam również na prysznicu, alternatywą będzie parawan nawannowy albo taka ściana – można wziąć zatem pod uwagę również te opcje.