Fotowoltaika w Polsce 2020 – błyskawiczny rozwój

Według raportu „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2020” Instytutu Energetyki Odnawialnej inwestycja w odnawialne źródła energii (OZE) w Polsce skupia się głównie na fotowoltaice. Instalacje domowe z roku na rok generują coraz więcej energii. Domowe instalacje stanowią aż 70% źródeł mocy fotowoltaicznych. Przewiduje się, że obrót rynku fotowoltaicznego na koniec roku może sięgać nawet 5 mld złotych. Wszystko wskazuje na to, że fotowoltaika w Polsce wciąż będzie wzbudzać zainteresowanie.

Błyskawiczny rozwój fotowoltaiki w Polsce

Energia elektryczna w Polsce głównie opiera się na węglu. Ponieważ polityka klimatyczna Unii Europejskiej przewidywała wzrost opłat za emisję dwutlenku węgla, dla naszego kraju w 2019 roku oznaczało to wzrost cen za prąd. Wówczas chyba nikt nie przypuszczał, że energia słoneczna jako ekologiczne źródło energii elektrycznej wkrótce zyska na popularności.

Polska, jako członek Unii Europejskiej, zobowiązała się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla poprzez zwiększenie udziału OZE w bilansie energetycznym do 15% do 2020 roku. Z tego powodu zostały stworzone projekty wspierające rozwój fotowoltaiki w Polsce. Mają one zachęcić jak największą część społeczeństwa do inwestycji w odnawialne źródła energii.

Fotowoltaika

Programy wspierające fotowoltaikę w Polsce od 2019 roku

Dzięki projektom takim jak Mój Prąd, znaczna część Polaków może pozwolić sobie na instalację paneli słonecznych, co ma zagwarantować niskie rachunki za prąd oraz zmniejszenie kosztów inwestycji w panele, która się szybko zwraca. Programy błyskawicznie zyskały na popularności, a rynek fotowoltaiki w Polsce bardzo prężnie się rozwija.

Dofinansowanie z programu Mój Prąd

Mój Prąd z budżetem 1 miliarda złotych oferuje niemal 200 000 beneficjentom dofinansowania do mikroinstalacji fotowoltaicznej w wysokości 5 000 zł lub zwrot kosztów instalacji do 50%. Z programu mogą skorzystać osoby fizyczne, które zamontowały mikroinstalację o mocy od 2 do 10 kW, oraz które spełnią odpowiednie warunki dokumentacji:

  • wniosek złożony online za pośrednictwem strony NFOŚiGW lub papierowy złożony w siedzibie lub przesłany pocztą,
  • faktura za zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej,
  • dowód zapłaty powyższej faktury,
  • potwierdzenie instalacji dwukierunkowego licznika, które zawiera dane identyfikacyjne konkretnej umowy kompleksowej.

Do programu kwalifikują się wyłącznie nowe instalacje, które złożone są z komponentów nie starszych niż 24 miesiące. O przyznaniu dofinansowania decyduje kolejność składanych wniosków.

Mój Prąd został ogłoszony w lipcu 2019 roku. Wnioski o przyznanie dofinansowania można było składać od końca sierpnia do 20 grudnia 2019 roku. 

Drugi nabór składania wniosków online (ze względu na COVID-19) można składać do 18 grudnia 2020 roku.

Odliczenie fotowoltaiki od podatku

Odliczenie fotowoltaiki od podatku dochodowego stało się możliwe dzięki Uldze termomodernizacyjnej, która weszła w życie 1 stycznia 2019 roku. Dzięki niej możemy odliczyć od podatku dochodowego wydatki, które ponieśliśmy w ramach termomodernizacji budynku.  Z ulgi mogą skorzystać wyłącznie osoby fizyczne, które posiadają prawa do własności jednorodzinnego budynku, oraz:

  • wymiana źródła ciepła na ekologiczne (wymiana kotła),
  • częściowa lub całkowita zmiana źródła energii na odnawialne – między innymi montaż instalacji fotowoltaicznej,
  • zmniejszenie zapotrzebowania na energię, którą wykorzystuje się do ogrzewania budynku lub wody użytkowej (np. okna, izolacja)

Maksymalna kwota, którą możemy odliczyć od podatku w wyżej wymienionych przypadkach, wynosi 53 000 zł. W zależności od sposobu rozliczania podatnika (według skali, liniowo, ryczałt), może on zaoszczędzić na termomodernizacji od 2% do 32% kwoty.

Fotowoltaika w Polsce

Fotowoltaika dla firm

Kolejnym udogodnieniem była nowelizacja ustawy OZE, która wprowadziła w życie Pakiet Prosumencki. Miało to na celu umożliwić przedsiębiorcom korzystanie z instalacji fotowoltaicznych na podobnych zasadach co osoby fizyczne (stać się prosumentami). Od tej pory przedsiębiorca może korzystać z systemu opustów (net-metering), dzięki czemu nadwyżki wygenerowanej energii oddaje do sieci i używa ich wtedy, gdy jego instalacja fotowoltaiczna nie wytwarza odpowiedniej ilości prądu (wieczorem lub zimą). Należy podkreślić, że instalacje, które mogą korzystać z tego udogodnienia, muszą być mikroinstalacjami (do 50 kW mocy).

Program Energia Plus

Wsparcie inwestycji w fotowoltaikę dla firm jest możliwe dzięki programowi Energia Plus. Celem tego programu jest zmniejszenie niekorzystnego wpływu przedsiębiorstw na środowisko naturalne. Aby zakwalifikować się do programu inwestycji w fotowoltaikę, przedsiębiorcy prowadzący własną działalność gospodarczą muszą spełnić kilka warunków:

  • konieczne jest przeprowadzenie audytu energetycznego przed złożeniem wniosku,
  • roczne zużycie energii (poprzedzające wnioskowanie) nie może wynosić mniej niż 2GWh/rok,
  • planowana oszczędność energii nie może być mniejsza niż 5%

Projekt przewiduje wsparcie w formie zwrotnej pożyczki oraz bezzwrotnej dotacji. Przeznaczono na to budżet w wysokości do 4 mln zł.
Wnioski przyjmowane są do 18.12.2020 roku lub do wyczerpania środków. Umowy będą podpisywane do 2023 roku, a środki wydatkowane będa do 2025 roku.

Fotowoltaika SunErgo

Przyrost mocy energetycznej PV w Polsce w 2020 roku

Z raportu Instytutu Energetyki Odnawialnej wynika, że łączna moc zainstalowana w źródłach fotowoltaicznych w Polsce na koniec 2019 roku wynosiła prawie 1500 MW, a w maju 2020 roku przekroczyła 1950 MW. Nowe źródła mocy PV zainstalowanej w Polsce stanowiły 5,5% przyrostu mocy w UE. Największy przyrost nowych mocy pochodzi od mikroinstalacji w domach jednorodzinnych oraz od przedsiębiorców.

Instytut prognozuje, że na koniec 2020 roku moc zainstalowana w PV w Polsce może osiągnąć 2,5 GW, a obroty na rynku fotowoltaiki w stosunku do 2019 roku wzrosną nawet o 25% i przekroczą 5 mld zł. Polska ma znaczący potencjał przemysłowy w zakresie wytwarzania urządzeń i komponentów dla fotowoltaiki, a zatem w najbliższych latach może to być szansa do przełomu całej polskiej elektroenergetyki.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy