Szalunek schodów – jak go zrobić

Szalowanie schodów nazywane często deskowaniem schodów to bardzo ważna czynność mająca na celu nadanie kształtu i podtrzymanie konstrukcji. W tym artykule dowiesz się jak poprawnie wykonać szalowanie przy budowie schodów zachowując bezpieczeństwo.

Wprowadzenie do szalowania schodów

Szalowanie schodów jest czynnością, która polega na wylaniu mieszanki np: betonowej do formy o określonym kształcie. Dzięki temu konstrukcja schodów zostanie dobrze podtrzymana. Jest to zabieg konieczny przy budowie schodów tradycyjnych. Bardzo ważne jest to, aby podczas szalowanie przeprowadzić dokładnie i starannie, w przeciwnym wypadku schody mogły by być wykonane krzywo. Do deskowania najlepiej użyć płyt ze sklejki. Zapewnią one dobre wyważenie poziomu poszczególnych elementów schodów. Specjaliści montują przygotowany na zamówienie szalunek jeszcze zanim zacznie się proces odlewania schodów – dodają eksperci z portalu https://ebudowa.pl/

Szalowanie, co warto wiedzieć?

Ważne jest to, aby dać trochę czasu konstrukcji na odpowiednie stwardnienie. Najrozsądniejsze będzie zdjęcie szalunku po upływie około 3 do 4 tygodni dla mieszanki betonowej. Istnieją mieszanki, które wiążą nawet po upływie jednej doby, jednak warto nawet przy takim rozwiązaniu poczekać około 5 dni. 

Jak rozpocząć szalowanie schodów?

Pierwszą czynnością jaką musimy wykonać jest zapoznanie się z dokumentacją techniczną zawierającą opis i projekt wykonania schodów. Podstawowymi danymi projektu są wymiary stopni, a dokładnej ich szerokość i wysokość. Będą one na potrzebne przy docinaniu desek o odpowiednich wymiarach. Deskę należy przybić w miejscu podstopnicy schodów. Następną istotną informacją są warstwy podłogi. Jest to rzecz istotna, ponieważ pierwszy stopień schodów musi zostać wykonany wyżej od pozostałych. Kolejnym krokiem będzie rozrysowanie schodów na ścianie, w przypadku którym będzie ona do nich przylegała.

Wykonanie szalunku

Do wykonania szalunku potrzebujemy desek, opcjonalnie płyt OSB i najlepiej drewnianych stempli łatwych do przycinania. Stemple to podkładane pod dolną płytę schodów podpórki mające za zadanie wspieranie szalunku. Szalunek pionowy należy wykonać z wysoką dokładnością tak, aby nie między deskami nie pojawiły się szpary. Jeśli mówimy o szalunku poziomym to może być on szerszy niż szacowana szerokość schodów. Aby zapobiec spływaniu betonu używanego do odlania schodów należy z boków szalunku przybić deski boczne. Boczki schodów należy nabić po wykonaniu szalunku poziomego.

Kształtowanie stopni

Kolejną czynnością będzie wyrysowanie stopni schodów na ścianie nad szalunkiem. Warto przygotować deskę dłuższą od długości biegu o co najmniej 70 cm i przykręcić ją we wcześniej przygotowane otwory. Można ją przymocować do ściany za pomocą gwintowanych prętów, podkładek i śrub. Aby przybijanie trepów nie było problematyczne, deskę należy ustawić około 5 cm ponad planowane krawędzie stopni. Trepy trzeba dociąć na wymiary stopni. Wygląd i wymiary stopni będą zależały od starannie wykonanych trepów.

Przybicie i usztywnienie trepów

Po wykonaniu zbrojenia schodów ważnym jest, aby przybić trepy do szalunku, uważając na dokładne ich wypoziomowanie i wypionowanie. Tę czynność należy zacząć od góry do dołu, aby nie chodzić po jeszcze nie usztywnionych trepach. Trepy przybijamy na jednakowych wysokościach ponad płaszczyzną szalunku i pamiętamy poziomowaniu i pionowaniu za każdym razem. Następnym krokiem jest usztywnienie trepów. W tym celu należy przygotować deskę i wbić ją do górnej krawędzi trepów.

Szalowanie schodów – dodatkowe informacje

Podstawową zasadą podczas betonowania schodów jest to, aby cała pracę wykonać maksymalnie w przeciągu jednego dnia. Nie zastosowanie się do tej reguły będzie skutkować pękaniem schodów w przyszłości co przełoży się negatywnie na komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Warto również urozmaicić konstrukcję schodów o dodatkowe zbrojenia schodów. Jest to zabieg wykonywany po to, aby konstrukcja schodów nabrała większej wytrzymałości oraz odporności na rozciąganie. Tak wykonane schody będą się sprawowały latami. 

 

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy