Rodzaje blatów kuchennych – wybierz najlepszy!

Różne rodzaje blatów kuchennych mają swoje wady i zalety, które wpływają na komfort pracy w kuchni. Podczas urządzania tego pomieszczenia powinniśmy wziąć pod uwagę wszystkie czynniki, które mają znaczenie, aby inwestycja nie okazała się po krótkim czasie nietrafiona. Jakie rodzaje blatów mogą być dla nas najbardziej interesujące? Opcje prezentujemy w naszym artykule.

Blat kuchenny – jaki wybrać i czym się kierować?

Zanim staniemy przed wyborem blatu kuchennego, zastanówmy się, jakie dokładnie są nasze potrzeby oraz jak zasobny jest nasz portfel. Weźmy pod uwagę między innymi to, jak często zamierzamy korzystać z blatu. Jeśli mieszka z nami wielu domowników, kuchnia może być mocniej eksploatowana – wówczas warto postawić na trwalszy materiał. Ci zaś, którzy nie spędzają w kuchni wiele czasu, nie mają wielkich potrzeb i wymagań, mogą wybrać tańszą i mniej solidną opcję. Pamiętajmy również o tym, że względy estetyczne też mają znaczenie. W pięknie urządzonej kuchni poczujemy się lepiej, a gotowanie przyniesie nam jeszcze więcej przyjemności. Znaczenie ma też oświetlenie blatu kuchennego – weźmy pod uwagę to, jak będzie prezentował się oświetlony blat. W różnych cenach dostępne są różne rodzaje blatów, łączące w sobie różne cechy, dzięki którym zaspokoimy wszystkie nasze kuchenne potrzeby.

Rodzaje blatów kuchennych

Najpopularniejszymi materiałami wykorzystywanymi do produkcji blatów są:

  • drewno;
  • laminat;
  • kamień;
  • konglomerat;
  • szkło;
  • metal.

Blat kuchenny - jaki wybrać

Rodzaje blatów – drewniane

Do ich produkcji wykorzystuje się twarde drewno rodzime, na przykład dębowe, bukowe czy akacjowe, a także egzotyczne: mahoniowe, tekowe czy badi (drewno egzotyczne ma wysoką odporność na wilgoć dzięki wyższej zawartości garbników). To ekologiczne rozwiązanie, które dzięki odpowiedniej pielęgnacji i impregnacji może nam długo służyć. Renowacja takiego blatu polega na delikatnym zeszlifowaniu go papierem ściernym i nałożeniu warstwy lakieru, bejcy lub oleju (pamiętajmy o tym, by środki te posiadały atest spożywczy). Istotną wadą drewnianego blatu jest podatność na pojawianie się przebarwień. Zabrudzenia wnikają w strukturę drewna i odbarwiają je.
Gdy decydujemy się na drewniany blat, dużo lepszą decyzją będzie postawienie na blat klejony. Lite drewno łatwiej i szybciej odkształca się pod wpływem wody. Klejone elementy są zaś bardziej odporne na działanie wody.

Blaty kuchenne z laminatu

Tańszą opcją będą blaty z laminowanej płyty wiórowej. Może być ona pokryta dowolnym nadrukiem – mamy do wyboru wiele opcji faktur i wyglądu naszego blatu. Największą wadą blatów z laminatu jest jednak ich trwałość – płyta wiórowa nie jest odporna na wilgoć. Dlatego należy dobrze zabezpieczyć wszystkie miejsca, w których jest ona odkryta (na przykład przy wycięciach), aby uchronić blat przed kontaktem z wodą.
Dobrej jakości blaty z laminatu są odporne na uderzenia, zarysowania, ścieranie, na wysoką temperaturę, działanie promieni słonecznych i na zaplamienia.

Rodzaje blatów do kuchni – z kamienia

W zależności od surowca, z jakiego wykonuje się blat, możemy osiągnąć zupełnie różne efekty. Zdecydowanie najtrwalszy jest granit – jest twardy i nie nasiąka, jest odporny na działanie środków spożywczych, chemicznych, a także radzi sobie z wilgocią. Bez problemu postawimy na nim gorące garnki czy potłuczemy kotlety. Granit jest bowiem odporny na działanie wysokich temperatur oraz na uszkodzenia mechaniczne. Do tego prezentuje się bardzo nowocześnie – po takie rozwiązanie sięga między innymi kuchnia loft. Marmur zaś, mimo pięknego wyglądu, jest nieco gorszą opcją, ponieważ dużo łatwiej ulega przebarwieniom. Nawet sok z cytryny będzie mógł zmienić kolor marmurowego blatu. Blat z trawertynu wymaga specjalnego zabezpieczenia przed nasiąkaniem woda i powstawaniem plam. Nie zaleca się krojenia bezpośrednio na kamiennym blacie, choć mniejsze ryski można jeszcze wypolerować.

Rodzaje blatów do kuchni

Blaty z konglomeratu – rodzaje blatów kuchennych

Konglomerat to tak zwany kamień syntetyczny, czyli mieszanka pigmentów, minerałów i żywic akrylowych. Przypominają wyglądem blaty z kamienia, są jednak od nich dużo lżejsze i bardziej podatne na obróbkę – możemy je dowolnie formować. Łączenia elementów blatów nie są widoczne. Mamy możliwość wyboru różnych rodzajów wykończeń, na przykład błyszczącego lub matowego. Jedną z najważniejszych zalet tego typu blatów jest to, że bez trudu utrzymamy je w czystości. Nie ma potrzeby ich specjalnej konserwacji, ponieważ są odporne na zarysowania i działanie wysokich temperatur. Dodatkowo nie są im straszne promienie UV, rozlane płyny czy uszkodzenia mechaniczne. Poza tym, że blaty z konglomeratu to świetny efekt wizualny, dzięki niemu zadbamy również o higienę – taki blat bardzo prosto utrzymać w czystości.

Blaty szklane

Podobnie jak blaty z konglomeratu, blaty szklane są bardzo trwałe. Najlepsza opcją będzie szkło hartowane – jest ono odporne na działanie wysokich temperatur. Inną opcją są szklane blaty klejone, które między warstwami szkła posiadają folię. Możemy postawić na różne rodzaje wykończenia, na przykład przezroczyste lub matowe. Liczmy się jednak z tym, że to rozwiązanie nie będzie już tak trwałe – mogą pojawiać się na nich zarysowania.

Rodzaje blatów z metalu

W zależności od tego, na jaki metal postawimy, trwałość blatu może być różna. Najtrwalszymi materiałami są aluminium i stal kwasoodporna nieulegająca korozji. Jeśli zdecydujemy się na blat niższej jakości, powinniśmy liczyć się z tym, że konieczna będzie jego szybka wymiana. Takie blaty szybko się rysują, jego czyszczenie jest trudne, często pojawiają się na nim przebarwienia, a także może on ulegać korozji. Jego największą zaletą jest jednak higiena – na metalu nie gromadzą się drobnoustroje. Sam blat nie jest w pełni wykonany z metalu – zwykle jest to blacha stalowa na wodoodpornej płycie wiórowej lub MDF.

Rodzaje blatów kuchennych i ich pielęgnacja

Aby jak najdłużej cieszyć się pięknymi blatami kuchennymi, należy o nie odpowiednio dbać. Najłatwiejsze w utrzymaniu czystości są blaty z granitu, konglomeratu i laminatu. Wystarczy jedynie przetarcie ich ścierką z detergentem, by je wyczyścić. Zadbanie o czystość szklanych oraz metalowych blatów będzie trudniejsze. Należy bowiem pamiętać o tym, by wycierać je do sucha. Jeśli pominiemy ten krok, na blacie pozostaną nieestetyczne smugi oraz krople.

Blat kuchenny - jaki wybrać

Jaki blat do kuchni – jasny czy ciemny?

W zależności od tego, jaki efekt aranżacyjny chcemy osiągnąć i jakie kolory ścian w kuchni wybraliśmy, możemy postawić na ciemny bądź jasny blat. Należy jednak liczyć się z tym, że zarówno na jednym, jak i drugim rodzaju będą mogły pojawiać się różne zanieczyszczenia. Gładki kolor może być trudny do utrzymania w czystości. Dużo wygodniejszym rozwiązaniem będzie blat niejednolity, wielokolorowy, na przykład nakrapiany. Dzięki temu drobne zabrudzenia nie będą aż tak widoczne, a sprzątanie blatu nie będzie musiało wiązać się z dokładnym szorowaniem i wycieraniem.

Rodzaje blatów kuchennych – podsumowanie

Na rynku dostępne są blaty wykonane z różnego rodzaju materiałów. W zależności od tego, jakie są nasze potrzeby, możemy zdecydować się na blat drewniany, laminowany, kamienny, z konglomeratu, metalu bądź szkła. Zwróćmy uwagę zarówno na właściwości, jak i względy estetyczne. Bez trudu urządzimy naszą kuchnię tak, by była funkcjonalna i designerska jednocześnie. Jeśli zastanawiasz się, jaki stół do małej kuchni wybrać, jak urządzić salon z kuchnią, jak może wyglądać jasna kuchnia, kuchnia w stylu angielskim lub kuchnia industrialna – sprawdź nasz tag kuchnia aranżacje.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy