Kuchnia – oświetlenie blatu kuchennego

Oświetlenie blatu kuchennego to z pozoru błaha kwestia, która jednak może przysporzyć sporo problemów na poziomie wykańczania wnętrza. Blat kuchenny to miejsce, które powinniśmy szczególnie dobrze oświetlić, przez wzgląd na fakt, iż w kuchni spędzamy dużo czasu o różnych porach dnia. Może to powodować zmęczenie wzroku oraz dyskomfort.

Czym kierować się przy wyborze oświetlenia blatu kuchennego?

Przy wyborze odpowiedniego oświetlenia blatu kuchennego warto kierować się kilkoma istotnymi zasadami, których przestrzeganie pozwoli nam w późniejszym czasie cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem prac kuchennych. Najważniejszą z nich jest równomierne oświetlenie całego blatu kuchennego. Istotny jest również wybór takiego koloru światła, który nie zmęczy naszych oczu. Zwróćmy również uwagę na to, aby oświetlenie w całym pomieszczeniu współgrało ze sobą.

Blat przy oknie

Już na etapie projektowania pomieszczenia warto zastanowić się, czy istnieje możliwość przeznaczenia pod blat roboczy przestrzeni przy oknie. W ten sposób w ciągu dnia możemy korzystać z naturalnego oświetlenia, a po zmierzchu używać tego sztucznego. Jest to jednak o tyle problematyczne, że tego typu rozwiązanie sprawdzi się głównie we wnętrzach z brakiem górnej zabudowy.

Oświetlenie blatu kuchennego

Kuchnia – oświetlenie kuchenne podszafkowe

System podszafkowego oświetlenia jest o tyle wygodny, że pozwala na równomierne oświetlenie blatu kuchennego. Jest przy tym praktycznie niewidoczny i można wykorzystać go w kuchniach o małej powierzchni. W takich pomieszczeniach często zastosowany jest system górnej zabudowy, co pozwala na maksymalizację miejsca do przechowywania.

Kuchnia oświetlenie

Oświetlenie wiszącymi lampami

To rozwiązanie przeznaczone dla kuchni, które charakteryzują się brakiem górnej zabudowy. Decydując się na wybór lamp możemy wprowadzić element dekoracyjny do pomieszczenia, przy jednoczesnym zachowaniu zasady, że blat kuchenny powinien być odpowiednio oświetlony.

Światło do kuchni - kuchnia oświetlenie

Kuchnia – oświetlenie centralne

W przypadku wyboru tego typu oświetlenia może się okazać, iż jest ono niewystarczające. Jest to spowodowane tym, że stojąc przodem do blatu kuchennego zasłaniamy cały dostęp światła do strefy roboczej. Tworzy to półcień, co utrudnia wykonywanie skrupulatnych czynności, takich jak precyzyjne krojenie czy szatkowanie.

Oświetlenie blatu kuchennego jest jednym z tych elementów wykańczania wnętrz (na przykład w kuchni loft),który wymaga poświęcenia mu nieco więcej uwagi. Warto jednak skupić się na odpowiednim wyborze, aby zadbać o własny komfort i bezpieczeństwo.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy