Home Wnętrza Kuchnia i Jadalnia Oświetlenie blatu kuchennego

Oświetlenie blatu kuchennego

4 min czytania
0
0
317
Oświetlenie blatu kuchennego

Oświetlenie blatu kuchennego to z pozoru błaha kwestia, która jednak może przysporzyć sporo problemów na poziomie wykańczania wnętrza. Blat kuchenny to miejsce, które powinniśmy szczególnie dobrze oświetlić, przez wzgląd na fakt, iż spędzamy tam dużo czasu o różnych porach dnia. Może to powodować zmęczenie wzroku oraz dyskomfort.

Czym kierować się przy wyborze oświetlenia blatu kuchennego?

Przy wyborze odpowiedniego oświetlenia blatu kuchennego warto kierować się kilkoma istotnymi zasadami, których przestrzeganie pozwoli nam w późniejszym czasie cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem prac kuchennych. Najważniejszą z nich jest równomierne oświetlenie całego blatu kuchennego. Istotny jest również wybór takiego koloru światła, który nie zmęczy naszych oczu. Zwróćmy również uwagę na to, aby oświetlenie w całym pomieszczeniu współgrało ze sobą.

Blat przy oknie

Już na etapie projektowania pomieszczenia warto zastanowić się, czy istnieje możliwość przeznaczenia pod blat roboczy przestrzeni przy oknie. W ten sposób w ciągu dnia możemy korzystać z naturalnego oświetlenia, a po zmierzchu używać tego sztucznego. Jest to jednak o tyle problematyczne, że tego typu rozwiązanie sprawdzi się głównie we wnętrzach z brakiem górnej zabudowy.

Blat przy oknie

Oświetlenie kuchenne podszafkowe

System podszafkowego oświetlenia jest o tyle wygodny, że pozwala na równomierne oświetlenie blatu kuchennego. Jest przy tym praktycznie niewidoczny i można wykorzystać go w kuchniach o małej powierzchni. W takich pomieszczeniach często zastosowany jest system górnej zabudowy, co pozwala na maksymalizację miejsca do przechowywania.

Oświetlenie podszafkowe

Oświetlenie wiszącymi lampami

To rozwiązanie przeznaczone dla kuchni, które charakteryzują się brakiem górnej zabudowy. Decydując się na wybór lamp możemy wprowadzić element dekoracyjny do pomieszczenia, przy jednoczesnym zachowaniu zasady, że blat kuchenny powinien być odpowiednio oświetlony.

Oświetlenie wiszącymi lampami

Centralne oświetlenie

W przypadku wyboru tego typu oświetlenia może się okazać, iż jest ono niewystarczające. Jest to spowodowane tym, że stojąc przodem do blatu kuchennego zasłaniamy cały dostęp światła do strefy roboczej. Tworzy to półcień, co utrudnia wykonywanie skrupulatnych czynności, takich jak precyzyjne krojenie czy szatkowanie.

Oświetlenie blatu kuchennego jest jednym z tych elementów wykańczania wnętrz, który wymaga poświęcenia mu nieco więcej uwagi. Warto jednak skupić się na odpowiednim wyborze, aby zadbać o własny komfort i bezpieczeństwo.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Klaudia Gamrat
Load More In Kuchnia i Jadalnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź również

Kuchnia loft – pomysły i porady dotyczące aranżacji w stylu industrialnym

Po ostatnim wpisie dotyczącym urządzania salonu w stylu loftowym, czas na omówienie kolejn…