Zasłony czy rolety – co wybrać? Porady

Okna naszego domu lub mieszkania stanowią bardzo ważny element wystroju. Dlatego wybór zasłony czy rolety to nie tylko wybór dotyczący tego, co lepiej osłoni nas przed światłem lub wzrokiem sąsiadów. To także wybór, co będzie lepszym uzupełnieniem aranżacji naszego pomieszczenia. Co wybrać – rolety czy zasłony? Jak dostosować aranżację okna do własnych potrzeb? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

Zasłony czy rolety – zalety rolet

Jeśli szukamy aranżacji okna w małym mieszkaniu, rolety będą doskonałym wyborem. Nie zabierają one dużo miejsca, przez co idealnie pasują do małych wnętrz. Rolety przylegają do okna, dzięki czemu nie przepuszczają światła. Można także zasłonić je do połowy, jeśli chcemy odgrodzić się od ostrego słońca wciąż wpuszczając jego promienie do pomieszczenia. Dzięki ich przyleganiu nie ma problemu z zamontowaniem ich na oknie umieszczonym na skośnym poddaszu. Wystarczy zamontować dodatkową szynę na oknie, dzięki której roleta nie będzie odstawać. W ciągu dnia rolety są właściwie niewidoczne, zachowując surowy wygląd okna, przez co będą idealnym elementem wystroju minimalistycznego wnętrza.

Zasłony czy rolety

Wady rolet

Rolety z pewnością nie są dla każdego. Sprawią one sporo problemów np. domowym ogrodnikom. Podczas ich zasłaniania mogą trącać i haczyć o stojące na parapecie kwiaty, a wczesnym rankiem nie będą przepuszczały cennego porannego słońca, potrzebnego dla dobrego rozwoju roślin (sprawdź także domowe kwiaty dla zapracowanych). Aby rozwiązać ten problem domownicy muszą albo wstawać przed wschodem słońca, albo nie zasłaniać rolet na noc do końca, co może być niekomfortowe zarówno w nocy przez światło uliczne, jak i rankiem, gdy ostre słońce wedrze się do pokoju. Nie sprawdzą się także w każdej aranżacji wnętrz, zwłaszcza w przypadku ozdobnych stylów (np. glamour). Trudno będzie je także wymienić, gdybyśmy chcieli zupełnie zmienić aranżację naszego mieszkania. Oprócz wymiany, problematyczne jest również czyszczenie rolet.

Rolety czy zasłony – zalety zasłon

Niewątpliwą przewagą zasłon nad roletami jest wybór materiału i wzorów. Mimo że rolety oferują szeroki wybór materiałów, to nietrudno zauważyć, że wybór tkanin, z jakich można uszyć zasłony, jest nieporównywalnie większy. Dzięki temu dopasujemy zasłony do każdego stylu aranżacji naszych wnętrz, zwłaszcza tych większych, a nawet możemy uszyć z tych samych materiałów narzuty i poszewki (sprawdź również jakie zasłony do salonu wybrać). Zasłony są również idealnym rozwiązaniem dla eksperymentatorów, którzy lubią zmiany w swoim wnętrzu. Łatwość ich montażu i wymiany pozwoli nam szybko całkowicie zmienić aranżację. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zasłony pełniły jedynie funkcję dekoracyjną. Nadają one także pewnego rodzaju “przytulności” naszemu wnętrzu.

Rolety - zasłony

Funkcjonalność zasłon

Wszystkie zalety dotyczące aranżacji nie umniejszają funkcjonalności zasłon. Prosty montaż i demontaż, a także wybór materiału pozwala nam na ich łatwe czyszczenie – w zależności od tkaniny możemy wyprać je w pralce, ręcznie lub oddać do czyszczenia. Podczas wyboru materiału możemy także sprawdzić jego przepuszczalność światła. Zasłony mogą także stanowić dodatkową izolację w przypadku małej szczelności okna.

Wady zasłon

Mimo wielu zalet zasłon, nie można nie zauważyć, że są one znacznie mniej praktyczne niż rolety. Niezależnie od przepuszczalności materiału, z którego zostały wykonane zasłony, nie zakryją one tak dokładnie światła słonecznego w ciągu dnia. Zasłony potrzebują także częstszego czyszczenia, ponieważ łatwo gromadzą kurz. Dodatkowo nie sprawdzą się one w małych przestrzeniach, ponieważ zajmują dużo miejsca.

Rolety czy zasłony

Zasłony czy rolety – podsumowanie

Zarówno rolety, jak i zasłony mają swoje wady i zalety. Każda z nich sprawdza się lepiej w innych przestrzeniach i aranżacjach wnętrz. Warto więc dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i plany aranżacyjne, aby podjąć dobrą decyzję, która będzie nie tylko dla nas funkcjonalna, ale będzie także doskonałym uzupełnieniem naszego wystroju.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy