Home Wnętrza Pokój dziecka Mały pokój dla rodzeństwa w różnym wieku – czy to możliwe?

Mały pokój dla rodzeństwa w różnym wieku – czy to możliwe?

5 min czytania
0
0
30
Mały pokój dla rodzeństwa w różnym wieku - czy to możliwe

W wielu przypadkach nie ma możliwości stworzenia osobnych pokoi dla rodzeństwa. Trzeba więc szukać rozwiązań, jak zaaranżować mały pokój dla rodzeństwa w różnym wieku tak, aby każde dziecko miało własną przestrzeń do dyspozycji.

Psychologowie przekonują, że rodzeństwo mieszkające w jednym pokoju ma między sobą bardzo silne relacje i bardzo pozytywnie to wpływa na ich rozwój. Dzieci w takiej sytuacji uczą się dzielenia różnymi rzeczami. Aby jednak wszystko się udało, dzieci nie mogą sobie wzajemnie przeszkadzać. Konieczne jest zapewnienie każdemu z nich odpowiednich warunków do zabawy, nauki, jak i wypoczynku. Najlepiej, gdy w pomieszczeniu powstaną specjalne strefy.

Niewielki pokój, a duże możliwości aranżacyjne 

Co prawda, na małej przestrzeni nie ma możliwości wydzielenia oddzielnych, wyraźnych stref, które będą przynależały do konkretnego dziecka, ale można skorzystać z ciekawego rozwiązania, jakim jest dzielenie przestrzeni przy użyciu kolorów farb. Oczywiście, nie możemy zastosować dwóch skrajnych kolorów, ponieważ do dziecięcego pokoju wkradłby się wtedy poważny chaos. Ale można zdecydować się na klasyczne rozwiązania, czyli jedną barwę, którą będzie w stanie zaakceptować zarówno chłopiec, jak i dziewczynka.

Strefy można także wyróżnić przy użyciu niewielkich detali dekoracyjnych. Jeżeli urządzasz strefę dla małego dziecka, wykorzystaj motywy z ulubionych bajek, a w strefie dla starszego dziecka możesz umieścić plakaty ulubionych zespołów, ciekawe obrazy czy korkową tablicę, do której można będzie przypinać różne elementy.

Miejsca do spania

Podstawą jest, aby rodzeństwo miało oddzielne miejsca do spania. Jeżeli nie ma możliwości ustawienia dwóch samodzielnych łóżek, które naturalnie wyznaczą oddzielne przestrzenie, należy zdecydować się na łóżko piętrowe. Dzieci na takim łóżku będą mogły spać osobno, a zajmie ono tyle samo miejsca na podłodze, co łóżko pojedyncze. Wprawdzie, na pewno pomysł ten spodoba się bardziej chłopcom, ale i dziewczynki doceniają coraz częściej to rozwiązanie.

Pokój dla rodzeństwa - oddzielne miejsca do nauki

Oddzielne miejsca do nauki

Dzieci znajdujące się w wieku szkolnym muszą mieć wygodne miejsce do nauki. Jeżeli pokój ma być przeznaczony dla rodzeństwa w różnym wieku, trzeba wziąć pod uwagę, że będą mieli oni inne potrzeby edukacyjne, dlatego w pokoju powinny znaleźć się dwa oddzielne biurka, najlepiej w pełni od siebie odseparowane. Dzieci nie będą sobie wtedy wzajemnie przeszkadzały. Najmniej miejsca zajmują biurka ustawione wewnętrznymi krawędziami w stosunku do siebie.

Miejsce do zabawy

Nie ma takiej opcji, aby rodzeństwo nie chciało się nigdy wspólnie bawić, dlatego warto stworzyć dla nich jedną wspólną przestrzeń do zabawy. Nie znaczy to oczywiście, że pomiędzy rodzeństwem nie pojawią się żadne konflikty i że zawsze zabawa będzie jedynie czystą przyjemnością. Jest to naturalne, że rodzeństwo się kłóci. Jednak właśnie poprzez zabawę dzieci nauczą się dzielenia rzeczami, a także dostrzegą różnice, jakie występują między bratem a siostrą.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Mateusz Kowalski
  • Jak urządzić pokój dziecka? 4 przydatne porady

    Jak urządzić pokój dziecka? 4 przydatne porady

    Zastanawiasz się, jak urządzić pokój dziecka, aby był funkcjonalny i w pełni dostosowany d…
Load More In Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź również

Rodzaje paneli fotowoltaicznych

W ostatnim wpisie dotyczącym fotowoltaiki wyjaśniliśmy czym jest i jak działa ogniwo fotow…