Mały pokój dla rodzeństwa w różnym wieku – czy to możliwe?

Aranżacja małego pokoju dziecięcego nie jest prosta. W wielu przypadkach nie ma możliwości stworzenia osobnych pokoi dla rodzeństwa. Trzeba więc szukać rozwiązań, jak zaaranżować mały pokój dla rodzeństwa w różnym wieku tak, aby każde dziecko miało własną przestrzeń.

Mały pokój dla rodzeństwa w różnym wieku

Psychologowie przekonują, że rodzeństwo mieszkające w jednym pokoju ma między sobą bardzo silne relacje i ma to pozytywny wpływ na ich rozwój. Dzieci w takiej sytuacji uczą się dzielenia różnymi rzeczami. Aby jednak wszystko się udało, dzieci nie mogą sobie wzajemnie przeszkadzać. Projekt pokoju dla rodzeństwa w różnym wieku musi być dokładnie przemyślany. Konieczne jest zapewnienie każdemu z nich odpowiednich warunków do zabawy, nauki, jak i wypoczynku. Najlepiej, gdy w pomieszczeniu powstaną specjalne strefy.

Mały pokój, a duże możliwości aranżacyjne 

Co prawda, na małej przestrzeni nie ma możliwości wydzielenia oddzielnych, wyraźnych stref, które będą przynależały do konkretnego dziecka, ale można skorzystać z ciekawego rozwiązania, jakim jest dzielenie przestrzeni przy użyciu kolorów farb. Oczywiście, nie możemy zastosować dwóch skrajnych kolorów, ponieważ do dziecięcego pokoju wkradłby się poważny chaos. Można jednak zdecydować się na klasyczne rozwiązania. Pokój dla dziewczynki i chłopca razem to często wykorzystanie jednej barwy, którą będzie w stanie zaakceptować zarówno dziewczynka, jak i chłopiec.

Mały pokój dla rodzeństwa - zabawki

Strefy można także wyróżnić przy użyciu niewielkich detali dekoracyjnych. Jeżeli urządzasz strefę dla małego dziecka, wykorzystaj motywy z ulubionych bajek, a w strefie dla starszego dziecka możesz umieścić plakaty ulubionych zespołów, ciekawe obrazy czy korkową tablicę, do której można będzie przypinać różne elementy.

Miejsca do spania

Podstawą jest, aby rodzeństwo miało osobne miejsca do spania. Jeżeli nie ma możliwości ustawienia dwóch samodzielnych łóżek, które naturalnie wyznaczą oddzielne przestrzenie, należy zdecydować się na łóżko piętrowe. Dzieci na takim łóżku będą mogły spać osobno, a zajmie ono tyle samo miejsca na podłodze, co łóżko pojedyncze. Wprawdzie, na pewno pomysł ten spodoba się bardziej chłopcom, ale i dziewczynki doceniają coraz częściej to rozwiązanie.

Pokój dla rodzeństwa - oddzielne miejsca do nauki

Oddzielne miejsca do nauki

Dzieci znajdujące się w wieku szkolnym muszą mieć wygodne miejsce do nauki. Jeżeli urządzamy mały pokój dla rodzeństwa w różnym wieku, trzeba wziąć pod uwagę, że będą mieli oni inne potrzeby edukacyjne. Nawet w małym pokoju powinny znaleźć się dwa oddzielne biurka, najlepiej w pełni od siebie odseparowane. Dzieci nie będą sobie wtedy wzajemnie przeszkadzały. Najmniej miejsca zajmują biurka ustawione wewnętrznymi krawędziami w stosunku do siebie.

Malutki pokoik dla dzieci

Mały pokój dla rodzeństwa w różnym wieku – miejsce do zabawy

Rzadko zdarza się, aby rodzeństwo nie chciało się ze sobą bawić, dlatego warto stworzyć wspólną przestrzeń do zabawy. Nie znaczy to oczywiście, że pomiędzy rodzeństwem nie pojawią się żadne konflikty i że zawsze zabawa będzie jedynie czystą przyjemnością. Jest to naturalne, że rodzeństwo się kłóci. Jednak właśnie poprzez zabawę dzieci nauczą się dzielenia rzeczami, a także dostrzegą różnice, jakie występują między bratem a siostrą.

Jak widzimy, mały pokój dla rodzeństwa w różnym wieku jest możliwy! Wystarczy kilka ciekawych pomysłów, aby sprawiedliwie podzielić pokój dla dzieci. Pamiętajmy, że pokój dzieci to ich własny kąt, w którym muszą czuć się bezpiecznie!

Sprawdź dodatkowo, jakie wybrać meble do pokoju 6-latki i jak zaaranżować młodzieżowy pokój.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy