Ile kosztuje malowanie ścian? Cena malowania ścian i sufitów, sprawdź, ile zapłacisz!

Ile kosztuje malowanie ścian? Poznaj cennik malowania ścian i sufitów oraz sprawdź, ile zapłacisz!

ile kosztuje malowanie ścian? Interesuje Cię cena malowania ścian i sufitów oraz koszty przygotowania ścian? Profesjonalne malowanie ścian ceny może mieć bardzo zróżnicowane, podobnie jak malowanie sufitu i wykonanie innych niezbędnych prac. Sprawdź, ile kosztują usługi malarskie, w tym malowanie ścian wewnętrznych i ścian zewnętrznych. Dowiedz się także, co powinno obejmować poprawne przygotowanie ścian i całego malowanego pomieszczenia. Na koniec odkryj sposoby, jak obliczyć ile kosztuje malowanie pokoju.

Niezbędne prace przygotowawcze do malowania ścian

Zanim poznasz cennik malowania ścian i sufitów, zwróć uwagę na to, że samo malowanie ścian i sufitów jest najmniej wymagającą częścią robót. Tak naprawdę do najważniejszych prac należy najczęściej przygotowanie ścian i sufitów do malowania oraz inne prace przygotowawcze, na przykład zabezpieczenie całego pomieszczenia folią.

Warto mieć na uwadze, że im większy jest zakres robót, tym droższe malowanie ścian, a właściwie całkowity koszt malowania pokoju. Inaczej będzie wyglądało oszacowanie kosztów malowania mieszkania w stanie deweloperskim, a inaczej pomieszczeń nieremontowanych od lat. Usunięcie starych powłok malarskich, na przykład usuwanie starej farby, uzupełnianie ubytków czy kładzenie tynków i gładzi wiąże się z często zwielokrotnionymi kosztami.

Ile kosztuje malowanie ścian – wybór rodzaju farby

Fachowa ocena pomieszczenia do malowania, tudzież ścian zewnętrznych pozwoli na dobór odpowiednich materiałów. To nie tylko pomysły na ściany i wybór rodzaju farby, ale także na przykład materiałów do naprawy ubytków, stosownych narzędzi czy maszyn. Mogą być również konieczne preparaty lub narzędzia do usuwania starej farby.

Jeśli chodzi o rodzaj farby, wybór jest wyjątkowo szeroki. Nowoczesna farba lateksowa, farba akrylowa, a także farba elewacyjna czy strukturalna znajdują różne zastosowania i mają odmienne właściwości użytkowe. Warto postawić na zmywalną farbę o wyższych parametrach, zapewniającą dłuższe użytkowanie, odporność na ścieranie. Oczywiście ważny jest również dobór koloru i odcieniu.

Sprawdź też jak pomalować pokój na dwa kolory: https://dladomu.com.pl/jak-pomalowac-pokoj-na-dwa-kolory/.

Inne materiały

Naprawa ubytków, a także gruntowanie ścian i sufitów także wymaga użycia właściwych materiałów. Szpachle, tynki czy gładzie oraz dobry grunt wpływają na późniejszą efektywność malowania ścian i sufitów, a także wizualny efekt końcowy i trwałość remontu. Dlatego lepiej tu nie oszczędzać.

Etap doboru materiałów można pozostawić fachowcom. Warto jednak mieć orientację w temacie i zapewnić sobie możliwość podjęcia ostatecznej decyzji, na przykład o zakupie farby o podwyższonych parametrach użytkowych. Trzeba też mieć na uwadze, że samodzielne zaopatrzenie przez malarzy pokojowych w niezbędne materiały wiąże się z dodatkowymi kosztami malowania ścian.

Ile kosztuje malowanie ścian? Zobacz!

Ile kosztuje malowanie ścian? Ogólnie mówiąc, koszt malowania ścian wynosi około 15-25 zł za m2. Jednak biorąc pod uwagę wszystkie czynniki i koszty poboczne, cena ta może różnić się od podanej. Poszczególne koszty malowania ścian prezentują się tak:

  • likwidowanie starych tapet cena 9-14 zł/m²,
  • skuwanie płytek cena 50-80 zł/m²,
  • naprawa ubytków cena 15-20 zł/m²,
  • nakładanie gładzi cena 30-45 zł/m²,
  • czyszczenie ścian cena 10-12 zł/m²,
  • gruntowanie cena 5-8 zł/m²,
  • podwójne malowanie ścian i sufitów cena 15-25 zł/m²,
  • specjalne malowanie ścian, np. dekoracyjne cena 40-120 zł/m².

Zabezpieczenia elementów pomieszczenia

Przed malowaniem ścian i sufitów, a także wykonaniem prac przygotowawczych konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie tego, co nie będzie malowane. Meble, okna i drzwi, a przede wszystkim podłoga nie powinny ulec zabrudzeniu.

Dobrą praktyką jest wynoszenie mebli. Uchroni je przed uszkodzeniem, a także zapewni większą przestrzeń do malowania ścian i sufitów. Te meble, które nie mogą być wyniesione, najlepiej zsunąć na środek pokoju. Warto także zdemontować lampę, kontakty i łączniki, listwy przypodłogowe.

Często praktykowane jest zabezpieczenie całego pomieszczenia folią. Odpowiednie do tego celu są grube folie malarskie. Zabezpieczanie podłóg i mebli, okien czy drzwi należy wykonać dokładnie, by uniknąć później źle pomalowanych powierzchni ścian i sufitów. Wszystkie te prace przygotowawcze może uwzględniać cennik malowania ścian.

Przygotowania ścian i sufitów do malowania

O przygotowaniu ścian i sufitów do prac remontowych i malowania decyduje stan podłoża. Zwykle najprościej usługi malarskie wykonuje się w pomieszczeniach w stanie deweloperskim. W innym wypadku konieczne może być:

  • usuwanie starej farby,
  • usunięcie starych powłok innego typu,
  • zabezpieczanie powierzchni ścian specjalistycznymi środkami,
  • naprawianie ubytków, szpachlowanie,
  • mycie ścian i sufitów,
  • kładzenie gładzi,
  • suche tynki,
  • gruntowanie ścian i sufitów.

Jeśli chodzi o malowanie, szpachlowanie ceny wraz z gruntowaniem ścian mogą być bardzo zróżnicowane. Zależą między innymi od powierzchni, techniki, zakresu prac przygotowawczych, ale też lokalizacji, koniecznych dodatkowych robót czy rodzaju farby.

Cena malowania ścian 2023 - dowiedz się, ile kosztuje malowanie ścian!

Cennik malowania ścian – techniki i zakres prac

Cena za malowanie ścian w dużej mierze zależy od rodzaju pracy. Klasyczne malowanie dekoracyjne czy raczej malowanie artystyczne? A może malowanie elewacji, także tej na wysokości? Inny cennik malowania ścian może być także dla malowania natryskowego, a inny dla ręcznego.

Sposoby malowania ścian – dekoracyjne, artystyczne i funkcjonalne

Najprostsze dwu lub trzykrotne malowanie ścian dekoracyjne będzie najtańszą opcją. Z kolei malowanie artystyczne to już znacznie większy wydatek. Podobnie funkcjonalne lakierowanie farbą olejną czy innymi preparatami może wymagać poniesienia większych kosztów.

Ręczne i natryskowe malowanie ścian i sufitów

Kiedy przy malowaniu ścian i sufitów liczy się szybkość, możesz zastanawiać się, ile kosztuje malowanie natryskowe. Alternatywą do niego jest malowanie ścian przy użyciu wałków lub pędzli. W zasadzie jednak mniejszy wpływ na to, ile kosztuje malowanie mieszkania, ma rodzaj używanych narzędzi, większy zaś – zakres prac przygotowawczych.

Malowanie ścian – ceny w zależności od lokalizacji

Aktualny cennik usług malarskich jest zależny od miejsca, gdzie mają być wykonywane prace. Oczywiście przybliżony cennik malowania ścian i sufitów będzie wszędzie podobny, jednak w większych miastach górne stawki są wyższe. Zwykle jeśli chodzi o malowanie ścian, ile za metr kwadratowy są podawane ceny.

Aby zweryfikować, ile kosztuje malowanie ścian w Twojej okolicy, sprawdź propozycje usług polecanych wykonawców. Zawsze weryfikuj jednak, co dokładnie wchodzi w ich zakres, bo cena za malowanie ścian i sufitów uwzględniająca przygotowanie ścian będzie zawsze wyższa.

Dodatkowe czynniki wpływające na koszt malowania pomieszczeń

Ponadto na koszt malowania ścian i sufitów może wpływać kilka innych czynników. Należą do nich nietypowe powierzchnie do malowania, konieczność wykonywania prac na wysokości czy gruntowanie ścian.

Często przy malowaniu ścian wykonuje się także malowanie okien oraz malowanie drzwi. Przeważnie konieczne jest użycie innych rodzajów farb i narzędzi. Malowanie ram okiennych to usługi malarskie dodatkowo płatne.

W starszych mieszkaniach i domach wykonuje się także malowanie rur, czy to dekoracyjne, czy w celu zabezpieczenia przed korozją. Podobnie wygląda malowanie grzejników.

Koszt malowania ścian powinien także uwzględniać wstępne gruntowanie lub malowanie farbą podkładową. Cena gruntowania ścian wewnętrznych będzie także dodatkowym wydatkiem.

Malowanie ścian cena - ile kosztuje metr malowania? Sprawdż!

Jak policzyć, ile kosztuje malowanie ścian i sufitu?

Przeważnie malowanie ścian cena za m2 uwzględnia określone rodzaje prac. Będzie to albo samo malowanie cena za metr, albo też kompletne przygotowanie i malowanie ścian. Inne ceny mogą obowiązywać dla malowania sufitu.

Aby policzyć, ile kosztuje malowanie ścian, trzeba znać przybliżony cennik malowania za metr kwadratowy oraz wielkość powierzchni ścian.

Obliczenie powierzchni ścian i sufitów do pomalowania

Łączna powierzchnia ścian i sufitów, pomnożona przez kwotę, ile kosztuje malowanie ścian, cena za metr kwadratowy da w wyniku orientacyjny koszt. Obliczenie powierzchni nie jest trudne:

  1. Zmierz wysokość pomieszczenia oraz długości ścian.
  2. Oblicz obwód ścian – sumę ich długości.
  3. Pomnóż obwód ścian przez wysokość pomieszczenia – otrzymasz powierzchnię ścian.
  4. Oblicz powierzchnię sufitu – na przykład dla pomieszczenia o powierzchni 20 m sufit będzie miał tyle samo.

Do kosztów malowania trzeba doliczyć ceny materiałów, uwzględniając wydajność farby, malowanie właściwe, oraz jak liczne będą warstwy farby.

Sprawdź, jakie kolory ścian w kuchni będą wyglądać estetycznie.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy