Jak malować sufit? Malowanie sufitu w pigułce!

Zmiana koloru ścian to doskonały sposób na to, by odświeżyć wnętrze. Przy okazji dobrze będzie również pomalować sufit. Dzięki temu pomieszczenie stanie się jaśniejsze i zyskamy poczucie świeżości. Jak malować sufit, by zrobić to szybko i sprawnie? Doradzamy, jak pomalować sufit. Remont w domu nie musi być trudny!

Jak malować sufit – wybór farby

Jaka farba najlepiej sprawdzi się do malowania sufitu? Na rynku znajdziemy specjalne farby dedykowane do tej powierzchni. Są idealnie białe, mają matowe wykończenie, nie zostawiają smug i posiadają powłoki antyrefleksyjne. Farby o wykończeniu satynowym lub połyskliwym mogą odbijać światło, a przez to uwydatnią się niedoskonałości i nierówności na suficie. Postawmy na taką, która nie ma intensywnego zapachu oraz jest wydajna – do pomalowania nią sufitu nie będziemy potrzebowali wiele produktu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by wybrać kolor inny niż biały. Inne, jasne kolory również mogą prezentować się we wnętrzu ciekawie. Możemy stawiać na odważniejsze rozwiązania szczególnie wtedy, gdy mamy do pomalowania wysokie pomieszczenie. A jak optycznie powiększyć wnętrze? Także za pomocą koloru sufitu!

Jak malować sufit bez smug - malowanie sufitu

Jak pomalować sufit – niezbędny sprzęt

Do malowania sufitu przydadzą się nam również narzędzia. Aby przygotować podłoże, będziemy musieli skorzystać z:

  • gąbki
  • szpachelki
  • skrobaka
  • szczotki
  • wiaderka
  • preparatu do mycia ścian

Do przygotowania powierzchni przyda się:

  • folia malarska
  • taśma malarska
  • drabina

Zaś samo malowanie nie obędzie się bez:

  • specjalnego wałka
  • pędzla (na przykład zaokrąglonego)
  • mieszadła do farby
  • kuwety na farbę
  • taśmy do zabezpieczania brzegów

Takie wyposażenie sprawi, że malowanie będzie dużo łatwiejsze i sprawniejsze.

Jak dobrze pomalować sufit - poradnik

Jak malować sufit – zabezpieczenie

Pierwszym krokiem, który pozwoli nam na właściwe przygotowanie się do samego malowania sufitu, jest zabezpieczenie mebli, podłogi, listw przypodłogowych, drzwi, parapetów i okiennic. Zdejmijmy zasłony, firanki, karnisze oraz wszystkie ozdoby ze ścian. W przypadku, gdy malujemy również ściany, ochronienie tych elementów również będzie przydatne (wówczas nie zapominajmy też o kontaktach i włącznikach). Najlepiej nadaje się do tego folia malarska i taśma malarska. W przypadku, gdy nie mamy możliwości wyniesienia mebli, najwygodniej będzie złożyć je na środku pomieszczenia i staranne zabezpieczenie je folią.

Jak dobrze pomalować sufit – przygotowanie powierzchni

Aby powierzchnia sufitu była idealnie gładka i żadne wypustki nie rzucały cienia, należy odpowiednio przygotować powierzchnię do malowania. Do wyrównania wykorzystajmy papier ścierny, a do wypełnienia ubytków gips. Zanim zabierzemy się za malowanie, dobrze będzie jeszcze umyć sufit. Doskonale nadaje się do tego roztwór wody i płynu do mycia ścian. Taki środek pozwoli nam na pozbycie się kurzu, tłuszczu, dymu papierosowego, osadu i innych zanieczyszczeń, które mogły zatrzymać się na suficie. W przypadku, gdy na suficie pojawi się grzyb lub pleśń, należy usunąć go przy pomocy szpachelki i płynu grzybobójczego.

Przed malowaniem przecieramy sufit samą wodą i czekamy, aż powierzchnia całkiem wyschnie.

Jak malować sufit - odświeżenie sufitu

Jak malować sufit bez smug

W pierwszej kolejności zabieramy się za malowanie krawędzi. Wykorzystajmy do tego mały pędzel oraz niewielki wałek, którym dokładnie rozprowadzamy farbę.

Do malowania całego sufitu najlepiej nadaje się wałek z długą, teleskopową rączką. Przed nałożeniem farby zmoczmy go nieco i odciśnijmy. W przypadku chropowatego sufitu dobierzmy wałek z dłuższym włosiem. Jeśli zaś mamy gładki sufit, postawmy na ten o zbitym, krótkim włosiu. Jednak aby perfekcyjnie rozprowadzić farbę, sprawdźmy, jakie narzędzia rekomenduje do tego producent farby.

Kierunek malowania, który zapobiegnie powstawaniu nieestetycznych smug, to od źródła światła do najciemniejszego miejsca w pomieszczeniu. Pasy farby prowadzimy obok siebie. Gdy warstwa farby wyschnie, możemy zabierać się za malowanie kolejnej. Nanoszenie poprawek może sprawić, że na suficie pojawią się plamy – zaleca się zatem położenie kolejnej warstwy na całą powierzchnię. Podczas malowania nie zaleca się robienia przerw – zaplanujmy prace tak, aby od razu położyć warstwę farby na całym suficie.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy