Jak pomalować pokój na dwa kolory? Sprawdź!

Malowanie ścian jest ważnym etapem aranżacji wnętrz. Kolory ścian mają znaczenie i wpływają na poczucie komfortu i chęć przebywania w danym pomieszczeniu. Kontrastowe barwy znajdują swoje zastosowanie w wielu nowoczesnych wnętrzach. Nasuwa się więc pytanie: jak pomalować pokój na dwa kolory, aby odświeżyć wygląd pomieszczenia i zmienić jego proporcje? Jakie kolory dobrze ze sobą zestawić? O sprawdzonych patentach na malowanie ścian na dwa kolory dowiesz się z poniższego artykułu.

Dobra aranżacja wnętrz? Przemaluj pokój na dwa kolory!

Kolory ścian są jednym z elementów wystroju. Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak pomalować pokój na dwa kolory, dobrze poznać na początek zalety takiego rozwiązania. Przede wszystkim zabawa kołem barw skutecznie zmienia proporcje wnętrza. Dzięki temu w prosty sposób można zmniejszyć wnętrze lub wręcz przeciwnie – optycznie powiększyć nasz pokój.

Dowiedz się, jak pomalować ściany w pokoju na dwa kolory!

Kolory ścian – nowy wymiar Twojego wnętrza

Warto pamiętać, że kolor ścian powinien być odpowiednio dopasowany. Tym sposobem np. w dużych pomieszczeniach o wiele lepiej sprawdzą się ciepłe barwy. Z kolei pastelowe odcienie są dobrym rozwiązaniem, kiedy mamy niewielki pokój. Ciemniejszym kolorem lepiej pomalować te wnętrza, które z reguły są dobrze nasłonecznione. W przypadku tego rodzaju pomieszczeń lepiej postawić na farby matowe. W słabo oświetlonych pokojach lepiej sprawdzą się jasne odcienie. Warto też wiedzieć, że jeśli planujesz malowanie ścian pokoju na dwa kolory, bezpiecznym i sprawdzonym rozwiązaniem zawsze będzie szarość.

Postrzeganie wielkości naszego wnętrza zależy również od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Jak pomalować pokój na dwa kolory, jeśli zależy nam na zwiększeniu długości pomieszczenia? W przypadku krótszych ścian dobrze sprawdzą się jasne barwy. Gdy chcemy zmienić optycznie szerokość naszego pokoju, dobrym rozwiązaniem będzie pomalowanie bocznych ścian na intensywny kolor.

Przeczytaj również: https://dladomu.com.pl/kolory-scian-do-kuchni-jadalni/

Jak pomalować pokój na dwa kolory? Umiejętnie łączone odcienie

Malowanie pokoju nie jest trudne, jeśli dobrze zestawimy ze sobą różne odcienie. Jakie patenty mogą okazać się przydatne, gdy zastanawiamy się jak pomalować pokój na dwa kolory? Jakie farby wybrać? Oto co proponujemy:

 • jeśli szukasz najprostszego sposobu na malowanie ścian, postaw na kontrast – poprawi to dynamikę i estetykę wnętrza; bazując na zasadzie kontrastu, można nadać mu nowy charakter,
 • przy dużej wysokości pomieszczenia dobrze sprawdzi się kolorowy sufit i biel na ścianie – pomalowanie pokoju w ten sposób zagwarantuje zmniejszenie wysokości pomieszczenia,
 • białe ściany dobrze sprawdzą się do zwiększenia wysokości pomieszczenia – kolory ścian nie powinny być przedłużone na całej wysokości i dlatego w tym celu najlepiej posłużyć się taśmą malarską,
 • jaskrawy kolor na jednej ścianie to efektowna metoda aranżacji – tego typu rozwiązanie jest optymalne m.in. dla rozświetlonych wnętrz i dobrze sprawdzi się przykładowo w przypadku strefy wypoczynkowej,
 • dwa sąsiadujące odcienie są sposobem na nadanie wnętrzu harmonii i spokoju – dlatego tak ważny jest, aby dobierać barwy o podobnej temperaturze.

Nie wiesz jak ozdobić ściany? Przeczytasz o tym na naszej stronie!

Jak pomalować ściany w pokoju na dwa kolory? Sprawdź!

Nie wiesz jak pomalować pokój na dwa kolory? Wybór techniki ma znaczenie!

Przemalowanie wnętrza na różne odcienie może być prostym i przyjemnym zajęciem, jeśli odpowiednio się do tego przygotujemy. Skuteczne sposoby malowania ścian to m.in.:

 • korzystanie z szablonu – metoda tworzenia wzorów na ścianie dzięki stosowaniu gotowych szablonów; rozwiązanie szczególnie przydatne w pokoju dziecięcym,
 • asymetria – przejście dwóch kolorów wzdłuż linii, wyznaczonej po skosie,
 • lamperia – metoda, która polega na wyznaczeniu linii, aby z jednej strony była pokryta ciemniejszy kolorem, a z drugiej – jaśniejszym,
 • linia oddzielająca kolory ścian – pionowa linia ułatwia wydzielenie stref lub uzyskanie dodatkowego efektu wizualnego przy aranżacji wnętrz.

Zobacz także: https://dladomu.com.pl/dekoracja-sciany-z-telewizorem-10-swietnych-aranzacji/ 

Malowanie pokoju na dwa kolory – o czym jeszcze należy pamiętać?

Poniżej przedstawiamy parę praktycznych zasad, które sprawią, że malowanie ścian przebiegnie szybko i skutecznie:

 1. Zanim przystąpisz do malowania pokoju, trzeba zabezpieczyć znajdujące się w nim urządzenia i przedmioty. Dzięki temu elementy wyposażenia takie jak lampy, okna, czy meble nie zostaną zabrudzone.
 2. Należy ustanowić linię podziału. Ważne, aby wyznaczyć linię przejścia jednego odcienia w drugi, do czego może posłużyć np. róg pokoju. Dobrze wykorzystać w tym celu taśmę malarską..
 3. Jeśli nie wiesz, jak pomalować pokój na dwa kolory pamiętaj, że najlepiej zacząć od ściany, którą chcesz mieć w jaśniejszym odcieniu.
 4. Jeśli chcesz precyzyjnie pomalować ścianę, przyda się zarówno cienki pędzel, jak i wałek na teleskopowym kiju.
 5. Ważne, aby nie pominąć istotnego etapu, jakim jest odpylenie ścian. Można posłużyć się w tym celu czystą szmatką lub miotłą. W ten sposób unikniesz przedostania się farby na sąsiednią ścianę, którą chcesz pomalować na inny kolor.
 6. Posługując się taśmą malarską, należy pamiętać o jej ściągnięciu z chwilą, gdy skończysz malowanie ścian. W innym wypadku po całkowitym wyschnięciu farby można przypadkowo oderwać warstwę nowego koloru.
 7. Róg ściany najlepiej pomalować za pomocą cienkiego pędzla lub wałka, którego włókno będzie przystosowane do kontaktu z farbą akrylową lub lateksową.
 8. Zanim przystąpisz do malowania ściany sąsiadującej z dopiero co pomalowanym fragmentem pokoju, należy poczekać, aż naniesiona farba dokładnie zaschnie.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy