Jakie są rodzaje płyt meblowych?

Płyty meblowe to integralny element każdego mebla, który zdobi nasze pomieszczenia w domu lub mieszkaniu. Jeśli jednak większość mebli wykonanych jest z płyty meblowej, dlaczego ceny mebli tak bardzo różnią się od siebie? Czy to kwestia marki i jakości montażu? Niekoniecznie. Jak powszechnie wiadomo, płyta meblowa nie jest równa innej płycie meblowej. Jakie rodzaje płyt meblowych możemy wyróżnić?

Płyta stolarska

Zacznijmy od bardzo popularnego rozwiązania nie tylko w meblarstwie, ale też w budownictwie, jakim jest płyta stolarska. Stworzenie takiej płyty jest wynikiem spajania drewna litego, najczęściej sosnowego. Jaka jest charakterystyka płyt stolarskich?

Płyty stolarskie są przede wszystkim stosunkowo gładkie i trwałe. Tego typu płyty łatwo szlifować czy laminować. Istotne jest jednak, że płyty stolarskie nadają się do użytkowania zarówno do użytkowania w warunkach wilgotnych, jak i suchych, zależnie od wykorzystanej do ich produkcji żywicy.

Płyty wiórowe

Kolejny, równie popularny typ płyty meblowej to płyta wiórowa. Takie płyty produkuje się z wiórów drzewnych, które zostały poddane odpowiedniemu przygotowaniu, w tym sprasowaniu i sklejeniu. W zależności od konkretnego mebla płyty wiórowe mogą być jednowarstwowe lub kilkuwarstwowe. Do czego najczęściej wykorzystywane są płyty wiórowe?

Do produkcji mebli, które są później tapicerowane lub do mebli biurowych. Warto wspomnieć o innych zastosowaniach płyt wiórowych. Są one coraz częściej wykorzystywane w budownictwie, czego naocznym przykładem jest popularna płyta OSB, będąca niczym innym, a właśnie płytami wiórowymi.

Płyty HDF, MDF, LDF

Trzy rodzaje płyt pilśniowych, czyli HDF, MDF oraz LDF to równie popularne rozwiązania na rynku. Płyty HDF to najtwardszy z wariantów — zawdzięcza to bardzo dużej gęstości. Tego typu materiał jest popularnie wykorzystywany do tworzenia tylnych części mebli, ale też do produkcji płyty komórkowej. HDF, ze względu na wytrzymałość i twardość jest również powszechnie wykorzystywana w produkcji paneli.

Drugi wariant płyty pilśniowej, płyta MDF to wariant charakteryzujący się średnią twardością. Najczęściej MDF wykorzystuje się właśnie w tworzeniu trwałych mebli. Dużą zaletą tego materiału jest łatwość w wykończaniu, elastyczność oraz względna trwałość. Najbardziej miękkim rodzajem płyty pilśniowej są płyty LDF, które są powszechnie wykorzystywane w tworzeniu paneli ściennych lub lameli.

Płyty kompozytowe

Warto wspomnieć również o sklejkach, będących niczym innym jak materiałem kompozytowym — krzyżówką różnych materiałów, w tym przypadku drewnianych. Sklejka najczęściej jest wynikiem pomieszania brzozy, sosny i olchy. Taka krzyżówka gwarantuje nam dużą trwałość przy zachowaniu plastyczności oraz względną wodoodporność. To właśnie sklejka stanowi jeden z najpowszechniej wykorzystywanych materiałów do produkcji mebli.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy