Jak dobrać rozmiar plakatu na ścianę?

Plakaty na ścianę to gorący trend w świecie aranżacji wnętrz. Wiesza się je zarówno w nowoczesnych, jak i tradycyjnych wnętrzach, w minimalistycznych i urządzonych z przepychem pomieszczeniach. Ważny jest jednak nie tylko wzór, ale także rozmiar plakatu oraz sposób jego ekspozycji.

Decydując się na udekorowanie pokoju plakatami, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, bo nawet efektowny wzór nie zachwyci, jeśli będzie za mały, za duży lub źle wkomponowany do wystroju.

Bardzo ważne jest to, by ścienna dekoracja znalazła się mniej więcej na wysokości wzroku, czyli około 150 cm od podłogi. Należy się także zastanowić, w jaki sposób chce się wyeksponować plakat. Wieszak składający się z dwóch listewek to propozycja przede wszystkim do małych formatów: 21×30 i 30×40, plakaty w ramie (drewnianej lub aluminiowej) to rozwiązanie wybierane do najpopularniejszych formatów: 40×50 i 50×70, z kolei większe dobrze wyglądają w antyramie.

Rozmiary plakatów należy także dopasować do ich ilości. Gdy na ścianie będzie jeden wzór, można wybrać większy format, ale gdy chce się stworzyć gallery wall, wówczas wymiary warto zróżnicować, by kompozycja nie była wizualnie zbyt ciężka.

Przekonajmy się, jakie wymiary plakatu są dostępne, na jakie się zdecydować i co jeszcze wziąć pod uwagę.

Dyskretny akcent czy dominanta? Poznaj wymiary plakatu

Dlaczego to właśnie plakaty na wymiar są tak dobrym pomysłem na udekorowanie wnętrza? Ponieważ dostępne są w wielu różnych rozmiarach – od bardzo małych po naprawdę duże – dzięki czemu z łatwością można dobrać ozdobę pasującą do metrażu i umeblowania pokoju. Doskonałym przykładem jest oferta sklepu Redro: https://redro.pl/.

Ścienne dekoracje dostępne są w formatach już od 24×30 cm do nawet 120×180 cm. Plakaty o bardzo małych wymiarach prezentują się dobrze oprawione w ramę i ustawione na półce. Jeśli jednak chce się je zawiesić na ścianie, warto je zestawić z większymi formatami, tworząc efektowną galerię. Za małe plakaty będą wyglądać nieproporcjonalnie nawet w kameralnym metrażu.

Małe i duże plakaty na ścianę, czyli nie tylko rozmiar ma znaczenie

Mogłoby się wydawać, że do małego pokoju należy wybrać mały plakat, a do przestronnego wnętrza duży format, ale zasada nie jest aż tak oczywista, ponieważ na odbiór ściennej dekoracji wpływa nie tylko rozmiar przedstawienia. Ważnym czynnikiem jest także kompozycja i kolorystyka, sposób wyeksponowania wzoru, a także orientacja – pionowa lub pozioma.

  • Kompozycja – na ścianie zupełnie inaczej będzie się prezentować lekkie w wyrazie przedstawienie w jasnej kolorystyce, a inaczej wyrazisty deseń w ciemnej tonacji. Do małego pomieszczenia można wybrać wielkoformatowy plakat, jeśli będzie prezentował na przykład pejzaż z dużą ilością jasnego nieba lub kwiatowy wzór namalowany wodnymi farbami. Wówczas duży format wcale nie przytłoczy pokoju. Tutaj ważne będzie również to, by wybrać jasną ramę lub oprawić wzór w antyramę.

 

  • Ekspozycja – istotnym czynnikiem przy wyborze rozmiaru jest także sposób, w jaki chce się zawiesić plakaty. W niewielkim pokoju może zagościć kilka wzorów, i to wcale nie takich małych, jeśli zestawi się je w lekką i dynamiczną całość. Zamiast zawiesić cztery plakaty w równej linii jeden obok drugiego, co stworzy wizualnie dość ciężką kompozycję, można z nich ułożyć oryginalny układ o asymetrycznej formie – na przykład dwa duże i dwa mniejsze plakaty.

 

  • Orientacja – warto uwzględnić także orientację wzoru. Duży pionowy plakat to świetne rozwiązanie, by optycznie podnieść niski sufit, z kolei w loftowym mieszkaniu lub w dawnej kamienicy, gdzie pokoje są bardzo wysokie, duży, poziomy wzór pozwoli wizualnie zmienić proporcje pomieszczenia. Jeśli chce się zatuszować pewne mankamenty lub odciągnąć od nich uwagę, to właśnie duży format może być bardzo pomocny.

Plakaty na wymiar należy dobrze wkomponować w przestrzeń

Przy wieszaniu plakatów, zarówno małych, jak i dużych, istotne jest, by dobrze wkomponować je w otoczenie. Między plakatami (jeśli wieszamy ich kilka, tworząc galerię) lub między plakatami, a meblami, drzwiami czy oknami, powinna być pozostawiona wolna przestrzeń – tzw. „oddech”, by ścienne dekoracje nie sprawiały wrażenia wciśniętych do pokoju. W przypadku dużych formatów warto, by odstępy były większe, natomiast małe plakaty można wieszać bliżej siebie.

Plakaty pozwolą w mgnieniu oka odmienić dotychczasową aranżację i nadać jej wyjątkowego charakteru. Dopasowanie formatu do przedstawienia i wielkości metrażu zagwarantuje, że ozdoba będzie się doskonale prezentować. A w poszukiwaniu najciekawszych wzorów zapraszamy do sklepu Redro: https://redro.pl/plakaty/.

Podobne artykuły

Komentarze

  1. Bardzo ciekawy i inspirujący wpis. Warto zapoznać sie z takimi wskazówkami zanim zaczniemy urządzać nasza wymarzoną przestrzeń w domu. jak sie okazuje, prawidłowy dobór plakatu nie jest taką prosta sprawą jeśli chcemy uzyskać jak najlepszy efekt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy