Czym jest i jak działa tokarka CNC do metalu?

Obróbka metalu wymaga dużej precyzji oraz wysoce wyspecjalizowanych urządzeń. Jeżeli zależy nam na jakości naszej pracy i zadowalających efektach, musimy postawić na zaawansowane technologie. Oszczędzają one czasu, maksymalizując przy tym efektywność. Takie urządzenia to m. in. tokarki CNC do metalu, które sprawdzają się przede wszystkim przy dużym nakładzie pracy.

Tokarki do metalu – do czego służą?

W przemyśle obróbki metalu tokarek używa się do skrawania przedmiotów, które mają powierzchnię brył obrotowych, takich jak walec, stożek lub kula. Używają do tego zazwyczaj noży tokarskich, wiertła bądź innych narzędzi do gwintowania. Proces taki nazywa się profesjonalnie toczeniem. A polega on dokładnie na wprawienie przedmiotu obrabianego w ruch obrotowy po to, by następnie skrawać jego powierzchnie.

Tokarek używa się nie tylko do powierzchni metalu. Urządzenia te sprawdzają się równie dobrze przy obróbce powierzchni drewnianych lub podobnych. Na rynku używanych maszyn stolarskich oraz w sklepach z zaopatrzeniem warsztatowym znajdziemy wiele modeli tokarek przeznaczonych właśnie do drewna.

Tokarki CNC - tokarki do metalu

Jak działa tokarka CNC?

Tokarka CNC lub inaczej tokarka numeryczna to urządzenie, które posiada takie samo przeznaczenie jak zwykła tokarka, jednak używa do tego o wiele bardziej zaawansowanej technologii. Tokarki CNC do metalu to urządzenia, które wyposażone są nie tylko w narzędzia do skrawania, ale również posiadają komputerowy panel sterowania, który umożliwia bardzo dokładną regulację procesu tokarskiego oraz ustawienie maszyny w taki sposób, aby pracowała bez naszego czynnego udziału.

Tak więc tokarki numeryczne posiadają zaawansowane oprogramowanie komputerowe oraz pulpit umożliwiający interakcję między użytkownikiem a maszyną. Z pomocą takiego układu sterowania możemy m. in. zobrazować dokładnie proces toczenia danego obiektu, ustawić odpowiednio współrzędne, zaprogramować maszynę tak, aby wykonywała pracę przez określony czas i wiele innych. Dzięki temu, sami możemy zająć się czymś innym, np. przygotowaniem do kolejnej części obróbki.

Tokarka CNC - przeznaczenie

Tokarka do metalu, tokarka CNC do metalu – przeznaczenie

Tokarka CNC  to urządzenie wysoce specjalistyczne, więc znajdziemy je raczej w wielkopowierzchniowych zakładach bądź profesjonalnych warsztatach. Urządzenia te dodatkowo wymagają odpowiedniego przeszkolenia do używania. Osoba obsługująca musi posiadać odpowiednie przygotowanie dotyczące tokarek numerycznych, a zwłaszcza ich oprogramowania.

Dodatkowo, urządzenia te ze względu na wykorzystywaną technologię są niestety bardzo drogie. Cena tokarki CNC do metalu może sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych. Do kosztów musimy również doliczyć ewentualny serwis i urządzenia wspomagające np. w postaci podajnika. Nie da się ukryć, że tokarka CNC to zakup, który trzeba dobrze przemyśleć.

Branża produkcji maszyn do obróbki metalu stare się rozrasta i owocuje w nowe technologie. Tokarki CNC do metalu odkąd się pojawiły, zdominowały w zasadzie rynek profesjonalnej obróbki. Są to urządzenia bardzo efektywne, precyzyjne oraz pozwalają na optymalizację pracy w naszym warsztacie bądź zakładzie.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy