Jakie drewno na taras? Wybieramy posadzkę na taras

Na rynku dostępna jest szeroka oferta materiałów, którymi możemy wyłożyć posadzkę na tarasie. W poniższym artykule skupimy się na drewnianej podłodze tarasowej. Jeżeli zastanawiasz się jakie drewno na taras będzie najlepsze – ten tekst jest dla Ciebie! Ze względu na swój uniwersalny wygląd, drewno pasuje do wystroju każdego domu i nadaje przytulny charakter. Drewniana podłoga na tarasie ma wiele zalet, jednak nie jest wolna od wad. Przyjrzyjmy się więc ofercie rynkowej i zdecydujmy jakie drewno na taras wybrać.

Dlaczego drewno na taras?

Bardzo dużo osób decyduje się na drewniany taras i pomija przez to posadzki betonowe, wyłożone kostką brukową czy też pokryte płytkami gresowymi. Dlaczego drewno na taras jest tak popularne? Jest to spowodowane niezwykłą uniwersalnością tego materiału. W odróżnieniu od betonowych posadzek, drewniana podłoga na tarasie nie wymaga częstego czyszczenia. W zimniejsze dni drewno nie jest tak nieprzyjemne w dotyku jak beton czy też płytka gresowa. Natomiast podczas upałów, betonowe i gresowe posadzki nagrzewają się do takiego stopnia, że niemal niemożliwe jest chodzenie po nich na boso. Odpowiedni wybór drewna oraz jego regularna konserwacja spowoduje, że będziemy mogli cieszyć się pięknym tarasem przez wiele lat. Jakie drewno na taras będzie jednak najlepsze? Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiednich desek?

jaką posadzkę na taras wybrać?

Jakie drewno na taras?

Decydując się na naturalne drewno, musimy zdecydować jaki gatunek będzie najbardziej odpowiedni na nasz taras. Wybierając drewniane deski na zewnątrz, musimy pamiętać, aby wybrać taki gatunek drewna, który jest odporny na wilgoć. W innym wypadku nasza drewniana posadzka na tarasie może się z czasem odkształcać, butwieć i pękać. Jeżeli zdecydujemy się na gatunek, który nie jest zbyt odporny na warunki atmosferyczne, pamiętajmy o odpowiedniej impregnacji drewna, którą regularnie musimy ponawiać.

Jaka deska na taras? Polskie drewno

Jeżeli zależy nam na jak najniższej cenie, najlepiej zdecydować się na drewno pochodzące z Polski.

Sosna

Najtańsze jest drewno sosnowe, jednak wiele osób uważa, że jest ono zbyt miękkie na posadzkę. Jeżeli zdecydujemy się na sosnę, pamiętajmy, że eksperci zalecają impregnację ciśnieniową, która znacznie wzmocni i zabezpieczy nasze deski.

Modrzew

Kolejną możliwością przy wyborze drewna polskiego jest modrzew. Jest znacznie twardszy niż sosna, charakteryzuje się niższą ścieralnością oraz wysoką odpornością na warunki atmosferyczne. Jeżeli lubimy naturalny kolor drewna, możemy zrezygnować z impregnacji drewna modrzewiowego i cieszyć się posadzką nawet przez 15 lat. Zalecamy jednak poddać drewno impregnacji – proces ten zabezpieczy deski i będziemy mogli cieszyć się tarasem przez wiele długich lat.
Znacznie bardziej wytrzymałym materiałem jest jednak drewno z modrzewia syberyjskiego. Ze względu na to, że modrzew syberyjski rośnie na dalekiej północy w znacznie bardziej surowych warunkach, wytrzymałość tego drzewa jest bardzo wysoka. Modrzew syberyjski charakteryzuje się bardzo wysoką twardością i małą ilością sęków. Pamiętajmy jednak, że jest to droższy wybór.

jakie deski na taras wybrać?

Drewno egzotyczne na taras

Jeżeli mamy do dyspozycji większą sumę pieniędzy, możemy pomyśleć o wyborze drewna egzotycznego. Charakteryzuje się ciemniejszą barwą oraz znacznie gęstszą strukturą, przez co drewno jest twardsze i odporniejsze na ścieranie. Cena drewna egzotycznego jest jednak znacznie wyższa niż np. drewna modrzewiowego. Najbardziej popularne drewno egzotyczne to m.in.: badi, ipe, tatajuba, bangkirai, cumaru i massaranduba.

Deski kompozytowe na taras

Kolejną możliwością do wyboru są deski kompozytowe. Jest to nowoczesny materiał, który składa się z drewna oraz tworzyw sztucznych. Dzięki temu, deski kompozytowe charakteryzują się większą wytrzymałością na warunki atmosferyczne. Dużą zaletą tego rodzaju desek jest to, że nie trzeba ich impregnować. Deski kompozytowe są najczęściej złożone z mączki drzewnej oraz polichlorku winylu (PCV). Wydaje się, że największą wadą tego typu desek jest widoczna różnica w wyglądzie – jeżeli zależy nam na naturalnej strukturze, lepiej nie wybierajmy desek kompozytowych. Pamiętajmy jednak, że deski kompozytowe świetnie sprawdzą się w środowisku o podwyższonej wilgotności – np. przy oczku wodnym.

jakie drewno tarasowe wybrać?

Mamy nadzieję, że wiesz już jakie drewno na taras będzie dla Ciebie najlepsze. W kolejnych artykułach skupimy się na innych materiałach na taras oraz na aranżacji tego miejsca. Zachęcamy do częstego odwiedzania naszej strony! Z naszego poprzedniego tekstu dowiesz się natomiast, jak urządzić nowoczesny taras do wypoczynku.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy