Zbuduj swoje własne oczko wodne

Na pewno samodzielna budowa oczka wodnego nie jest łatwy zadaniem, ale nie niemożliwym. Warto w rozsądny sposób rozplanować wszystkie prace, a można będzie cieszyć się z uzyskania bardzo dobrych rezultatów.

Budowę oczka wodnego warto rozpocząć od wyznaczenia granicy wykopu pod zbiornik. Należy do tego użyć sznurek lub wąż ogrodowy, którym uda się wyznaczyć dane miejsce oraz jego odpowiedni kształt. Kolejnym krokiem jest wykonanie niecki stawu. Należy wykopać otwór nieco głębszy niż planowany. Następnie, na różnych wysokościach należy wymodelować półki, które następnie utworzą kaskady. Jeżeli na dnie zbiornika znajdują się kamienie, należy je usunąć. Wokół niecki należy również wykopać rowek, który po zasypaniu żwirem zapobiegnie podsiąkaniu wody ze stawu do gruntu.

Rodzaje niecek w oczku wodnym

Dostępne są gotowe niecki, dzięki którym uda się stworzyć oczko wodne w szybki sposób. Do wyboru są zarówno formy mające 120-500 litrów, jak i konstrukcje znacznie większe, o pojemności nawet 9000 litrów. Niecki mogą występować w różnych kształtach i mieć atrakcyjnie wymodelowane półki. Najczęściej niecki wykonywane są z poliuretanu lub poliestru. Ale dostępne są także niecki betonowe. Wykonuje się je z betonu klasy B25 o wodoszczelności nie mniejszej niż W4. Ściany takiej niecki muszą mieć co najmniej 15 cm grubości. Powinny być także zbrojone prętami o średnicy 3-5 mm lub przy użyciu siatki podtynkowej.

oczko wodne

Dno oczka wodnego

Do wykopanej niecki należy wsypać około 10 cm piasku i dokładnie go ubić. Zamiast piasku można również wykorzystać specjalną włókninę. Tak przygotowane podłoże można będzie pokryć folią. Następnie można będzie na niej ustawić pompę i wszystkie elementy systemu, który będzie odpowiedzialny za filtrowanie wody. Aby dno oczka wodnego wyglądała w atrakcyjny sposób, należy wysypać je kamieniami lub żwirkiem.

Jak utworzyć kaskady na oczku wodnym?

Pięknie prezentuje się oczko wodne z finezyjnymi kaskadami. Można utworzyć je z ziemi uzyskanej podczas wykopywania dołu. Uformowane zbocza, podobnie, jak dno oczka należy wyłożyć włókniną i pokryć folią, a następnie przysypać kamieniami. Uda się w ten sposób utworzyć stabilny próg wodny, na który woda będzie się atrakcyjnie rozpryskiwała.

Zbuduj oczko wodne - kaskada

Atrakcyjne wykończenie brzegu oczka wodnego

Najlepiej jest obłożyć brzeg oczka wodnego płaskimi kamieniami lub wysypać żwirem. Będzie to świetny sposób na zamaskowanie filtrów i przewodów doprowadzanych do pompy. Należy również zadbać o to, aby w otoczeniu oczka znalazła się 20-centymetrowa warstwa żyznego podłoża. Dzięki temu można będzie uatrakcyjnić przestrzeń pięknymi roślinami. W ich otoczeniu oczko wodne będzie prezentowało się po prostu pięknie.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy