Ogrody wiejskie są przede wszystkim bliskie naturze, a także łączą w sobie funkcję dekoracyjną i użytkową. Obok tradycyjnych kwiatów, takich jak maki czy malwy sadzone są grządki warzywne i ziołowe. W takim ogrodzie obowiązkowo powinna być łąka kwiatowa i bardzo dużo barw.
Ogrody wiejskie – podstawowe informacje
Jeżeli marzysz o tym, aby mieć ogród wiejski, musisz mieć do tego odpowiednią działkę. Najlepiej taki ogród sprawdza się na terenach podmiejskich i typowo wiejskich. Nie ma wtedy żadnego dysonansu między tym, co znajduje się za ogrodzeniem, a co widnieje w naszym ogrodzie. Na pewno ogród wiejski nie będzie dobrze wyglądał w połączeniu z nowoczesnym budownictwem, a także w miejskim klimacie.
Dużym atutem wiejskich ogrodów jest to, że są w stanie zachować niepowtarzalny urok, zarówno na dużym, jak i małym terenie. Nawet na najmniejszej przestrzeni można uzyskać wyjątkowy, wiejski klimat.
Kwiaty do ogrodu wiejskiego
W ogrodach wiejskich najlepiej sprawdzają się kwiaty o nasyconych barwach. Można tutaj zastosować ekstrawaganckie połączenia kolorystyczne. Będą one jak najbardziej na miejscu. Rośliny mogą tworzyć malowniczy gąszcz, w którym próżno szukać ładu i składu. Na pewno nie musimy przejmować się, że nagle wyrośnie nam jakaś samosiejka zupełnie innego gatunku kwiatów niż mieliśmy do tej pory. Pielęgnacja ogrodu wiejskiego jest dzięki temu niezwykle prosta!
W ogrodzie wiejskim można umieszczać wszystkie dobrze znane kwiaty, które bardzo dobrze znane są od wielu lat i takie, które bez problemów radzą sobie w naszym klimacie. Najlepiej wybierać odmiany, które łatwo się rozsiewają i długo kwitną. Nie jest polecane wprowadzanie do takiego ogrodu roślin egzotycznych, ponieważ będą na takiej przestrzeni wyglądały po prostu fałszywie.
Polecanymi bylinami, które znajdą swoje stałe miejsce w ogrodzie wiejskim będą m.in. chabry, firletki, jeżówki, kosaćce, lilie, liliowce, łubin, maki. Można wybrać takie rośliny jednoroczne i dwuletnie, takie, jak m.in. astry, bratki, cynie, godecje, groszek pachnący, klarkie, kosmosy, lewkonie, lwie paszcze.
Wiejskie ogrody warzywne
W ogrodzie wiejskim nie może zabraknąć warzyw. Warto zdecydować się na posadzenie kilku krzaków pomidorów, ogórków, cukinii, a także dyni. Najsmaczniejsze są owoce zrywane prosto z krzaka, a w tym przypadku będzie się miało taką możliwość i warto z niej skorzystać. Warzywniak można będzie wtedy omijać szerokim łukiem, ponieważ będzie się miało własną małą plantację.
Aby rabaty warzywne wyglądały efektownie, należy zdecydować się na posadzenie marchwi, pietruszki, kapusty, a także czerwonych buraków. Ich liścia będą wyglądały efektownie. Dekoracyjne są także zielone, żółte i fioletowe strąki fasoli.
Zioła w wiejskim ogrodzie
Warzywne rabaty można uzupełnić i wzbogacić z pomocą bujnych kęp lubczyku, kopru, lawendy, czarnuszki, szałwii, lebiodki i ogóreczników. Pamiętajmy, że zioła przyprawowe możemy mieć też na parapecie w kuchni!