Home Ogród Ogrody wiejskie – powrót do przeszłości

Ogrody wiejskie – powrót do przeszłości

5 min czytania
0
1
973
Ogrody wiejskie - powrót do przeszłości

Ogrody wiejskie są przede wszystkim bliskie naturze, a także łączą w sobie funkcję dekoracyjną i użytkową. Obok tradycyjnych kwiatów, takich jak maki czy malwy sadzone są grządki warzywne i ziołowe. W takim ogrodzie obowiązkowo powinna być łąka kwiatowa i bardzo dużo barw.

Ogrody wiejskie – podstawowe informacje

Jeżeli marzysz o tym, aby mieć ogród wiejski, musisz mieć do tego odpowiednią działkę. Najlepiej taki ogród sprawdza się na terenach podmiejskich i typowo wiejskich. Nie ma wtedy żadnego dysonansu między tym, co znajduje się za ogrodzeniem, a co widnieje w naszym ogrodzie. Na pewno ogród wiejski nie będzie dobrze wyglądał w połączeniu z nowoczesnym budownictwem, a także w miejskim klimacie.

Dużym atutem wiejskich ogrodów jest to, że są w stanie zachować niepowtarzalny urok, zarówno na dużym, jak i małym terenie. Nawet na najmniejszej przestrzeni można uzyskać wyjątkowy, wiejski klimat.

Kwiaty do ogrodu wiejskiego

W ogrodach wiejskich najlepiej sprawdzają się kwiaty o nasyconych barwach. Można tutaj zastosować ekstrawaganckie połączenia kolorystyczne. Będą one jak najbardziej na miejscu. Rośliny mogą tworzyć malowniczy gąszcz, w którym próżno szukać ładu i składu. Na pewno nie musimy przejmować się, że nagle wyrośnie nam jakaś samosiejka zupełnie innego gatunku kwiatów niż mieliśmy do tej pory. Pielęgnacja ogrodu wiejskiego jest dzięki temu niezwykle prosta!

Kwiaty do wiejskiego ogrodu

W ogrodzie wiejskim można umieszczać wszystkie dobrze znane kwiaty, które bardzo dobrze znane są od wielu lat i takie, które bez problemów radzą sobie w naszym klimacie. Najlepiej wybierać odmiany, które łatwo się rozsiewają i długo kwitną. Nie jest polecane wprowadzanie do takiego ogrodu roślin egzotycznych, ponieważ będą na takiej przestrzeni wyglądały po prostu fałszywie.

Polecanymi bylinami, które znajdą swoje stałe miejsce w ogrodzie wiejskim będą m.in. chabry, firletki, jeżówki, kosaćce, lilie, liliowce, łubin, maki. Można wybrać takie rośliny jednoroczne i dwuletnie, takie, jak m.in. astry, bratki, cynie, godecje, groszek pachnący, klarkie, kosmosy, lewkonie, lwie paszcze.

Wiejskie ogrody warzywne

W ogrodzie wiejskim nie może zabraknąć warzyw. Warto zdecydować się na posadzenie kilku krzaków pomidorów, ogórków, cukinii, a także dyni. Najsmaczniejsze są owoce zrywane prosto z krzaka, a w tym przypadku będzie się miało taką możliwość i warto z niej skorzystać. Warzywniak można będzie wtedy omijać szerokim łukiem, ponieważ będzie się miało własną małą plantację.

Warzywa w wiejskim ogrodzie

Aby rabaty warzywne wyglądały efektownie, należy zdecydować się na posadzenie marchwi, pietruszki, kapusty, a także czerwonych buraków. Ich liścia będą wyglądały efektownie. Dekoracyjne są także zielone, żółte i fioletowe strąki fasoli.

Zioła w wiejskim ogrodzie

Warzywne rabaty można uzupełnić i wzbogacić z pomocą bujnych kęp lubczyku, kopru, lawendy, czarnuszki, szałwii, lebiodki i ogóreczników. Pamiętajmy, że zioła przyprawowe możemy mieć też na parapecie w kuchni!

Zioła - ogród w stylu wiejskim

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Mateusz Kowalski
Load More In Ogród

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź również

Nowoczesne lampki biurkowe Nowodvorski Lighting – minimalistyczny design, maksymalna funkcjonalność

W okresie jesienno-zimowym dni stają się pochmurne, a zmierzch zapada coraz szybciej. W ty…