Styropian dach/podłoga. Do czego służy?

Powszechnie wykonuje się ocieplanie budynków z wykorzystaniem styropianu. Montaż tego materiału na elewacji nikogo nie dziwi, ani w budownictwie domowym, ani korporacyjnym. Jednak jak się okazuje, styropian to nie tylko izolacja ścian budynku. Można go wykorzystać także do izolacji podłóg oraz dachu.

Styropian dach/podłoga – co to takiego?

W powyższy sposób określa się styropian, który doskonale sprawdza się do izolacji podłogi oraz dachu. Jak się okazuje, wymagane są w tych przypadkach podobne parametry. Co więcej, styropian montowany do dachu pomieszczenia jednocześnie stanowi izolację podłogi na wyższym piętrze. Należy jednak zaznaczyć, że możliwa jest również izolacja dachu w sensie konstrukcji dachowej, nad którą znajduje się już tylko pokrycie w formie na przykład dachówek.

Jaką funkcję pełni styropian na podłodze lub dachu?

Aby wyjaśnić, jakie parametry powinien posiadać styropian do izolacji podłogi lub dachu, trzeba wytłumaczyć, czemu w ogóle montuje się go w tych miejscach. Otóż przede wszystkim styropian służy izolacji cieplnej. Dzięki niemu ciepło nie ucieka z pomieszczeń. Pomaga to w zachowaniu ciepła w całym budynku. Niemniej izolacja pojedynczych pomieszczeń również jest istotna. Dzięki niej możliwe jest ogrzewanie poszczególnych pokoi czy biur w odmienny sposób, wedle upodobań użytkowników.

Co więcej, styropian na podłodze ma za zadanie zapewniać izolację akustyczną. Dzięki dobrej jakości styropianowi zamontowanemu na podłodze możliwe jest uwolnienie się od hałasów dobiegających z górnych pięter.

Powyższe wymagania dotyczą styropianu, który stosuje się jednocześnie do izolacji podłogi i sufitu. A co ze styropianem izolującym dach, znajdującym się na najwyższej kondygnacji budynku? W takim przypadku funkcja jest oczywista – styropian dach podłoga ma za zadanie chronić przed napływem chłodnego powietrza zimą i gorącego latem. Tym samym w tym przypadku chodzi głównie o izolację cieplną. W pewnym stopniu styropian ma też za zadanie chronić poddasze przed wilgocią. Jeśli mowa o poddaszu użytkowym, w grę wchodzi również wspomniana wcześniej izolacja akustyczna.

Dobry styropian na podłogę i dach

Jak nietrudno się domyślić po powyższym opisie, styropian na dach czy podłogę powinien posiadać jak najlepsze właściwości izolacyjne pod kątem przepuszczalności dla ciepła. Pożądany jest jak najniższy współczynnik przenikania ciepła. Oczywiście ważną cechą jest doskonała izolacja akustyczna, zarówno w przypadku styropianu podłogowego, jak i dachowego.

Należy zaznaczyć, że styropian na podłogę powinien być wyjątkowo odporny na ściskanie i obciążenia mechaniczne. Jeśli chodzi o styropian podłoga/dach parametr ten jest jeszcze ważniejszy, niż w przypadku styropianu elewacyjnego, ponieważ materiał izolujący podłogę poddawany jest większym obciążeniom. Jednocześnie, aby nie obniżać pomieszczenia, a także ze względu na ograniczone możliwości w kwestii obciążania podłóg i dachu, zaleca się stosowanie jak najlżejszego i najcieńszego styropianu. Tym samym dobry styropian na podłogę lub dach to model grafitowy. W celu wyboru konkretnego styropianu warto skontaktować się z fachowcem.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy