Cena ubezpieczenia domu – od czego zależy?

Ceny ubezpieczenia nieruchomości są różne. Może okazać się, że w niektórych przypadkach suma ubezpieczenia za rok wyniesie 100 złotych, a w innym przypadku podstawowe ubezpieczenie będzie kosztowało ponad 100 złotych. Skąd tak rozbieżne ceny ubezpieczeń nieruchomości? Co wpływa na cenę ubezpieczenia domu? Czy tańsze jest ubezpieczenie mieszkania?

Ubezpieczenie domu – co powinno zawierać?

Ubezpieczenie mieszkania czy domu nie jest obowiązkowym wymogiem, ale zawsze warto je posiadać. Obowiązkiem staje się w momencie, kiedy zaciągamy kredyt hipoteczny na daną nieruchomość. Wtedy bank może wymagać dodatkowego ubezpieczenia, które zawiera cesję. Niezależnie od tego czy jest to obowiązek czy dobra wola, to większość osób decyduje się jednak na jego posiadanie. Głównym argumentem jest to ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania. W porównaniu do tego, ile można zyskać w przypadku nieszczęśliwego wypadku naprawdę niewiele.

Dodatkowym argumentem jest duża wartość nieruchomości.

Podstawowe ubezpieczenie domu obejmuje jedynie ściany na wypadek następstwa nieszczęśliwych wypadków czyli zalania, pożaru czy innych zdarzeń losowych. W niektórych przypadkach warto jednak pokusić się o dokupienie dodatkowej ochrony. Ubezpieczenie domu jednorodzinnego powinno stanowić także ochronę przed włamaniem czy w przypadku powodzi.

Choć wiele osób rozpoczyna poszukiwania ubezpieczenia od znalezienia najtańszej oferty, to kolejność powinna być zupełnie inna. Najpierw warto sprawdzić zakres danego ubezpieczenia, a następnie porównywać ceny. Sprawdź: https://www.ubezpieczeniaonline.pl/mieszkania-domu/0.html

Ile kosztuje ubezpieczenie domu – czy zależy tylko od sumy ubezpieczenia?

Koszt ubezpieczenia zależy przede wszystkim od wartości danej nieruchomości oraz zakresu ubezpieczenia. Na końcową sumę wpływ ma także kondygnacja, ilość lokatorów czy dotychczasowe wypłaty z ubezpieczenia. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe zadają także pytania o to, czy lokal jest wynajmowany oraz zamieszkiwany.

Oczywiste jest, że droższa nieruchomość oznacza wyższe ubezpieczenie. Wynika to z tego, że wyższa wartość mienia oznacza konieczność wypłacenia wyższego odszkodowania, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Na cenę wpływ ma także określenie tego, co wchodzi w skład ubezpieczenia. Jeżeli pod uwagę brane są jedynie ryzyka podstawowe, czyli takie, które chronią przeważnie tylko mury danej nieruchomości, to składka jest naprawdę niewielka. Inaczej sprawa się ma, kiedy zdecydujemy się na dodatkową ochronę, a do ceny dołożymy także ryzyka dodatkowe. Ich katalog jest naprawdę obszerny, dlatego nie da się jednoznacznie określić końcowej kwoty dla każdej nieruchomości. Jeżeli interesuje Cię konkretna oferta, to koszt ubezpieczenia domu sprawdzisz na www.ubezpieczeniaonline.pl

Wybierając dodatkowe ubezpieczenie możesz postawić także na ochronę dla lokatorów czyli ubezpieczenie OC czy NWW w życiu prywatnym. Przeważnie takie łączone oferty okazują się dużo tańsze niż te, wybierane pojedynczo. Pytanie jednak brzmi, czy takie ubezpieczenie jest Ci naprawdę potrzebne i czy nie posiadasz podobnego zakresu w innym towarzystwie ubezpieczeniowym.

Na cenę, a w tym przypadku na jej obniżenie, wpływ ma także ochrona nieruchomości. Nie chodzi tutaj o prywatnego ochroniarza, ale o podstawowe zabezpieczenia takie jak zamki antywłamaniowe czy alarm. Dodatkowym atutem z pewnością będzie monitoring.

Nie bez znaczenia pozostaje także położenie mieszkania, czyli dzielnica na której znajduje się dana nieruchomość. W każdej miejscowości bywają bezpieczniejsze i te mniej bezpieczne okolice. Samo ułożenie w bloku także ma znaczenie. Przyjęło się, że mieszkanie na parterze jest bardziej podatne na włamanie niż to znajdujące się na 4 piętrze.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy