Siłowniki okienne VCD i CDC – różnice i podobieństwa

Oznaczenia CDC i VCD określają dwie, najpopularniejsze serie, stosowane w systemach D+H. Nomenklaturę tą znajdziemy w opisach naturalnej wentylacji, co z kolei umożliwia nam zautomatyzowaną pracę okien plastikowych, aluminiowym lub drewnianych. Decydując się na zakup siłowników, warto zapoznać się z ich dokładnymi właściwościami, bowiem poznanie różnic i ewentualnych podobieństw może być znaczące w kontekście planowania budżetu… i zadowolenia w późniejszym użytkowaniu.

VCD – najważniejsze informacje

VCD to rodzaj montowanego nawierzchniowo napędu. Obecnie jest to jedno z najpopularniejszych rozwiązań i najchętniej wybieranych siłowników wśród możliwości, które daje nam D+H Polska. Podobnie jak w przypadku CDC, stosuje się je w systemach naturalnej wentylacji – w każdym typie stolarki i w każdym wariancie montażu.

Siłownikiem VCD otworzyć możemy okna połaciowe lub okna pionowe, które ze względu na swoje położenie są trudno dostępne. W dużym uproszeniu możemy więc uznać, że jest to alternatywa dla manualnych otwieraczy, które z powodzeniem realizują funkcję naturalnej wentylacji, tak chętnie stosowanej w obiektach zarówno prywatnych, jak i przemysłowych czy komercyjnych. Podsumowując – siłowniki VCD zamontujemy w gotowych oknach – zarówno na skrzydle, jak i na jego ramieniu.

prezentacja_dh_sposoby_i_kierunki_otwierania_okien_vcd_0

CDC – najważniejsze informacje

Napędy z serii CDC cechuje przede wszystkim smukła obudowa, która sprawia, że przy montażu nawierzchniowym nie wpływamy na estetykę okna. Ich delikatna forma nie oznacza się na tle konstrukcji okna, co z pewnością docenią miłośnicy minimalistycznych i prostych rozwiązań.

Można więc uznać, że CDC jest dyskretnym wariantem, który wymaga dokładnego, wcześniejszego zaplanowania – a co za tym idzie – dostosowania okna, jeszcze przed właściwym montażem.

Konstrukcja CDC jest udoskonalona pod kątem m.in. akustyki, dzięki czemu praca okien jest cicha i nie zakłóca pracy czy codziennego funkcjonowania domowników. Całość uzupełnia technologia sygnowana znakiem ACB (z języka angielskiego Advanced Communication Bus), która pozwala na wiele dodatkowych funkcji – np. umożliwiając odczyt komunikatów o otwieraniu lub zamykaniu łańcucha. Oznacza to, że wybrana konstrukcja zapewnia gospodarzom prawidłowe funkcjonowanie w warunkach trudnych i niebezpiecznych – np. podczas rzeczywistego pożaru.

sposoby_i_kierunki_otwierania_okien_warianty_z_ukrytym_cdc_poziom

Różnice w parametrach

W ramach podsumowania i uwzględnienia wiodących różnic, przedstawiamy najważniejsze różnice, klasyfikujące oba rodzaje siłowników.

  • VCD, w przeciwieństwie do CDC, nie posiada możliwości montażu wewnątrz profilu,
  • system VCD jest głośniejszy niż system CDC,
  • systemy CDC współpracują z systemami technologii ACB,
  • CDC posiada większą siłę pchającą i ciągnącą, a VCD – większą siłą blokującą,
  • oba systemy posiadają podobną żywotność – 20 000 N podwójnych wysuwów,
  • VCD jest systemem tańszym, a CDC nazywany jest premium (a co za tym idzie posiada pozwolenie na stosowanie w systemach oddymiania, zgodnie z normą EN 12101-2).

Biorąc pod uwagę znaczące różnice w właściwościach i technologicznych niuansach zaleca się, aby każdy dobór siłowników poprzedzony był dokładnym zapoznaniem się i wyszczególnieniem parametrów okna. W tym kontekście znaczenie mają wymiary okien, a także kierunek otwierania skrzydeł. Rekomenduje się więc, aby za każdym razem skontaktować się ze specjalistami, którzy odpowiedzą na nasze pytania i pozwolą wybrać najlepsze, funkcjonalne rozwiązanie.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy