Zbierasz pomysły na małe mieszkanie lub inspiracje na wystrój? Nie tylko osoby, które zamieszkują duże domy, mogą cieszyć się bogatym wnętrzem. Także właściciele małych mieszkań powinni szukać rozwiązań, by maksymalnie zagospodarować swoją przestrzeń. W poniższym artykule dowiesz się, w jaki sposób właściwie urządzić niewielką przestrzeń! Odkryj pomysły na małe mieszkanie!
Chcesz urządzić małe mieszkanie? Na to warto zwrócić uwagę!
Aranżacja małego mieszkania może dawać satysfakcję i sprawić, że stanie się ono funkcjonalnym i przytulnym miejscem. Zaprojektowanie przestrzeni, która będzie zarazem piękna i praktyczna, to nie lada wyzwanie. Warto wiedzieć, że każdą niewielką przestrzeń da się odpowiednio zaplanować. Zanim jednak zdecydujemy się zaprojektować swój niewielki metraż, dobrze jest poznać pewne inspiracje na wystrój, które pomogą w aranżacji małego mieszkania.
Meble wielofunkcyjne
W małych mieszkaniach często jedno pomieszczenie spełnia wiele funkcji. Może to być miejsce do pracy, ale również do spędzania czasu z bliskimi czy miejsce relaksu. Dlatego w takim mieszkaniu warto postawić na meble wielofunkcyjne, dostosowane do różnych potrzeb. Aby uniknąć problemu z ulokowaniem stołu, można np. postawić na zaokrąglony blat. Dobry pomysł na mieszkanie to także zastosowanie przemyślanych metod przechowywania rzeczy, aby nie powstało wrażenie chaosu. W tym celu można zastosować np. rozkładaną kanapę, stoliki na kółkach czy składane regały. Z wykorzystaniem mebli modułowych lub robionych pod wymiar, małe mieszkania będą wyposażone w optymalny sposób.
Warto pamiętać, że nie tylko meble mają znaczny wpływ na względy estetyczne w mieszkaniu. Grunt to minimalizm, a kluczem do tego są proste i nieprzesadzone dodatki. Jeśli nagromadzimy je w dużej ilości, będzie to najprostszy sposób do zagracenia przestrzeni. Lepiej więc zamiast na ilość, postawić na jakość i zaaranżować wnętrze przy pomocy niewielu akcesoriów. Z tego wynika, że aby urządzić małe mieszkanie i zebrać inspiracje na wystrój, wystarczy ograniczyć zbędne dekoracje do minimum.
Ważny podział stref
Wydzielenie np. pokoju dziennego w małym mieszkaniu może mieć wymiar symboliczny i nie wymaga stawiania ściany między pomieszczeniami. Odrębne przestrzenie można uzyskać, stosując m.in. regał z książkami lub ścianki działowe. Oddzielny kącik jadalniany lub pokój z funkcją spania – to wszystko jest istotne. Z jednej strony takie rozwiązanie ułatwi zachowanie porządku, a z drugiej pozwoli zadbać o funkcjonalne aspekty małego mieszkania.
Zastanawiasz się jak wydzielić przestrzeń w pokoju dla rodzeństwa? Sprawdź nasz poprzedni artykuł: https://dladomu.com.pl/maly-pokoj-dla-rodzenstwa-roznym-wieku/
Odpowiednie oświetlenie
Lepiej nie dopuszczać do zaciemnienia większej połaci wnętrza. Dobre doświetlenie mniejszych pomieszczeń to klucz do tego, by niewielkie mieszkanie stało się optycznie większe. W trosce o odpowiednie źródło światła w pokoju można pomyśleć o zainstalowaniu lamp we wnękach lub podwieszanym suficie. Ten prosty sposób spowoduje, że zwiększymy wrażenie przestronności. Jak jeszcze można spotęgować to złudzenie? Oto skuteczne metody:
- lustrzane odbicia – rola lustra przy niewielkim metrażu jest bardzo istotna; zastosowanie lustra w pomieszczeniu nada mu dodatkowej głębi, a co za tym idzie – wyda się ono większe niż w rzeczywistości,
- fototapeta – małe mieszkanie może stać się wielkie w naszych oczach, kiedy postawimy na fototapetę; w ten sposób można np. zaaranżować wygląd przedpokoju lub małej łazienki.
Pomysły na małe mieszkanie – podstawą jasne kolory
W niewielkiej przestrzeni dobrze zaufać jasnej kolorystyce, która będzie najlepszym rozwiązaniem. Zgodnie z tą zasadą projekt wnętrz powinien stawiać przede wszystkim na wykorzystanie bieli, odcieni szarości czy beżu. Jasne barwy przywodzą na myśl styl skandynawski, dając wrażenie otwartej i czystej przestrzeni. Należy jednak pamiętać, by zbierając pomysły na małe mieszkanie, wykorzystywać możliwie jak najmniej kolorów. Małe wnętrze nie lubi przesady, dlatego dobrze jest sięgnąć po dwa lub trzy odcienie z palety jasnych barw. Można dodatkowo przełamać je delikatnymi pastelami.
Właściwie dobrana podłoga
Jasne kolory są doskonałym rozwiązaniem również w przypadku podłóg. Zdaniem projektantów wnętrz ważne jest, by w małym mieszkaniu panele lub kafelki miały ten sam odcień. Przy małym metrażu pozwoli to zachować spójność między niewielkimi połaciami. Dobrze więc, by nasze pomysły na małe mieszkanie zawierał wizję np. śnieżnobiałych paneli.
Pomysły na małe mieszkanie – jak zaoszczędzić miejsce?
Przy aranżacji pomieszczenia o niewielkiej powierzchni, może nasunąć się pytanie: jak urządzić małe mieszkanie, by nie zmarnować żadnego skrawka przestrzeni? Jakie inspiracje na wystrój można jeszcze zaczerpnąć? Są na to sprawdzone sposoby.
Łączenie pomieszczeń
Aranżacja wnętrza wymaga dobrego rozplanowania poszczególnych przestrzeni i dlatego często najprostszym rozwiązaniem jest ich połączenie. Łączenie pomieszczeń nie ma jedynie na celu pozornie zwiększyć rozmiaru mieszkania, ale może również nadać wymiar towarzyski lub rodzinny wnętrzu. Np. salon połączony z kuchnią to dobry patent, by w trakcie gotowania zabawiać gości rozmową. Choć niektórych mogą zniechęcać do tego pomysłu na małe mieszkanie, zapachy lub dźwięki dochodzące z kuchni, warto przemyśleć połączenie jej ze sferą wypoczynkową.
Dobre pomysły na małe mieszkanie? Postaw na pokój z antresolą!
Mając do dyspozycji wysokie wnętrza, można rozważyć zabudowanie go antresolą. Dlaczego? To prosty sposób, by znaleźć dodatkowe miejsce i stworzyć przestrzeń np. na domowe minibiuro lub kameralną sypialnię. W ten sposób każdy kąt będzie w małym mieszkaniu maksymalnie zagospodarowany. Wygląd antresoli powinien być zachowany w stylu, w którym zostało zaprojektowane całe wnętrze. W innym wypadku nie będzie ona jego dopełnieniem, a jedynie elementem, które może zaszkodzić wizualnie pomieszczeniu.
Mała łazienka
W małej łazience chodzi przede wszystkim o to, by dokonywać dobrych wyborów. Dlatego np. zamiast dużej wanny lepiej postawić na prysznic. Tutaj należy zwrócić uwagę na zastosowanie odpływu liniowego. Strefę natrysku lepiej wydzielić dzięki szklanej ścianie. Dużą rolę odgrywają również odpowiednie zastosowanie oświetlenia i lustrzane odbicia. Dobrym rozwiązaniem na zaoszczędzenie miejsca, byłoby również stosowanie podwieszanych mebli łazienkowych.
Mała kuchnia
W urządzaniu kuchni lub aneksu kuchennego przyda się dokładne rozplanowanie przestrzeni do zagospodarowania. Odpowiednie umeblowanie kuchni to takie, które będzie w pełni dostosowane do naszych potrzeb. Wtedy nawet aranżacja małej wąskiej kuchni w bloku nie musi być nudna. Jeśli brakuje nam miejsca na zrobienie obiadu lub ułożenie wszystkich przyborów kuchennych, możemy także ustawić np. na granicy aneksu kuchennego i salonu stół. W ten sposób, jeśli nie będzie to dla nas problemem, można z łatwością połączyć pokój dzienny z kuchnią.
Pomysły na małe mieszkanie – sprawdzone patenty w
aranżacji małego mieszkania
Zbierając pomysły na małe mieszkania i inspiracje na wystrój jego wnętrz, warto poznać reguły, którymi rządzi się mały metraż. Trzeba więc pamiętać o tym, by:
- stawiać na spójne, a więc kompaktowe rozwiązania,
- odkładać rzeczy na swoje miejsce i dbać o porządek,
- wybrać styl, który najlepiej sprawdzi się w przypadku małych wnętrz jak np. styl loft, retro czy boho,
- zadbać o dobór oświetlenia, kolorów i dodatków
- podzielić wnętrze na umowne strefy, które dadzą poczucie lepszego zarządzania, przestrzenią.