Pokój dla dziewczynki i chłopca razem – pomysły i porady

W mieszkaniach często nie posiadamy wystarczająco miejsca dla osobnych pokojów dla dzieci. Pokój dla dziewczynek lub chłopców w podobnym wieku nie jest raczej wyzwaniem. W naszym poprzednim artykule pisaliśmy o aranżacji pokoju dla rodzeństwa w różnym wieku, jednak tej samej płci. Problem jest jeszcze większy, gdy musimy urządzić pokój dla dziewczynki i chłopca razem. Każde dziecko marzy o własnym pokoju, jednak nie zawsze możemy sobie na to pozwolić.  Jak połączyć te dwie, odmienne aranżacje w jednym pokoju? W poniższym artykule przedstawiamy ciekawe pomysły na urządzenie pokoju dla dziewczynki i chłopca razem.

Po pierwsze – urządzaj razem z dziećmi

W pokoju dziecięcym to one mają czuć się najlepiej. Nie można więc aranżować pokoju według wyłącznie swoich upodobań. Malując ściany wybierzmy ulubiony kolor naszych dzieci – jeżeli chłopiec najbardziej lubi kolor zielony a dziewczynka żółty, pomalujmy pokój w dwóch tych kolorach. W wypadku gdy dwa kolory będą się ze sobą “gryźć” najlepiej wybrać kompromis. W pokoju dla dzieci dobrze sprawdzą się jasne kolory – np. odcienie beżu. Pamiętajmy, że każde dziecko musi posiadać swój “kącik”, który będzie należeć wyłącznie do niego. Podzielmy pokój na równe części, aby nikt nie czuł się poszkodowany.

pomysły na aranżację pokoju dla dziewczynki i chłopca razem

Miejsce do nauki i zabawy – podział na strefy

Bardzo ważnym elementem wspólnego pokoju dla dziewczynki i chłopca jest osobne miejsce do nauki i zabawy. Najlepiej byłoby wtedy, gdyby pokój był na tyle duży, żeby znalazło się miejsce zarówno do osobnej oraz wspólnej zabawy (chyba, że różnica wieku jest zbyt duża).

Każde dziecko musi mieć osobne miejsce do nauki. W innym wypadku podczas uczenia się, dzieci mogą sobie nawzajem przeszkadzać, przez co efektywność nauki znacznie spada. Dwa osobne biurka najlepiej umieścić z dala od siebie – na przykład po dwóch stronach pokoju. Pamiętajmy, że miejsce do zabawy musi być widocznie oddzielone od “strefy nauki”.

Jeżeli dzieci są już nastolatkami warto pomyśleć o zasłonie, która odgrodzi stronę dziewczyny od strony chłopaka.

strefy w pokoju dla dziewczynki i chłopca

Przechowywanie w pokoju dla dziewczynki i chłopca

Obowiązkowo musimy zaopatrzyć pokój dla dzieci w osobne szafki na ubrania. Meble do pokoju dla dziewczynki i chłopca również najlepiej wybierać z dziećmi. Pamiętajmy, że nie warto raczej kupować mebli za duże pieniądze, ponieważ pokój dziecięcy jest najczęściej remontowanym pomieszczeniem w mieszkaniu. Dzieci bardzo szybko rosną i zmieniają swoje gusta. Jeżeli przyzwyczaimy się do jakiegoś wystroju w pokoju dzieci, możemy spodziewać się, że niedługo będą one nalegać na zmianę aranżacji.

Pokój dla dziewczynki i chłopca – ważne dodatki

Dodatki w pokojach dziecięcych powinny być wybierane głównie przez nasze pociechy. Ciekawym pomysłem są naklejki ścienne, które mogą odzwierciedlać zainteresowania dzieci. Z biegiem czasu możemy je zmieniać w zależności od ich upodobań. Dobrze jest wybierać również plakaty lub obrazy w konkretnej kolorystyce, które będzie odpowiadała dziewczynce oraz chłopcu (na przykład różową grafikę po stronie dziewczynki i niebieski obraz po stronie chłopca). W podkreśleniu oddzielnych stref chłopca i dziewczynki świetnie sprawdzają się również dywany w odrębnych kolorach.

urządzenie pokoju dla dziewczynki i chłopca razem

Jak widzimy, aranżacja pokoju dla dziewczynki i chłopca może być dosyć problematyczna, jednak z pomocą dzieci na pewno urządzimy pokój, który będzie odpowiadał każdemu z nich. Pamiętajmy – to dzieci mają czuć się w nim dobrze!

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy