Wielu z nas uważa kuchnię za najważniejsze pomieszczenie w całym domu. Zwykle spędzamy w niej sporo czasu przygotowując posiłki dla całej rodziny, odbywamy w niej ważne rozmowy, pocieszamy się po niepowodzeniach i wspólnie cieszymy z sukcesów. Dlatego urządzaniu kuchni warto poświęcić szczególnie dużo uwagi, aby nie tylko prezentowała się efektownie, ale także była maksymalnie funkcjonalna. Duży wpływ na końcowy efekt ma prawidłowo zaprojektowane oświetlenie. W kuchni nie może zabraknąć światła zarówno roboczego, jak typowo dekoracyjnego. Zdecydowanie najlepiej sprawdzi się tutaj oświetlenie LED. Poznaj jego najważniejsze zalety oraz podstawowe zasady doboru źródeł światła do tego pomieszczenia.
Dlaczego warto postawić na oświetlenie LED w kuchni?
Przede wszystkim dlatego, że ten rodzaj oświetlenia gwarantuje bardzo niskie zużycie energii. Wszyscy mamy świadomość dalszych podwyżek cen prądu, dlatego już na etapie remontowania mieszkania czy domu warto pomyśleć o zastosowaniu takich rozwiązań, które nie narażą nas na bardzo wysokie rachunki. Jednym z nich jest właśnie oświetlenie LED w kuchni.
Kuchnia jest tym pomieszczeniem, w którym najdłużej korzystamy ze sztucznego światła, w dodatku z wielu jego źródeł. W okresie jesienno-zimowym często jest tak, że zaraz po przyjściu z pracy włączamy światło w kuchni i korzystamy z niego aż do późnego wieczora. Dlatego dobrym pomysłem, a na pewno korzystnym dla portfela, będzie zdecydowanie się na energooszczędne oświetlenie LED, które zużywa aż o 80-90 proc. mniej prądu w porównaniu z żarówkami tradycyjnymi
Kolejną zaletą stosowania oświetlenia LED w kuchni jest to, że nie emituje ono ciepła. Diody LED nagrzewają się tylko w minimalnym stopniu. Dzięki temu unikniemy problemu podnoszenia i tak już wysokiej temperatury podczas gotowania, co przełoży się na wyższy komfort osób przebywających w tym pomieszczeniu.
Co z efektywnością oświetlenia LED? Ten temat wciąż budzi wątpliwości i można się spotkać z opinią, że technologia LED nie zapewnia tak dobrej widzialności, jak klasyczne rozwiązania. Nie ma się jednak czego obawiać. Współczesne oświetlenie LED gwarantuje bardzo wysoki komfort dla wzroku, co w kuchni ma podwójne znaczenie – w końcu chodzi tutaj także o bezpieczeństwo podczas przygotowywania posiłków, korzystania ze sprzętu AGD czy używania ostrych przedmiotów. Wystarczy dobrać odpowiednią moc oświetlenia i pasująca nam barwę światła (do kuchni polecamy neutralną).
Zabieramy się za projektowanie oświetlenia kuchennego. Od czego zacząć?
Na dobry początek należy podzielić sobie oświetlenie w kuchni ze względu na jego przeznaczenie. Mamy na myśli:
- oświetlenie centralne (sufitowe),
- oświetlenie zadaniowe (punktowe lub liniowe),
- oświetlenie dekoracyjne.
Do każdej z tych kategorii bez problemu dobierzemy oświetlenie LED. Jest to szczególnie ważne w przypadku oświetlenia centralnego, które zwykle jest użytkowane najdłużej, dlatego powinno gwarantować niskie zużycie energii.
Znając podział oświetlenia w kuchni możemy już przejść do rozmieszczenia jego poszczególnych punktów.
Jakie centralne oświetlenie LED do kuchni wybrać?
Oświetlenie centralne najczęściej wyznacza się na samym środku sufitu. Dobrze sprawdzi się tutaj np. listwa z reflektorami LED, plafoniera, choć do nowoczesnych projektów idealnie będą pasować minimalistyczne oprawy natynkowe. Warto również rozważyć modny i funkcjonalny system szynowy.
Jeśli mamy małą kuchnię, to dobrym wyborem mogą być oprawy LED, w których światło jest rozproszone (ma duży kąt świecenia) lub kierowane zarówno w dół jak i na boki oprawy. Ten prosty zabieg przyniesie dwie korzyści. Po pierwsze: światło będzie równomiernie oświetlać całe pomieszczenie i unikniemy cienia rzucanego na ściany. Po drugie: rozproszone po suficie światło sprawi, że kuchnia optycznie będzie się wydawać większa i przestronniejsza.
Akcent na oświetlenie punktowe
Oświetlenie zadaniowe to wszystkie lampy, które doświetlają nam strefy robocze, a więc blat, lodówkę, zlewozmywak, stół jadalniany, płytę grzewczą oraz piekarnik. Warto tutaj postawić na oświetlenie punktowe, odpowiednio jasne, ale nie oślepiające.
Nad blatem roboczym bardzo dobrze sprawdzają się chociażby liniowe oprawy podszafkowe (przykładem będzie oprawa Kanlux MERA), rozmieszczone punktowo oprawy podszafkowe (np. Kanlux ZEPO) czy precyzyjnie rozmieszczone punkty oświetleniowe wmontowane w dno szafek (np. Kanlux GAVI).
Jeśli blat lub zlewozmywak znajduje się naprzeciwko okna, to punkty oświetleniowe należy zamontować na suficie, bezpośrednio nad tą strefą. Mogą to być np. plafoniery czy oprawy natynkowe lub lampa wisząca.
Rada
W kuchni warto również zastosować paski LED, na przykład przymocowane do ściany nad blatem roboczym, przy podłodze, pod szafką. Będą one pełnić zarówno funkcję oświetlenia zadaniowego, jak i dekoracyjnego.
Więcej praktycznych wskazówek, które pozwolą Ci idealnie zaprojektować oświetlenie LED w Twojej kuchni, znajdziesz w artykule na stronie firmy Kanlux, producenta nowoczesnych opraw ledowych dla domu i biura – https://www.kanlux.com/pl/artykuly/Jak-wybrac-oswietlenie-w-kuchni.