Jak szukać mieszkania na sprzedaż w Warszawie? Dzięki tym pięciu wskazówkom zaoszczędzisz sporo czasu!

Mieszkanie w stolicy to marzenie wielu osób. To tętniące życiem miasto, które stwarza ogromne możliwości w zakresie rozwoju zawodowego i osobistego. O czym powinniśmy pamiętać, gdy ruszamy na poszukiwania wymarzonej nieruchomości?

Jak szukać mieszkania na sprzedaż?

W stolicy Polski mieszka prawie 1,8 miliona osób. Nie powinno więc dziwić, że baza lokalowa jest bardzo dobrze rozwinięta. Szacuje się, że w Warszawie jest około miliona mieszkań. Co roku przybywa kolejne 20 tysięcy nowych lokali, które zasilają segment nieruchomości. 

Zwiększa się nie tylko liczba mieszkań, ale też ich metraż. Główny Urząd Statystyczny szacuje, że średnia powierzchnia użytkowa (w ujęciu rocznym) wzrosła aż o 11%. Pomimo pandemii i związanych z nią zawirowań na rynku finansowym, sprzedaż mieszkań w Polsce ma się świetnie. Uśredniony wzrost jest o 3% lepszy od rekordowego czwartego kwartału 2017 roku.

Jak szukać mieszkania na sprzedaż w Warszawie? Można skorzystać na przykład z serwisu SonarHome. Platforma działa już od czterech lat, skupia się na warszawskim rynku nieruchomości i korzysta z zaawansowanego algorytmu, dzięki czemu można szybko dopasować kryteria wyszukiwania do własnych preferencji.

Ile czasu potrzeba na sprzedaż mieszkania w Warszawie?

Dynamika ofert w mieście stołecznym jest bardzo wysoka. Uśredniona „żywotność” jednego ogłoszenia wynosi mniej więcej 80 dni. W innych miastach w Polsce czas mijający od wystawienia mieszkania do finalizacji transakcji zazwyczaj przekracza sto dni. 

Serwisy takie, jak SonarHome, wspierają zarówno sprzedających, jak i kupujących. Ci pierwsi mogą szybko uzyskać e-wycenę, która jest wstępnym szacunkiem o wartości wybranego mieszkania. Kolejny etap to spotkanie z doradcą, który dokładnie oszacuje cenę. Później trzeba już tylko sfinalizować transakcję u notariusza. 

Kiedy wystawić mieszkanie na sprzedaż? Warszawski rynek nieruchomości okazał się bardzo odporny na pandemię COVID-19. Szacuje się, że w 2021 roku wzrost cen w mieście stołecznym wyniósł 7-8%. 

Jeśli chcemy szybko sprzedać swój lokal, to nie musimy obawiać się o to, że pandemia negatywnie wpłynęła na jego wartość. Problematyczna może okazać się inflacja. Wielu specjalistów twierdzi, że jeszcze przez 2-3 lata będzie ona przekraczać próg 4%, a więc o wiele lepiej będzie zabezpieczyć kapitał na przykład w nieruchomościach, niż przechowywać go w banku. 

Cena mieszkania w Warszawie — TOP5 wskazówek dla kupujących

#1: Pamiętaj o lokalizacji. Najwyższe stawki za metr kwadratowy znajdziemy na Śródmieściu. Osiągają one wartość nawet 1 5 tysięcy złotych. Niewiele niższe ceny obowiązują na Wilanowie i Żoliborzu — te wahają się między 12 a 13 tys. złotych. 

Na drugim biegunie są mieszkania ulokowane na Wesołej. Tam uśredniona cena za metr kwadratowy wynosi tylko 7,5 tys. PLN. To kwota podobna do tej, jaką zapłacimy na przykład w Katowicach. Dość atrakcyjnie wypadają też oferty na Rembertowie (8,5 tys. złotych) i Wawrze (9,3 tys. PLN). 

#2: Zapoznaj się ze stanem technicznym nieruchomości. Nie kupuj w ciemno. Skorzystaj z dni otwartych i dokładnie przyjrzyj się lokalowi.

#3: Pamiętaj o tym, że nawet najlepsze mieszkanie nie jest samotną wyspą. Bliskość metra, przystanku autobusowego, czy budynków użyteczności publicznej to kolejne czynniki, które powinieneś wziąć pod uwagę.

#4: Korzystaj ze sprawdzonych platform, które dają możliwość porównania ofert, a także oferują możliwość przeglądania posesji na wirtualnej mapie.

#5: Pamiętaj o tym, że nie zawsze musisz kupować mieszkanie od jego właściciela. Czasem lepszym wyborem będzie zakup lokalu od firmy pośredniczącej. Dzięki temu nie musisz obawiać się o kwestie formalno-prawne.

 

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy