Home Ogród Ogród w stylu angielskim to nie tylko trawnik

Ogród w stylu angielskim to nie tylko trawnik

6 min czytania
0
0
700
Ogród w stylu angielskim to nie tylko trawnik

Zaletą ogrodów w stylu angielskim jest to, że prezentują się bardzo naturalnie. Rośliny tworzą naturalne gąszcze i wzajemnie się przenikają. To niezwykle ważny styl w historii planowania ogrodów. Zobacz, czym charakteryzuje się ogród w stylu angielskim! Przekonaj się, że to nie tylko piękny trawnik, ale i oryginalna roślinność.

Ogród angielski – podstawowe informacje

Pierwsze ogrody angielskie powstałe w XVII wieku w Anglii i bardzo szybko zdobyły popularność także w innych krajach i na innych kontynentach. Wokół pałaców zaczęto tworzyć rozległe parki krajobrazowe. Właśnie do tego stylu nawiązują współcześnie powstające ogrody, w których rośliny są tak dobierane, aby tworzyły naturalny pejzaż. Korzystając ze wskazówek dotyczących angielskich ogrodów, można w skuteczny sposób zagospodarować dużą działkę.

Najlepiej ogród w stylu angielskim wygląda w otoczeniu mocno zalesionym oraz takim, gdzie występują łąki i pola. Nie należy tych terenów oddzielać od swojej posesji monumentalnymi ogrodzeniami. Lepiej zastosować ażurowy płot, co pozwoli na włączenie zewnętrznej przestrzeni do kompozycji ogrodowej. Przestrzeń zaczerpnięta z zewnątrz stworzy piękne tło i optycznie powiększy powierzchnię, jaką dysponujesz.

Ogród wiejski - inspiracje

Ogród w stylu angielskim – kompozycja

Podstawą podczas tworzenia ogrodu angielskiego są miękkie linie. Nie należy przejmować się niewielkimi pofałdowaniami występującymi na działce, ponieważ rzadko w naturze spotykane są tereny idealnie płaskie i równe jak stół. Nierównomierna powierzchnia ogrodu będzie plastycznym polem do aranżacji. Dlatego w ogrodach angielskich nie są obserwowane proste linie, kąty i regularne kształty. Wszelkie granice między roślinnością a trawnikiem czy inną nawierzchnią powinny być płynne i poprowadzone po łukach.

W ogrodzie angielskim widoczna jest także mała architektura, ale w ograniczonym wymiarze. Raczej chodzi tu o to, aby te elementy dyskretnie wkomponować i ukryć między roślinami. Najlepiej prezentują się tu produkty wykonane z naturalnych materiałów. Jeżeli chcesz zastosować w ogrodzie chodniki i ścieżki, wykonaj je z kamienia, żwiru lub drewna. Altanki należy wykonać z drewna, najlepiej, jeżeli będą ukryte pod drzewami i umiejscowione w gąszczu różnych roślin.

W ogrodzie angielskim trudno szukać detali, takich jak rzeźby czy ozdobne donice. Raczej stawia się tu na ozdobne kamienie i głazy.

Rośliny - ogrody w stylu angielskim

Ogrody w stylu angielskim – rośliny

Rośliny w ogrodzie angielskim nie powinny znajdować się pod kontrolą właściciela, a jedynie powinny tworzyć naturalny gąszcz. Nie należy przejmować się, jeżeli krzewy zaczną nieznacznie wychodzić na trawnik czy nawierzchnię wykonaną z kamienia. Doda to jedynie uroku ogrodowi. Jeżeli jednak chcesz nieco przyciąć rośliny, należy je uformować w taki sposób, aby tworzyły malownicze, asymetryczne bryły. Nie należy tworzyć do uzyskania geometrycznych form.

Jeżeli chcesz właściwie dobrać rośliny do ogrodu angielskiego, warto przede wszystkim rozejrzeć się po terenie wokół posesji. Będzie to odpowiednia inspiracja do ciekawych gatunków, jakie można wprowadzić do prywatnego ogrodu. Zobacz też, jak zadbać o trawnik po zimie – niech Twój ogród angielski będzie wiosną jeszcze piękniejszy!

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Mateusz Kowalski
Load More In Ogród

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź również

Urządź się wygodnie – wybierz dobre poduszki na salonową sofę

W naszych domach zawsze stawiamy na komfort i wybieramy to, co będzie przyjazne i funkcjon…