Ogród w stylu angielskim to nie tylko trawnik

Ogród w stylu angielskim prezentuje się bardzo naturalnie. Rośliny tworzą naturalne gąszcze i wzajemnie się przenikają. To niezwykle ważny styl w historii planowania ogrodów, szczególnie, że dzisiaj ogrody w stylu angielskim możemy podziwiać na każdej szerokości geograficznej. Sprawdź jak urządzić ogród angielski – aranżacja i kompozycja nie muszą być wcale trudne! Zobacz, czym charakteryzuje się angielski ogród oraz przekonaj się, że to nie tylko piękny trawnik, ale i oryginalna roślinność.

Ogrody w stylu angielskim – podstawowe informacje

Styl angielski zagościł na stałe nie tylko w aranżacji wnętrz, ale także w aranżacji ogrodów (zobacz też salon w stylu angielskim). Pierwsze ogrody w stylu angielskim powstały w XVII wieku w Anglii i bardzo szybko zdobyły popularność także w innych krajach i na innych kontynentach. Wokół pałaców zaczęto tworzyć rozległe parki krajobrazowe. Właśnie do tego stylu nawiązują współcześnie powstające ogrody, w których rośliny są tak dobierane, aby tworzyły naturalny pejzaż. Korzystając ze wskazówek dotyczących angielskich ogrodów, można w skuteczny sposób zagospodarować dużą działkę.

Gdzie najlepiej sprawdzi się angielski ogród?

Najlepiej ogród w stylu angielskim wygląda w otoczeniu mocno zalesionym oraz takim, gdzie występują łąki i pola. Nie należy tych terenów oddzielać od swojej posesji monumentalnymi ogrodzeniami. Lepiej zastosować ażurowy płot, co pozwoli na włączenie zewnętrznej przestrzeni do kompozycji ogrodowej. Przestrzeń zaczerpnięta z zewnątrz stworzy piękne tło i optycznie powiększy powierzchnię, jaką dysponujesz.

Ogród angielski aranżacja

Ogród angielski – aranżacja

Podstawą podczas tworzenia ogrodu angielskiego są miękkie linie. Nie należy przejmować się niewielkimi pofałdowaniami występującymi na działce, ponieważ rzadko kiedy w naturze spotyka się tereny idealnie płaskie i równe jak stół. Nierównomierna powierzchnia ogrodu będzie plastycznym polem do aranżacji. Dlatego jeśli chodzi o ogród angielski, aranżacja i kompozycja nie jest oparta na prostych liniach, kątach i regularnych kształtach. Wszelkie granice między roślinnością a trawnikiem czy inną nawierzchnią powinny być płynne i poprowadzone po łukach.

W ogrodzie angielskim widoczna jest także mała architektura, ale w ograniczonym wymiarze. Raczej chodzi tu o to, aby te elementy dyskretnie wkomponować i ukryć między roślinami. Najlepiej prezentują się tu produkty wykonane z naturalnych materiałów. Jeżeli chcesz zastosować w ogrodzie chodniki i ścieżki, wykonaj je z kamienia, żwiru lub drewna. Altanki należy wykonać z drewna, najlepiej, jeżeli będą ukryte pod drzewami i umiejscowione w gąszczu różnych roślin.

W ogrodzie angielskim trudno szukać detali, takich jak rzeźby czy ozdobne donice. Raczej stawia się tu na ozdobne kamienie i głazy.

Rośliny - ogrody w stylu angielskim

Ogród w stylu angielskim – rośliny

Rośliny w ogrodzie angielskim nie powinny znajdować się pod kontrolą właściciela, a jedynie powinny tworzyć naturalny gąszcz. Nie należy przejmować się, jeżeli krzewy zaczną nieznacznie wychodzić na trawnik czy nawierzchnię wykonaną z kamienia. Doda to jedynie uroku ogrodowi. Jeżeli jednak chcesz nieco przyciąć rośliny, należy je uformować w taki sposób, aby tworzyły malownicze, asymetryczne bryły. Nie należy tworzyć do uzyskania geometrycznych form.

Jeżeli chcesz właściwie dobrać rośliny do ogrodu angielskiego, warto przede wszystkim rozejrzeć się po terenie wokół posesji. Będzie to odpowiednia inspiracja do ciekawych gatunków, jakie można wprowadzić do prywatnego ogrodu. Zobacz też, jak zadbać o trawnik po zimie – niech Twój angielski ogród będzie wiosną jeszcze piękniejszy!

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy