Home Ogród Odkryj swoje zen w ogrodzie w stylu japońskim

Odkryj swoje zen w ogrodzie w stylu japońskim

5 min czytania
0
0
312
Odkryj swoje zen w ogrodzie w stylu japońskim

Ogrody w stylu japońskim są coraz bardziej popularne. Pozwalają na ciekawe zaaranżowanie przydomowej przestrzeni. 

Choć ogród w stylu japońskim wydaje się pomysłem egzotycznym i odległym, świetnie sprawdza się na polskich działkach. Wystarczy trzymać się kilku prostych zasad, aby uzyskać ciekawy efekt aranżacyjny i cieszyć się z pięknej przestrzeni. Uda się dzięki temu stworzyć orientalny zakątek Twoich marzeń.

Charakterystyczne cechy ogrodu japońskiego

Aby zaaranżować ogród w stylu japońskim, nie potrzebujesz dużej ilości miejsca. Wypełnienie we właściwy sposób podstawowych reguł i zasad sprawi, że stworzenie tego ogrodu będzie możliwe także na niewielkiej powierzchni. Inspiracją do powstania tego ogrodu powinna być przyroda, czyli to co naturalnie otacza człowieka. Wszystkie elementy w takim ogrodzie powinny zostać ze sobą harmonijnie połączone. Nie oznacza to jednak, że w takim ogrodzie dobrze widziane są regularne kształty oraz pstrokate, chaotycznie posadzone rośliny. Nic bardziej mylnego. Każdy japoński ogród można określić trzema słowami: prostota, naturalność, elegancja.

Rośliny w ogrodzie japońskim

Rośliny w ogrodzie japońskim

ogrodzie japońskim prym wiodą przede wszystkim magnolie, azalie, różaneczniki, wiśnie, klony palmowe i peonie, czyli gatunki typowe dla Japonii. Należy jednak wziąć pod uwagę to, że nasz klimat jest chłodniejszy, dlatego należy szukać odmian odpornych na niską temperaturę i takich, które zniosą trudy nawet najbardziej srogiej zimy. Tylko wtedy ogród będzie rozwijał się z roku na rok.

Prawidłowo skomponowany oraz utrzymany ogród w stylu japońskim w niczym nie przypomina europejskiego ogrodu. Jest on pełen ukrytych znaczeń, starych wspomnień i tajemniczych miejsc bliskich naturze.

Kamień i woda

Duże znaczenie w każdym ogrodzie japońskim ma kamień oraz woda. Są to elementy, które na tej przestrzeni wzajemnie się uzupełniają, a ich harmonijne współistnienie dopełnia zielona roślinność. Obowiązkowo w ogrodzie japońskim musi znaleźć się przynajmniej niewielkie oczko wodne urządzone w orientalnym stylu. Popularne są także kaskadowe konstrukcje. Jeżeli chcesz umieścić kamienie w ogrodzie japońskim, powinny być one jak najbardziej naturalne. Muszą wyglądać tak, jakby naturalnie się tam znalazły i były dziełem natury, a nie człowieka.

Kamień i woda w ogrodzie w stylu japońskim

Jak troszczyć się o ogród japoński?

Jeżeli chcesz, aby Twój ogród wyglądał świetnie, musisz włożyć w niego trochę pracy. Jednak jest tu znaczące, aby wszystkie zabiegi pielęgnacyjne były wykonywane w taki sposób, jakby ingerencja człowieka była tu najmniejsza z możliwych. Świetnym przykładem działań podejmowanych przez człowieka, może być celowe postarzanie drzew, aby wyglądały one w jak najbardziej naturalny sposób. Pamiętajmy również o tym, aby w taki sposób skomponować każdy zakątek ogrodu, aby wyglądał jak najbardziej naturalnie.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Mateusz Kowalski
Load More In Ogród

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź również

Niezbędnik mechanika-hobbysty

Jeśli myślałeś kiedyś o pracy w warsztacie lub po prostu lubisz majstrować przy swoim samo…