Obecnie wielu inwestorów przymierza się do zakupu i montażu pompy ciepła. To energooszczędne urządzenie, które wspiera rozwój odnawialnych źródeł energii i tym samym gwarantuje komfort cieplny niezależnie od pory roku. Urządzenie służy do ogrzewania domu, podgrzewania ciepłej wody użytkowej, a latem także do chłodzenia pomieszczeń. Kluczowy dla prawidłowej pracy całego systemu jest przede wszystkim poprawnie wykonany montaż pompy ciepła. Na czym on polega i z jakich etapów się składa? Przychodzimy z odpowiedzią!
Montaż pompy ciepła – zacznij od projektu instalacji!
Pompę ciepła należy dobrać przede wszystkim ze względu na rodzaj systemu grzewczego, który jest wykorzystywany w domu jednorodzinnym. Właściwe wykonanie projektu urządzenia sprawi, że będzie ono dostosowane nie tylko do potrzeb inwestora, ale także budynku. Dzięki temu instalacja zapewni zarówno skuteczne ogrzewanie pomieszczeń, jak i ciepłą wodę użytkową. Na etapie projektowania i przygotowania domu do montażu pomp ciepła, projekt instalacji powinien uwzględniać ogrzewanie podłogowe, które dobrze współpracuje z niskotemperaturową pompą ciepła. Warto przy tym pamiętać, że urządzenia mogą być podłączone do wybranego układu pracy:
- podłączenie pompy ciepła w układzie bezpośrednim – w takim układzie pompa ciepła wykorzystuje niskie temperatury zasilania, co pozwala na osiągnięcie większej wydajności i mniejsze koszty eksploatacyjne
- podłączenie pompy ciepła w układzie z buforem wody grzewczej – to rozwiązanie dedykowane budynkom, które wykorzystują grzejniki niskotemperaturowe
- podłączenie pompy ciepła w układzie z buforem wpiętym szeregowo – jest stosowane w przypadku ogrzewania płaszczyznowego oraz grzejnikowego.
Warto mieć na uwadze, że istnieje także hybrydowy układ pompy ciepła – w tej opcji grzejniki dobrze współgrają z ogrzewaniem podłogowym. Jednocześnie projekt pomp ciepła wymaga obliczenia zapotrzebowania na energię cieplną danego budynku. Do precyzyjnego wyliczenia mocy grzewczej potrzebna jest znajomość temperatury zewnętrznej i wewnętrznej, a także informacje o jakości izolacji termicznej, lokalizacji budynku, czy powierzchni obiektu. Liczba mieszkańców i wykorzystywany rodzaj ogrzewania budynku także mają znaczenie.
Jak dobrać odpowiedni rodzaj pompy ciepła?
Projekt instalacji pompy ciepła wymaga dostosowania systemu ze względu na źródło, z którego pobierana jest energia. Dlaczego jest to istotne? Wybór zarówno dolnego, jak i górnego źródła zwiększa opłacalność i ekologiczność zamontowanego systemu grzewczego. Przebieg i trudność przeprowadzenia montażu w dużej mierze zależy od rodzaju instalowanego urządzenia. Jakie typy systemu można wyróżnić i jak działa pompa ciepła?
- Gruntowa pompa ciepła – do ogrzewania wykorzystuje ciepło zgromadzone w gruncie. Do jej prawidłowego działania niezbędne jest wykonanie odwiertów w ziemi – kolektora poziomego lub pionowego. Montaż gruntowej pompy ciepła z wymiennikiem gruntowym wymaga więc odpowiedniego zagospodarowania części gruntu, objętej pracami ziemnymi.
- Powietrzna pompa ciepła – dzieli się na rodzaje pomp ciepła typu split lub monoblok, które pozyskują energię elektryczną z powietrza zewnętrznego. Ten typ urządzenia cechuje się przede wszystkim niskimi kosztami eksploatacyjnymi, a także łatwością montażu. Jej wykonanie nie wymaga przeprowadzenia dodatkowych prac ziemnych, co jest jedną z podstawowych zalet powietrznej pompy ciepła. Tym samym jest ona najczęściej montowanym modelem urządzenia.
- Wodna pompa ciepła – praca pompy ciepła oparta jest na pobieraniu ciepła z wody. Można w tym celu wykorzystać pobliski zbiornik wodny lub zdecydować się na montaż dwóch studni głębinowych, które stanowią niezbędny element instalacji. Jedna z nich pobiera wodę i pozyskuje z niej ciepło, z kolei do drugiej studni trafia schłodzona już ciecz.
Prawidłowy dobór pompy ciepła i mocy grzewczej wymaga również uwzględnienia innych czynników, których nie można pomijać w trakcie wyboru instalacji. Należą do nich m.in.: dostosowanie mocy pompy ciepła, wyznaczenie miejsca montażu, a także wybór systemu pracy pompy ciepła i elementów peryferyjnych urządzenia.
Zastanawiasz się, ile energii wyprodukuje Twoja instalacja? Sprawdź również: https://dladomu.com.pl/1-kwh-ile-to-wat/.
O czym pamiętać przy wyborze lokalizacji?
Każda pompa ciepła musi być umieszczona w odpowiednim miejscu. Wybór miejsca jest szczególnie istotny w przypadku montażu pompy ciepła, która czerpie źródło energii z powietrza atmosferycznego. Przy zakładaniu jednostki zewnętrznej należy mieć na uwadze przede wszystkim:
- swobodny przepływ powietrza,
- sprawdzenie, czy jednostka zewnętrzna znajduje się jak najbliżej jednostki wewnętrznej,
- zachowanie optymalnej wysokości od poziomu gruntu (co chroni system grzewczy przed gwałtownymi opadami śniegu, które mogą zablokować wentylatory pompy ciepła),
- montaż w miejscu osłoniętym od wiatru, kilkadziesiąt centymetrów nad podłożem.
Instalacja pompy ciepła i jej pozostałych urządzeń
Niezależnie od rodzaju pompy ciepła, konieczne jest właściwe zaplanowanie prac, związanych z umiejscowieniem i prawidłowym działaniem systemu grzewczego. Z tego względu należy połączyć we właściwy sposób pompę ciepła z innymi elementami instalacji, do których zalicza się m.in. zbiornik buforowy, czy zasobnik c.w.u. W przypadku powietrznej pompy ciepła warto zwrócić uwagę, czy została przeprowadzona próba szczelności (zgodnie z zaleceniami danego producenta pomp ciepła). Jej wykonanie pozwoli stwierdzić, czy urządzenie zamontowano w prawidłowy sposób. Po teście ważne jest dokładne czyszczenie układu chłodniczego.
Dopiero po upewnieniu się, że wszystkie elementy instalacji zostały dobrze wykonane, można uznać montaż pompy ciepła za prawidłowy. Warto przy tym zaznaczyć, że pierwsze uruchomienie instalacji zaleca się przeprowadzać pod okiem profesjonalistów. Zespół fachowców oceni poprawność pracy urządzenia i dopilnuje spełnienia niezbędnych formalności.
Samodzielny montaż – czy jest możliwy?
Montaż pompy ciepła to zadanie, którego lepiej nie zlecać amatorom. Niezależnie od rodzaju urządzenia, samodzielne montowanie instalacji grzewczej bez odpowiedniej wiedzy, czy umiejętności, może być niebezpieczne. Z tego względu warto korzystać z pomocy profesjonalnego instalatora, który zajmie się realizacją całego projektu zgodnie z jego założeniami i zapewni tym samym skuteczne działanie systemu.
Przeczytaj także: https://dladomu.com.pl/pompy-ciepla-zuzycie-pradu-przez-instalacje/.