1 kwh – ile to wat?

Kilowatogodzina (kWh) to jednostka miary wykorzystywana w celu określenia zużycia energii przez urządzenia, z których korzystamy w swoich domach. Większość osób zdaje sobie z tego sprawę, jednak nie każdy zna odpowiedź na pytanie: „1 kWh ile to wat?”. Postaramy się zatem przybliżyć znaczenie tej jednostki i wyjaśnić, jak obliczać z jej pomocą zużycie prądu przez różne urządzenia.

1 kWh ile to wat? 1 kWh ile to J?

Czym jest kWh?

Zanim odpowiemy na pytanie: „1 kWh ile to wat?”, musimy wyjaśnić sobie, czym tak właściwie jest kilowatogodzina. Jednostki tej używamy na co dzień, aby łatwiej i szybciej określać, ile prądu zużywa urządzenie w gospodarstwie domowym. Na ten parametr zwracamy uwagę przy zakupie sprzętów AGD i RTV, bowiem określa on koszty eksploatacji takiego sprzętu. W przypadku przedsiębiorstw, gdzie zużycie energii jest znacznie większe, nie korzysta się z jednostki kWh, lecz z megawatogodzin lub gigawatogodzin. Zatem odpowiadając na pytanie – 1 kWh ile to wat- możemy sprowadzić pojęcie jednej kilowatogodziny do 1000 watów energii elektrycznej zużytej w ciągu 1 godziny.

Ile to kWh? Kilowatogodziny a zużycie prądu w gospodarstwie domowym

Dlaczego warto znać odpowiedź na pytanie: 1 kWh ile to wat? Możemy obliczyć, jaką ilość energii zużywa nasze własne gospodarstwo domowe na podstawie wszystkich posiadanych sprzętów RTV i AGD. Wystarczy, że znamy ich moc wyrażoną w watach oraz cenę 1 kWh elektrycznej dostarczanej przez naszego operatora. Jeśli wiemy, jaką moc ma telewizor, lodówka czy czajnik, musimy zastanowić się, ile to kWh. Wystarczy zatem, że moc podzielimy przez 1000, aby sprowadzić waty do kilowatów i skorzystamy ze wzoru na zużycie energii:

E = P * t, gdzie:

  • E to energia, a dokładniej ilość energii zużytej w czasie korzystania z urządzenia, wyrażona w kWh,
  • P to moc urządzenia,
  • t to czas korzystania z urządzenia.

Urządzenia o większej mocy, włączone na chwilę mogą zużywać tyle samo prądu, co sprzęty dużej mocy użytkowane przez wiele godzin.

1 kWh ile to J (dżuli)?

Wiele osób przeszukuje Internet w poszukiwaniu informacji na temat: „1 kWh ile to J?” W jaki sposób kilowatogodziny łączą się z jednostką, jaką są dżule? Otóż wszystkie te jednostki odnoszą się do energii, pracy i ilości ciepła. Możemy zatem stosować je zamiennie, o ile wiemy, w jaki sposób prawidłowo je przeliczyć. Niektórzy ciepłownicy wolą określać ilość dostarczonej energii przy pomocy dżuli, dlatego w takim przypadku musimy nauczyć się 1 kWh ile to J. Najprostszy przelicznik mówi o tym, że:

1 Kilowatogodzina [kWh] = 3 600 000 Dżul [J]

Jak więc zamienić kWh na J? Wystarczy pomnożyć energię wyrażoną w kWh przez 3 600 000.

1 kWh ile to wat - zobacz, ile to kWh.

Jak wykorzystać w praktyce wiedzę 1 kWh ile to wat?

Kiedy znamy odpowiedź na pytanie: „1 kWh ile to wat”, możemy policzyć, ile energii zużywają sprzęty w naszym domu i nauczyć się lepiej kontrolować swoje wydatki na energię elektryczną. Sprawdźmy, ile to kWh na podstawie konkretnych urządzeń i dowiedzmy się ile kosztuje 1 kWh.

Lodówka

Każda lodówka zużyje inną ilość energii w zależności od jej klasy efektywności energetycznej, a także swojej wielkości czy nawet wieku. Z tego typu sprzętu korzystamy codziennie, bez przerwy. Warto więc sprawdzić na podstawie jej mocy (W), ile to kWh, czyli jaką ilość prądu pobiera ten sprzęt w naszym domu. Jak to zrobić?

  1. Informacje na temat mocy urządzenia znajdziemy na samym produkcie, w instrukcji obsługi czy też w opisie produktu w sklepie internetowym. Będzie to parametr wyrażony w watach.
  2. Sprawdzamy, ile to kWh, czyli korzystamy z informacji „1 kWh ile to wat” w sposób odwrotny, tj. dzieląc moc urządzenia przez 1000. Otrzymujemy w ten sposób zużycie energii na godzinę, ale pamiętajmy, że lodówka jest podłączona do sieci 24 godziny na dobę.
  3. Mnożymy uzyskaną ilość kWh przez cennik operatora, czyli koszt 1 kWh energii.

Jeśli mamy do czynienia z lodówką z klasy A++, będzie zużywać średnio 200-250 kWh rocznie, co oznacza koszt 100-140 zł.

Czajnik elektryczny

Czajnik elektryczny, podobnie jak telewizor, zużyją proporcjonalną ilość energii w stosunku do tego, jak długo będziemy z nich korzystać. Na dowód tego, że nawet drobne AGD może zużywać bardzo dużą ilość prądu, sprawdźmy na podstawie mocy takiego sprzętu, jak waty odnoszą się do kWh, korzystając z wiedzy, która dotyczy 1 kWh ile to wat. Przeciętny czajnik elektryczny o mocy 2200 W, z którego będziemy korzystać 5 razy dziennie każdego dnia, zużyje niemal tyle samo energii co energooszczędna lodówka, bo nawet 200 kWh, co może przekładać się na koszt około 110 zł w skali roku. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć jak oszczędzać prąd w domu.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog o wnętrzach pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy

Instagram Dla Domu