1 kwh – ile to wat?

Kilowatogodzina (kWh) to jednostka miary wykorzystywana w celu określenia zużycia energii przez urządzenia, z których korzystamy w swoich domach. Większość osób zdaje sobie z tego sprawę, jednak wciąż wiele osób stawia przed sobą pytanie: 1 kWh ile to wat? Postaramy się zatem przybliżyć znaczenie tej jednostki i wyjaśnić, jak obliczać z jej pomocą zużycie prądu przez różne urządzenia.

1 kWh ile to wat? 1 kWh ile to J?

Co to jest kilowatogodzina?

Zanim odpowiemy na pytanie: „1 kWh ile to wat?”, musimy wyjaśnić sobie, czym tak właściwie jest kilowatogodzina. Jednostki tej używamy na co dzień, aby łatwiej i szybciej określać, ile prądu zużywa urządzenie w gospodarstwie domowym. Na ten parametr warto zwrócić uwagę przy zakupie sprzętów AGD i RTV, jako że określa on koszty eksploatacji takiego sprzętu.

Jak wygląda przelicznik W na kWh? W przypadku przedsiębiorstw, w którym zużycie energii jest znacznie większe, nie korzysta się z jednostki kWh, lecz z megawatogodzin lub gigawatogodzin. Zatem jeśli zastanawiamy się: 1 kWh ile to wat, możemy sprowadzić pojęcie jednej kilowatogodziny do 1000 watów energii elektrycznej zużytej w ciągu 1 godziny.

Jak obliczyć kWh? Kilowatogodziny a zużycie prądu w gospodarstwie domowym

Dlaczego dobrze jest znać odpowiedź na pytanie: 1 kWh ile to wat? Znając wartość jednostki, możemy obliczyć, jaką ilość energii zużywają sprzęty RTV i AGD, które znajdują się w naszym domostwie. Wystarczy, że znamy ich moc wyrażoną w watach. W ten sposób określimy także cenę 1 kWh elektrycznej dostarczanej przez naszego operatora. Jak obliczyć kWh? W tym celu musimy poznać moc, jaką ma telewizor, lodówka, czy czajnik. Wystarczy, że jej wartość podzielimy przez 1000, aby sprowadzić waty do kilowatów. W dalszej kolejności można skorzystać ze wzoru na zużycie energii, który wygląda następująco:

E = P * t, gdzie:

  • E to energia, a dokładniej ilość energii zużytej w czasie korzystania z urządzenia, wyrażona w kWh,
  • P to moc urządzenia,
  • t to czas korzystania z urządzenia.

Pamiętaj jednak, że rządzenia o większej mocy, włączone na chwilę mogą zużywać tyle samo prądu, co sprzęty o dużej mocy, które są użytkowane przez wiele godzin.

1 kWh ile to J (dżuli)?

Pytaniem, które pojawia się równie często, brzmi „1 kWh ile to J?” Jak się okazuje, wiele osób poszukuje odpowiedni na to, w jaki sposób kilowatogodziny łączą się z dżulami? Otóż wszystkie te jednostki odnoszą się do energii, pracy i ilości ciepła. Możemy zatem stosować je zamiennie, jeśli potrafimy dokonać prawidłowych obliczeń. Niektórzy ciepłownicy wolą określać ilość dostarczonej energii przy pomocy dżuli. Najprostszy przelicznik mówi o tym, że:

1 Kilowatogodzina [kWh] = 3 600 000 Dżul [J].

Jak więc zamienić kWh na J? Wystarczy pomnożyć energię wyrażoną w kWh przez 3 600 000.

1 kWh ile to wat - zobacz, ile to kWh.

1 kWh ile to wat – jak wykorzystać tę wiedzę w praktyce?

Jeśli znamy już odpowiedź na pytanie: „1 kWh ile to wat”, możemy policzyć, ile energii zużywają przykładowe sprzęty w naszym domu. Dzięki temu będziemy mogli lepiej i łatwiej kontrolować wydatki związane z energią elektryczną. Sprawdźmy, ile to kWh na podstawie konkretnych urządzeń i dowiedzmy się, ile kosztuje 1 kWh.

Zużycie energii przez lodówkę – ile to kWh?

Każda lodówka zużyje inną ilość energii w zależności od jej klasy efektywności energetycznej, wielkości, czy nawet wieku. Z tego typu urządzenia korzystamy codziennie, bez przerwy. Warto więc sprawdzić na podstawie jej mocy (W), ile to kWh, czyli jaką ilość prądu pobiera ten sprzęt w naszym domu. Jak to zrobić?

  1. Informacje na temat mocy urządzenia znajdziemy na samym produkcie, w instrukcji obsługi, czy też w opisie produktu w sklepie internetowym. Będzie to parametr wyrażony w watach.
  2. Sprawdzamy, ile to kWh, czyli korzystamy z informacji „1 kWh ile to wat” w sposób odwrotny, tj. dzieląc moc urządzenia przez 1000. Otrzymujemy w ten sposób zużycie energii na godzinę. Pamiętajmy jednak, że lodówka jest podłączona do sieci 24 godziny na dobę.
  3. Mnożymy uzyskaną ilość kWh przez cennik operatora, czyli koszt 1 kWh energii.

Jeśli mamy do czynienia z lodówką z klasy A++, będzie zużywać średnio 200-250 kWh rocznie, co oznacza koszt 100-140 zł.

Jednostka kWh a praca czajnika elektrycznego

Czajnik elektryczny, podobnie jak telewizor, zużyją proporcjonalną ilość energii w stosunku do tego, jak długo będziemy z nich korzystać. Sprawdźmy na podstawie mocy takiego sprzętu, jak waty odnoszą się do kWh. Przeciętny czajnik elektryczny o mocy 2200 W, z którego będziemy korzystać 5 razy dziennie każdego dnia, może zużyć nawet 200 kWh. To niemal tyle samo energii, co energooszczędna lodówka. Taka zależność może przekładać się na koszt około 110 zł w skali roku. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak oszczędzać prąd w domu.

Dowiedz się również, ile metrów ma hektar, a także co to jest metr bieżący.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy