Home Artykuły sponsorowane Meble drewniane w stylu rustykalnym

Meble drewniane w stylu rustykalnym

4 min czytania
0
0
1,422
Meble drewniane w stylu rustykalnym

Styl rustykalny coraz częściej gości we wnętrzach polskich domów i mieszkań. Jest przytulny i elegancki, a opisać go można w dwóch słowach – wysublimowana prostota. Ogromną rolę w aranżacjach rustykalnych pełnią meble drewniane, dzięki którym wnętrze nabiera smaku, wygląda naturalnie i świeżo.

Drewniane meble rustykalne wzorowane są na tych pochodzących z przełomu XIX i XX wieku, pojawiających się w wiejskich domach w Szwecji i innych krajach skandynawskich. Drewno, szczególnie sosnowe i dębowe, było i jest wykorzystywane na szeroką skalę nie tylko do produkcji mebli, ale również dodatków i ozdób w rustykalnych wnętrzach.

Meble rustykalne – cechy charakterystyczne

Styl rustykalny, choć stosunkowo prosty, ma niewiele wspólnego z minimalizmem. Wnętrza rustykalne są skromne, ale jednocześnie przytulne i ciepłe, a tych odczuć często brakuje w kontekście wnętrz minimalistycznych. Ze względu na charakterystyczne wykonanie, kolorystykę i materiały, meble rustykalne łatwo rozpoznać wśród mebli, wyprodukowanych w innych stylach. To nie jedyne drewniane meble, jakie można spotkać na rynku, jednak te w stylu rustykalnym utrzymane są w stonowanej, naturalnej kolorystyce, w której dominują kolory: biały, niebieski, błękitny i zielony. Barwy te znajdują odzwierciedlenie w naturze, podobnie jak oryginalne kolory i faktura drewna. Dla mebli rustykalnych charakterystyczne jest także odwołujące się do natury wzornictwo. Dominują więc motywy roślinne, uzupełnione dodatkami w pasy, kratę lub z koronki.

Gdzie można postawić meble drewniane?

Typowo rustykalne meble drewniane pasują do każdego pomieszczenia, również do kuchni lub łazienki. Aranżując te wnętrza trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach:

  1. wszystkie elementy muszą do siebie pasować – ważne są szczegóły, np. dostosowanie dodatków do wykończenia mebli,
  2. dodatki powinny być wykonane z naturalnych materiałów, np. drewna, ceramiki lub kamienia, i utrzymane w naturalnych kolorach,
  3. ważna jest konsekwencja, wyczucie smaku i umiejętne połączenie różnych wzorów, np. koronkowych firan z kraciastymi obrusami.

Kupując rustykalne meble nie można zapomnieć o ich funkcjonalności – tą charakteryzują się propozycje od Nature Style. Komody, regały, szafki, a nawet biurka i stoły, wykonane z wysokiej jakości drewna sosnowego i dębowego, idealnie wpasowują się w koncepcję stylu rustykalnego. Uwagę przyciągają głównie witryny, przypominające te, które królowały w polskich domach kilkadziesiąt lat temu. Styl rustykalny odwołuje się bowiem nie tylko do motywów wiejskich, ale czerpie inspirację z aranżacji wnętrz w domach naszych babć.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Ola Kądziołka
Load More In Artykuły sponsorowane

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź również

Jaki koc wybrać na jesienno-zimowe wieczory?

Jesień i zima to idealny czas na przeprowadzenie zmian w domowych dekoracjach. Lekkie i zw…