Home Artykuły sponsorowane Jakie są modne dywany?

Jakie są modne dywany?

6 min czytania
0
0
1,510
Jakie są modne dywany

W nowoczesnych dekoracjach sporo uwagi przywiązuje się do eleganckiego wykończenia podłóg. Dzięki technologii nadruku komputerowego mamy do dyspozycji niezliczone ilości wzorów i kolorów płytek ceramicznych oraz paneli podłogowych. Gdzie w tym układzie znaleźć miejsce dla dywanów? Jakie dywany modnie komponują się z nowoczesnymi wnętrzami i jaki styl obecnie jest dominujący?

(Zobacz ofertę dywanów – https://domar.pl/kategorie/tekstylia-dywany/)

Dywany w nowoczesnych wnętrzach

Najmodniejsze trendy w dziedzinie aranżacji wnętrz często stawiają na prostotę i brak przesadnych ozdób w aranżacji. Tyczy się to elementów dekoracyjnych, wyposażenia, ale nie do końca dywanów. Te części aranżacji, poza funkcjonalnością, stały się także ozdobami. Dopuszczalne są ciekawe wzory i intensywne kolory. Odbiega się natomiast od wielkich kobierców zasłaniających całą podłogę na rzecz mniejszych elementów dekoracyjnych, stanowiących uzupełnienie aranżacji.

(Porady i inspiracje – https://domar.pl/porady-inspiracje/)

Kolory dominujące w wykładzinach

Z uwagi na to, że czerpanie z natury stało się główną koncepcją we wszystkich nowoczesnych aranżacjach, także w kolorystyce dywanów dominują naturalne barwy. Nie oznacza to wcale, że jesteśmy skazani na drewniany brąz czy zieleń. Obecnie do najmodniejszych barw tkanin, jakie wykorzystuje się do tworzenia dywanów, należą:

  • ciemny żółty,
  • rdzawo pomarańczowy,
  • ciepła zieleń,
  • intensywne odcienie niebieskiego,
  • jasny brąz,
  • szarości.

Podczas dobierania kolorów należy zwrócić szczególną uwagę na to, jak ta część wyposażenia będzie komponowała się z całością. Dywany są integralną częścią salonu, sypialni czy innego pokoju. Nie mogą więc mieć innych kolorów niż pozostałe części aranżacji. Odradza się też sięganie po barwę identyczną z meblami czy zasłonami, ponieważ może wprowadzić to do pomieszczenia monotonię i nudę. Warto postawić na podobne odcienie lub harmonijne kontrasty.

Wzory najmodniejszych dywanów

Osoby śledzące współczesne trendy w aranżacji wnętrz z pewnością zauważyły dwa wielkie powroty dekoracji, które znamy już z przeszłości. Jednym z nich jest wzornictwo i kolorystyka nawiązujące do modernizmu, czyli lat 70 dwudziestego wieku. Pojawiają się tu przede wszystkim obszerne proste geometryczne wzory o intensywnej, często kontrastującej kolorystyce i wyraźnej asymetrii.

Drugim nurtem są dywany perskie, które pojawiły się na masową skalę w naszych domach w latach 90 ubiegłego wieku. Tutaj dominuje bogate wzornictwo inspirowane przyrodą i bardzo intensywne kolory. Dywany perskie dobrze komponują się z surowymi wnętrzami, ponieważ tylko w nich kolorowe wzornictwo nie wprowadzi poczucia nieładu.

Równolegle w dalszym ciągu modne są naturalne i proste dywany, które zdobią głównie skandynawskie wnętrza. Tu z kolei dominuje prostota, a wzornictwo ograniczone jest do minimum.

Inne cechy dywanów w nowoczesnych wnętrzach

Współczesne trendy prowadzą w stronę naturalnych materiałów także w odniesieniu do dywanów. Choć na rynku sporo miejsca zajmują te wykonane z tkanin syntetycznych, najczęściej projektanci wnętrz polecają naturalne materiały, jak bawełna, wełna, czy nawet jedwab. Wiąże się to z trendami we wzornictwie, ponieważ zarówno dywany perskie, jak i modernistyczne produkty z lat 70 wykonywane były z naturalnych materiałów.

Jeśli chodzi o wykończenie dywanów, we współczesnych aranżacjach odchodzi się od długiego włosia. Dywany mają krótkie szczeciny, co ułatwia utrzymanie ich w czystości. Unika się także frędzli, które często stanowiły wykończenie perskich dywanów i w tym elemencie obowiązują proste formy.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Ola Kądziołka
Load More In Artykuły sponsorowane

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź również

Jaki koc wybrać na jesienno-zimowe wieczory?

Jesień i zima to idealny czas na przeprowadzenie zmian w domowych dekoracjach. Lekkie i zw…