Jakie są modne dywany?

W nowoczesnych dekoracjach sporo uwagi przywiązuje się do eleganckiego wykończenia podłóg. Dzięki technologii nadruku komputerowego mamy do dyspozycji niezliczone ilości wzorów i kolorów płytek ceramicznych oraz paneli podłogowych. Gdzie w tym układzie znaleźć miejsce dla dywanów? Jakie dywany modnie komponują się z nowoczesnymi wnętrzami i jaki styl obecnie jest dominujący?

(Zobacz ofertę dywanów – https://domar.pl/kategorie/tekstylia-dywany/)

Dywany w nowoczesnych wnętrzach

Najmodniejsze trendy w dziedzinie aranżacji wnętrz często stawiają na prostotę i brak przesadnych ozdób w aranżacji. Tyczy się to elementów dekoracyjnych, wyposażenia, ale nie do końca dywanów. Te części aranżacji, poza funkcjonalnością, stały się także ozdobami. Dopuszczalne są ciekawe wzory i intensywne kolory. Odbiega się natomiast od wielkich kobierców zasłaniających całą podłogę na rzecz mniejszych elementów dekoracyjnych, stanowiących uzupełnienie aranżacji.

(Porady i inspiracje – https://domar.pl/porady-inspiracje/)

Kolory dominujące w wykładzinach

Z uwagi na to, że czerpanie z natury stało się główną koncepcją we wszystkich nowoczesnych aranżacjach, także w kolorystyce dywanów dominują naturalne barwy. Nie oznacza to wcale, że jesteśmy skazani na drewniany brąz czy zieleń. Obecnie do najmodniejszych barw tkanin, jakie wykorzystuje się do tworzenia dywanów, należą:

  • ciemny żółty,
  • rdzawo pomarańczowy,
  • ciepła zieleń,
  • intensywne odcienie niebieskiego,
  • jasny brąz,
  • szarości.

Podczas dobierania kolorów należy zwrócić szczególną uwagę na to, jak ta część wyposażenia będzie komponowała się z całością. Dywany są integralną częścią salonu, sypialni czy innego pokoju. Nie mogą więc mieć innych kolorów niż pozostałe części aranżacji. Odradza się też sięganie po barwę identyczną z meblami czy zasłonami, ponieważ może wprowadzić to do pomieszczenia monotonię i nudę. Warto postawić na podobne odcienie lub harmonijne kontrasty.

Wzory najmodniejszych dywanów

Osoby śledzące współczesne trendy w aranżacji wnętrz z pewnością zauważyły dwa wielkie powroty dekoracji, które znamy już z przeszłości. Jednym z nich jest wzornictwo i kolorystyka nawiązujące do modernizmu, czyli lat 70 dwudziestego wieku. Pojawiają się tu przede wszystkim obszerne proste geometryczne wzory o intensywnej, często kontrastującej kolorystyce i wyraźnej asymetrii.

Drugim nurtem są dywany perskie, które pojawiły się na masową skalę w naszych domach w latach 90 ubiegłego wieku. Tutaj dominuje bogate wzornictwo inspirowane przyrodą i bardzo intensywne kolory. Dywany perskie dobrze komponują się z surowymi wnętrzami, ponieważ tylko w nich kolorowe wzornictwo nie wprowadzi poczucia nieładu.

Równolegle w dalszym ciągu modne są naturalne i proste dywany, które zdobią głównie skandynawskie wnętrza. Tu z kolei dominuje prostota, a wzornictwo ograniczone jest do minimum.

Inne cechy dywanów w nowoczesnych wnętrzach

Współczesne trendy prowadzą w stronę naturalnych materiałów także w odniesieniu do dywanów. Choć na rynku sporo miejsca zajmują te wykonane z tkanin syntetycznych, najczęściej projektanci wnętrz polecają naturalne materiały, jak bawełna, wełna, czy nawet jedwab. Wiąże się to z trendami we wzornictwie, ponieważ zarówno dywany perskie, jak i modernistyczne produkty z lat 70 wykonywane były z naturalnych materiałów.

Jeśli chodzi o wykończenie dywanów, we współczesnych aranżacjach odchodzi się od długiego włosia. Dywany mają krótkie szczeciny, co ułatwia utrzymanie ich w czystości. Unika się także frędzli, które często stanowiły wykończenie perskich dywanów i w tym elemencie obowiązują proste formy.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy