Meble drewniane w stylu rustykalnym

Styl rustykalny coraz częściej gości we wnętrzach polskich domów i mieszkań. Jest przytulny i elegancki, a opisać go można w dwóch słowach – wysublimowana prostota. Ogromną rolę w aranżacjach rustykalnych pełnią meble drewniane, dzięki którym wnętrze nabiera smaku, wygląda naturalnie i świeżo.

Drewniane meble rustykalne wzorowane są na tych pochodzących z przełomu XIX i XX wieku, pojawiających się w wiejskich domach w Szwecji i innych krajach skandynawskich. Drewno, szczególnie sosnowe i dębowe, było i jest wykorzystywane na szeroką skalę nie tylko do produkcji mebli, ale również dodatków i ozdób w rustykalnych wnętrzach.

Meble rustykalne – cechy charakterystyczne

Styl rustykalny, choć stosunkowo prosty, ma niewiele wspólnego z minimalizmem. Wnętrza rustykalne są skromne, ale jednocześnie przytulne i ciepłe, a tych odczuć często brakuje w kontekście wnętrz minimalistycznych. Ze względu na charakterystyczne wykonanie, kolorystykę i materiały, meble rustykalne łatwo rozpoznać wśród mebli, wyprodukowanych w innych stylach. To nie jedyne drewniane meble, jakie można spotkać na rynku, jednak te w stylu rustykalnym utrzymane są w stonowanej, naturalnej kolorystyce, w której dominują kolory: biały, niebieski, błękitny i zielony. Barwy te znajdują odzwierciedlenie w naturze, podobnie jak oryginalne kolory i faktura drewna. Dla mebli rustykalnych charakterystyczne jest także odwołujące się do natury wzornictwo. Dominują więc motywy roślinne, uzupełnione dodatkami w pasy, kratę lub z koronki.

Gdzie można postawić meble drewniane?

Typowo rustykalne meble drewniane pasują do każdego pomieszczenia, również do kuchni lub łazienki. Aranżując te wnętrza trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach:

  1. wszystkie elementy muszą do siebie pasować – ważne są szczegóły, np. dostosowanie dodatków do wykończenia mebli,
  2. dodatki powinny być wykonane z naturalnych materiałów, np. drewna, ceramiki lub kamienia, i utrzymane w naturalnych kolorach,
  3. ważna jest konsekwencja, wyczucie smaku i umiejętne połączenie różnych wzorów, np. koronkowych firan z kraciastymi obrusami.

Kupując rustykalne meble nie można zapomnieć o ich funkcjonalności – tą charakteryzują się propozycje od Nature Style. Komody, regały, szafki, a nawet biurka i stoły, wykonane z wysokiej jakości drewna sosnowego i dębowego, idealnie wpasowują się w koncepcję stylu rustykalnego. Uwagę przyciągają głównie witryny, przypominające te, które królowały w polskich domach kilkadziesiąt lat temu. Styl rustykalny odwołuje się bowiem nie tylko do motywów wiejskich, ale czerpie inspirację z aranżacji wnętrz w domach naszych babć.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy